elvytyskielto

Eli kansainvälisesti DNR ja monesti suomessa käytetty ER.Kysyisinkin sitä että mitä nuo ovat "suomennettuina" eli mistä sanoista tulevat?:)
4556
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

DNR = Do Not Resuscitate

olisiko ER sitten ei resuskitaatiota.

Äänestä

Tuo siis on DNR.

en tiedä mitä ER-on englanniksi..pitää ottaa selvää..=0)

Äänestä

do not resuscitate, eli älä elvytä. Toisesta lyhenteestä en ole kuullutkaan, sitä en ainakaan TYKS/HUS/VKS-piireissä ole nähnyt käytettävän.

Äänestä
  • olennainen

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


eräs vain kirjoitti:

Eli kansainvälisesti DNR ja monesti suomessa käytetty ER.Kysyisinkin sitä että mitä nuo ovat "suomennettuina" eli mistä sanoista tulevat?:)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu