Samaa Pask...aa

olisko muuta...

Oliskohan tässä maailmassa jotain muuta tärkeämpää keskustelun aihetta.......

6

1436

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sanoisin

      varmasti on tärkeämpiäkin asioita, mutta varmasti on vähäisempiäkin asioita.

      Ne, jotka eivät liiku vesijuoksemalla eivät voi tietää miten se on selkeä hyvää tekevä liikuntamuoto.

      Se hellii sekä proppaa että päänuppia. Onhan se sosiaalinen tapahtuma, koska juostessa ehtii vaihtaa kuulumisia ja saa uusia ystäviä.

      Kaikille hyviä vesijuoksuhetkiä...........

      • Kampela

        Vesijuoksijapari jotka "vaihtaa kuulumisia" altaassa tukkii monen muun liikkumisen oli sitten kyseessä vesijuoksohjoille varattu rata tai vielä pahempaa yleinen rata. Kuulumiset voi sitten vaihtaa uimahallin kahviossa tms. jälkikäteen.

        Liikuntakin on tehokkaampaa silloin kun hengästyy sen verran ettei pysty puhumaan.


      • liikunnassa
        Kampela kirjoitti:

        Vesijuoksijapari jotka "vaihtaa kuulumisia" altaassa tukkii monen muun liikkumisen oli sitten kyseessä vesijuoksohjoille varattu rata tai vielä pahempaa yleinen rata. Kuulumiset voi sitten vaihtaa uimahallin kahviossa tms. jälkikäteen.

        Liikuntakin on tehokkaampaa silloin kun hengästyy sen verran ettei pysty puhumaan.

        ei hengitystekniikan vuoksi ehkä ole syytä keskustella ja muutenkin, ei saisi tukkia kapeita ratoja. Enpä tiedä, mutta kun olin toista kertaa elämässäni harjoittelemassa vesijuoksua ja olisi pitänyt keskittyä oikeisiin liikkeisii, niin tuikituntematon pälpättävä mummo (koirauintityylinen vesijuoksija)halusi välttämättä kertoa koko tautiensa ja kipujensa listan. Kun jättäydyin jälkeen hän jäi odottamaan. Kun menin edelle, hän odotteli minua taas kun olin kääntynyt takaisin päin. Koitin olla vaitonainen ja sitten, onneton, menin sanomaan, että täytyy kovasti keskittyä oikeisiin liikeisiin kun vasta harjoittelen, niin silloin alkoi se opastaminen... Kääk!
        Minulla on sen verran nilkassa, polvessa, niskassa, ranteissa ja lonkissa ongelmia, että nyt kun vihdoinkin olen löytänyt hyvän liikuntamuodon, niin toivoisin oppivani asian niin ettei ainakaan lisäongelmia tulisi. Alussahan jutut pitää oppia tekemään oikein - ei sitten tarvitse ruveta virheitään korjailemaan kovemman kaavan mukaan. Keskittymiskykyni ei kait ole maailman parasta luokkaa - rytmi ja liikkeet pakkasivat sekoamaan. Eikä vesi anna paljoa anteeksi sitä liikettä, jonka vierellä räpiköitsevä punkero aiheuttaa muutenkin kapealla radalla. Ihan mukavaahan se olisi jokunen sana vaihtaa, mutta taidanpa leikkiä kuuromykkää vastaisuudessa!


      • vesijuoksu kuluttaa energiaa
        Kampela kirjoitti:

        Vesijuoksijapari jotka "vaihtaa kuulumisia" altaassa tukkii monen muun liikkumisen oli sitten kyseessä vesijuoksohjoille varattu rata tai vielä pahempaa yleinen rata. Kuulumiset voi sitten vaihtaa uimahallin kahviossa tms. jälkikäteen.

        Liikuntakin on tehokkaampaa silloin kun hengästyy sen verran ettei pysty puhumaan.

        Hei!

        Muistaakseni UKK-Instituutin sivuilta luin, että vesijuoksua ½ tuntia vastaa 1½ tunnin lenkkiä. Veden vastus on isompi kuin uidessa pinnalla.Vesi on tiheämpää kuin ilma.


    • ..tuntuu...

      ...olevan aikaa kirjoittaa tänne!

    • nivelrikko

      hei!

      Tässä joku lausui mielipiteensä, että voiko olla turhempaa aihetta kuin vesijuoksu. Olen eri mieltä. Odota, kun pääset tähän ikään. Kun on kummassakin polvessa nivelrikko ja viikottain vettä polvessa. Jos vesijuoksu pitää sinut jalkeilla, niin on syytä puhua. Se voitelee rikkoutuneita niveliä, antaa liikkuvuutta niveliin ja ei tarvitse ontua. Jos on itsellä nivelet kunnossa, niin ole onnellinen. Toiset tarvitsevat vesijuoksua, kun ei enää muuten voi liikkua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      66
      10782
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      134
      10221
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      22
      7967
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      177
      6404
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      39
      5247
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      70
      4914
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      134
      4221
    8. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      130
      3510
    9. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      64
      3209
    10. Adonikselle

      Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin
      Ikävä
      231
      3160
    Aihe