Oliskohan tässä maailmassa jotain muuta tärkeämpää keskustelun aihetta.......
Vastaukset 6
- sanoisin
varmasti on tärkeämpiäkin asioita, mutta varmasti on vähäisempiäkin asioita.
Ne, jotka eivät liiku vesijuoksemalla eivät voi tietää miten se on selkeä hyvää tekevä liikuntamuoto.
Se hellii sekä proppaa että päänuppia. Onhan se sosiaalinen tapahtuma, koska juostessa ehtii vaihtaa kuulumisia ja saa uusia ystäviä.
Kaikille hyviä vesijuoksuhetkiä...........- Kampela
Vesijuoksijapari jotka "vaihtaa kuulumisia" altaassa tukkii monen muun liikkumisen oli sitten kyseessä vesijuoksohjoille varattu rata tai vielä pahempaa yleinen rata. Kuulumiset voi sitten vaihtaa uimahallin kahviossa tms. jälkikäteen.
Liikuntakin on tehokkaampaa silloin kun hengästyy sen verran ettei pysty puhumaan. - liikunnassa
Kampela kirjoitti:
Vesijuoksijapari jotka "vaihtaa kuulumisia" altaassa tukkii monen muun liikkumisen oli sitten kyseessä vesijuoksohjoille varattu rata tai vielä pahempaa yleinen rata. Kuulumiset voi sitten vaihtaa uimahallin kahviossa tms. jälkikäteen.
Liikuntakin on tehokkaampaa silloin kun hengästyy sen verran ettei pysty puhumaan.ei hengitystekniikan vuoksi ehkä ole syytä keskustella ja muutenkin, ei saisi tukkia kapeita ratoja. Enpä tiedä, mutta kun olin toista kertaa elämässäni harjoittelemassa vesijuoksua ja olisi pitänyt keskittyä oikeisiin liikkeisii, niin tuikituntematon pälpättävä mummo (koirauintityylinen vesijuoksija)halusi välttämättä kertoa koko tautiensa ja kipujensa listan. Kun jättäydyin jälkeen hän jäi odottamaan. Kun menin edelle, hän odotteli minua taas kun olin kääntynyt takaisin päin. Koitin olla vaitonainen ja sitten, onneton, menin sanomaan, että täytyy kovasti keskittyä oikeisiin liikeisiin kun vasta harjoittelen, niin silloin alkoi se opastaminen... Kääk!
Minulla on sen verran nilkassa, polvessa, niskassa, ranteissa ja lonkissa ongelmia, että nyt kun vihdoinkin olen löytänyt hyvän liikuntamuodon, niin toivoisin oppivani asian niin ettei ainakaan lisäongelmia tulisi. Alussahan jutut pitää oppia tekemään oikein - ei sitten tarvitse ruveta virheitään korjailemaan kovemman kaavan mukaan. Keskittymiskykyni ei kait ole maailman parasta luokkaa - rytmi ja liikkeet pakkasivat sekoamaan. Eikä vesi anna paljoa anteeksi sitä liikettä, jonka vierellä räpiköitsevä punkero aiheuttaa muutenkin kapealla radalla. Ihan mukavaahan se olisi jokunen sana vaihtaa, mutta taidanpa leikkiä kuuromykkää vastaisuudessa! - vesijuoksu kuluttaa energiaa
Kampela kirjoitti:
Vesijuoksijapari jotka "vaihtaa kuulumisia" altaassa tukkii monen muun liikkumisen oli sitten kyseessä vesijuoksohjoille varattu rata tai vielä pahempaa yleinen rata. Kuulumiset voi sitten vaihtaa uimahallin kahviossa tms. jälkikäteen.
Liikuntakin on tehokkaampaa silloin kun hengästyy sen verran ettei pysty puhumaan.Hei!
Muistaakseni UKK-Instituutin sivuilta luin, että vesijuoksua ½ tuntia vastaa 1½ tunnin lenkkiä. Veden vastus on isompi kuin uidessa pinnalla.Vesi on tiheämpää kuin ilma.
- ..tuntuu...
...olevan aikaa kirjoittaa tänne!
- nivelrikko
hei!
Tässä joku lausui mielipiteensä, että voiko olla turhempaa aihetta kuin vesijuoksu. Olen eri mieltä. Odota, kun pääset tähän ikään. Kun on kummassakin polvessa nivelrikko ja viikottain vettä polvessa. Jos vesijuoksu pitää sinut jalkeilla, niin on syytä puhua. Se voitelee rikkoutuneita niveliä, antaa liikkuvuutta niveliin ja ei tarvitse ontua. Jos on itsellä nivelet kunnossa, niin ole onnellinen. Toiset tarvitsevat vesijuoksua, kun ei enää muuten voi liikkua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Metsamanin muru kissa kuollut
Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars103913Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin
Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.137784Kysymys
Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois197720Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su47687Töysä otsikoissa
Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!28653- 61639
- 47600
Tapailtaisko nainen
Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä59535Mistäkö haaveilen
Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä29531Kuinka hyvin kestäisit?
Oletko miettinyt, että mitä jos olisit pyöreä pullukka ja vielä ruma niin kestäisitkö vai masentuisitko?102530