Kun...

t.o.m.p.p.u

Kun aloittaa kiipeilemisen (sisäseinillä) niin mitä tarvikkeita tarvitsee ostaa ja miten kannattaa aloittaa ?

2

1334

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hämis

      1. Jos et ole ennen kiivennyt niin käy jollain kiipeilykeskuksella ottamassa opastusta paikalliselta ohjaajalta, opit tarvittavat tekniikat ja saat kokemusta siitä onko laji mielenkiintoinen sinulle. Tällaisissa paikoissa yleensä voi vuokrata kaikki välineet, joten omia ei vielä tarvitse.

      2. Jos laji on jo tuttu ja haluat aloittaa harrastamisen tosissaan niin sisäseinällä riittää kiipeilykengät, valjaat, varmistuslaite ja pari lukollista sulkurengasta (siis jos et halua vuokrata mitään). Myös magnesiumpussi valjaisiin kiinni on hyvä olla, mutta ei varsinaisesti "pakollinen".
      Viitehintoja voit katsoa vaikkapa
      www.freeheels.fi

      Lähes kaikki sisäseinät tarjoavat opastusta aloittelijoille (keskuksen ohjaaja tulee neuvomaan varmistustekniikkaa, köyteen kiinnittymistä jne...), mutta jos tosimielellä olet niin käy paikallisen kiipeilykerhon peruskurssi.

      Helsingin kiipeilykeskuksen sivuilla on lista asioista, joihin tulee hankkia opastus
      http://www.kiipeilykeskus.com/info.php
      Nämä opit voit hankkia pyytämällä opastusta kiipeilykeskukselta tai käymällä em. kursseja.

      Ainiin, ja hanki kaveri. Kaverin tarvitset aina varmistamaan sinua, joten jos aina seinälle tullessa joudut miettimään kukahan tänään varmistaa minua niin loppuu into äkkiä.

    • hanger

      Jos haluaa jatkaa ja ostaa välineitä, on kiipeilykengät ensimmäin (ainoa pakollinen hankinta, n.80€ - jos ei löydä sopivia käytettyinä).
      Oma koko tärkeä, pitää olla jonkin verran liian pieni, että tukee hyvin.
      Sitten voi hankkia vaikka valjaat 50-80€ ja atc-varmistuslaitteen, n.20€.
      Näillä voi jo harrastaa pitkän aikaa.

    Ketjusta on poistettu 21 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      161
      22104
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      65
      8596
    3. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      61
      6173
    4. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      178
      5792
    5. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      314
      5252
    6. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      29
      4816
    7. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      78
      4411
    8. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      80
      4223
    9. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      115
      3750
    10. Huomenta naiselle

      Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.
      Ikävä
      107
      1633
    Aihe