Heräsipä tuossa pienellä koulullamme keskustelu siitä että saako kouluruokaa myydä henkilökunnalle päivän päätteeksi? Kuinka helppo olisi kotiin viedä iltaruoka koska ruoka meillä on useimmiten hyvää. Vastaus on ollut että se on kiellettyä mutta osaako joku fiksu sanoa että kieltääkö sen kunta vai EU? Ruoka tuodaan koululle keskuskeittiöltä.
Saako kouluruokaa myydä hlökunnalle?
4
2209
Vastaukset
- rotissööri
kouluruoka on luonnollisedsti tarkoitettu koululaisille. Jotta ei syntyisi väärinkäytöksiä siten, että kouluruoan ulosmyynnillä tehdään biznestä, ovat monet opetuslautakunnat kunnissa määränneet, ettei sitä saada myydä einesluonteisesti. Nimittäin on mahdollista, että ruokaa pakataan poisvietäväksi heti ruokatunnin alussa ja sitten sitä ei riitäkään oppilaille. Rikoshistoria jopa tuntee tapauksia, että koulun keittiöstä on halpaan nimellishintaan myyty valmisruokaa emännän tuttavan pitämään ruokabaariin. Parasta olisi pyytää opetuslautakuntaa muuttamaan määräyksiä ja tällöin rehtorin kannanotto on paikallaan.Valvonta voitaisiin nimetä vaikkapa oppilaiden keskuudesta valitulle toimielimelle, joka valvoisi, että vain ylitse jäänyttä ruokaa saadaan myydä ulos ja että ruokalassa tarjottava ruoka on tasokasta ja riittävää.
- siitä ettei
tule ruokamyrkytystä. Mieti vähän,siellä se ittekseen jäähyy ja sit pakataan peräkonttiin muhimaan ja ennenkuin se on kotona....muhmhu
- pottunenä
siitä ettei kirjoitti:
tule ruokamyrkytystä. Mieti vähän,siellä se ittekseen jäähyy ja sit pakataan peräkonttiin muhimaan ja ennenkuin se on kotona....muhmhu
Jos ruokaa myydään ulos, se pitää olla jäähdytetty ja säilytetty elintarvikeasetuksen mukaan. Eli jäähdyttämisen pitää tapahtua määrätynlaisissa olosuhteissa ja määräajassa.
Jos ruokaa myydään kuumana, sitä ei saa olla säilytetty kuumana valmistuksen jälkeen kuin korkeintaan 2 tuntia.
Kouluruoka valmistetaan sitä varten, että sitä tarjotaan koululaisille juuri ruoka-aikaan.
Jos sitä myytäisiin ulos, sitä varten pitäisi olla erä, joka käsitellään lain määrämällä tavalla. - Makarooniparta
pottunenä kirjoitti:
Jos ruokaa myydään ulos, se pitää olla jäähdytetty ja säilytetty elintarvikeasetuksen mukaan. Eli jäähdyttämisen pitää tapahtua määrätynlaisissa olosuhteissa ja määräajassa.
Jos ruokaa myydään kuumana, sitä ei saa olla säilytetty kuumana valmistuksen jälkeen kuin korkeintaan 2 tuntia.
Kouluruoka valmistetaan sitä varten, että sitä tarjotaan koululaisille juuri ruoka-aikaan.
Jos sitä myytäisiin ulos, sitä varten pitäisi olla erä, joka käsitellään lain määrämällä tavalla.Mäkelänrinteen Aikuislukiossa on hieman toinen tapa. Tiedä häntä, mikä on oikea:
- Ensin päiväkoululaisille annetaan päiväruoka ja loput myydään klo 15.00 jälkeen iltakoululaisille.
- Kun iltakoululaiset eivät enää syö (eli n. 18,30 jälkeen), myydään samaa sapuskaa uloskin. Ihan samaa sapuskaa se on aamulla, illalla ja kotona.
Ja eipä sitä mitenkään jäähdytetä. Otetaan vain tavallinen kertakäyttöastia, tungetaan täyteen tavaraa, kansi päälle ja astia pussiin ja pussin kassiin ostajan haltuun. Hyvin usein ostaja on vielä pari tuntia töissä ja kotona vasta paljon myöhemmin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?722679Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja
Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,242421Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville402084Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.131976Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?
Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -1081462- 1661319
- 51991
Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?
Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa28924IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...
71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih15758Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois93729