Lääkärien puutteeliset tiedot

On yleinen valituksen aihe, että lääkäri tuntevat huonosti ravinnon yhteyttä sairauksiin. Asiantilan parantamiseksi amerikkalainen lääkärijärjestö PCRM on julkaissut hiljattain 800 sivuisen kirjan asiasta. Tässä sen www-versio: http://www.nutritionmd.org/index.html
5456
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Eihän tuo ole lääkärijärjestö, vaan vegaanijärjestö.
http://www.quackwatch.org/index.html

Quackwatch on amerikkalainen järjestö, joka paljastaa puoskareita ja muita huijareita. PCRM on luonnollisestikin tällä listalla homeopaattien, kaukoparantajien ja enkeliterapialiittojen kanssa.

Taas saa hävetä vegaanien puolesta. Miksi törpöimmät ovat aina myös kovaäänisimpiä?

Äänestä
  • täyttä huijausta.

    Varokaa silti vegaaneja.

    Äänestä

  • on myös kirjoitti:

    täyttä huijausta.

    Varokaa silti vegaaneja.

    Haha, taisi osua ja upota kipeästi. Painupa takaisin sinne vegaian pariin poika :)

    Äänestä

lääketiedettä. Ja ota ihan rennosti koko skaala käyttöösi, älä jätä mitään sattuman varaan, vaan käy läpi koko lääketiede kauttalinjan. Ja sen jälkeen sun on hyvä sitten opiskella luppoaikana tuo ravinnon merkitys. Älä jätä mitään siinäkään sattuman varaan, vaan lue mitä ravinto merkitsee jokaisessa sairaudessa ja koko ihmisen kehossa. Lääketiede kun on niin rajallinen ja kapealinjainen, että opiskelusi jälkeen voit sitten miettiä mitä vaikuttaa liikunta, tupakka, huono sisäilma, ikä, sukupuoli, perinnöllisyys .... jne. jne.

Ja jos vielä jää luppoaikaa, niin siirry operatiiviseen lääketieteeseen... mukavia lukuhetkiä ja luppoaikaa!

Äänestä

Olet ymmärtänyt lääketieteen perusolemuksen väärin. Lääketieteelliseen hoitoon kuuluuvat lääkkeet ja leikkaukset. Ravintotekijät ovat terveyden säilymisen kannalta tietenkin tärkeämpi asia. Siitä vastuu kuuluu ihmiselle itselleen. Lääkärin vastaanotolle kuuluukin hakeutua vasta, kun terveelliset elämäntavat ei riitä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kuy kirjoitti:

On yleinen valituksen aihe, että lääkäri tuntevat huonosti ravinnon yhteyttä sairauksiin. Asiantilan parantamiseksi amerikkalainen lääkärijärjestö PCRM on julkaissut hiljattain 800 sivuisen kirjan asiasta. Tässä sen www-versio: http://www.nutritionmd.org/index.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu