Geenimuuntelu ja nälkä

Geenisiantuntija

Geenihassuttelijat kertovat mielellään kaikenlaisia kivoja satuja. Yksi naurettavimmista on geenimuuntelun aikaansaama sadonlisäys ja sen myötä ruokaa riittäisi myös köyhille kehitysmaille. Tosiasiassa lähes kaikesta on ollut ylituotantoa jo kymmeniä vuosia. (vilja, kananmunat, voi jne).

Ehkä geenihassuttelijat tarkoittavatkin että geenimuuntelu poistaisi nälkää näkevät kehitysmaan kansalaiset joille USA-johtoisesti tyrkytetään Amerikkalaisen elintarviketeollisuuden hyljeksimää geenimaissia jota syödessä rotatkin laihtuvat Japanilaistutkimuksen mukaan.
Tutkimuksessa annettiin tarkasti rotan päiväannosta vastaava määrä maissia, geenimuunneltua syövät laihtuivat kun puolestaan perinteistä maissia syöneet pysyivät normaalipainossaan. Tästä voi vetää sen johtopäätöksen että suoliston seinämien paksuuntuminen esti erittäin yksipuolisen proteiinin imeytymistä elimistöön.
Tässä valossa kehitysmaiden nälkä vain lisääntyisi :) Toisaalta geenipuppua syöneet ihmiset ajan myötä katoavat kuormittamasta ihmispopulaation geenialleelia, jolloin jälleen luonnonmukaisien lajikkeiden suosima populaatio tulee dominoivaksi ominaisuudeksi.

7

855

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rftghrksdöä

      Kyllä nyt on löydetty ratkaisu amerikkalaisten lihomiseen. Hieno juttu kun siellähän on melkein kaikki maissi ja soija gm:ää ja sitten vain laitetaan lautaselle maissilastuja ja soijamaitoa. Hieno juttu ja varmaan jo nähtävissä ihan mittauksillakin (tai sitten ei).

      No, ihan oikeasti: maissin ongelma ravintona on nimenomaisesti sen matala valkuaispitoisuus (siis sitä proteiinia, josta mieluummin puhutte). Kehitysmaissa tuo ongelma näkyy juuri niinä paisuneina vatsoina, jotka erityisesti pikkulasten kuvissa näkyvät selvästi. Juuri noin käy, kun ravinnossa on lähinnä energiaa (maissitärkkelystä) ja vain hyvin vähän valkuaista.

      Kokeita siteerattaessa on merkittävä lähde, tai sitten vaihtoehtoisesti alan kirjoitella tänne maasäteilystä ja sänkyjen siirtelystä.

      Maailmassa on muuten juuri nyt alituotanto lähes kaikesta ravinnosta ja hinnat ovat voimakkaassa nousussa. Erityisesti maitojauhetta on jo vaikea saada mistään.

      • luomuagrologi

        Yhdyn kannanottoosi. Viime talven luomukasvintuotannon kurssilla tuli esiin, että Amerikassa GMO-ruoka aiheuttaa kroonista eli pysyvää ns. Crohnin tautia (ohut- ja paksusuolen vaivat, ripuli), jota onkin jo Suomessa. Tosin tilastot ovat vielä pieniä syöjiin nähden. Olen siitä lähtien ollut absolutisti maissin ja soijan kanssa.


      • hgjgf
        luomuagrologi kirjoitti:

        Yhdyn kannanottoosi. Viime talven luomukasvintuotannon kurssilla tuli esiin, että Amerikassa GMO-ruoka aiheuttaa kroonista eli pysyvää ns. Crohnin tautia (ohut- ja paksusuolen vaivat, ripuli), jota onkin jo Suomessa. Tosin tilastot ovat vielä pieniä syöjiin nähden. Olen siitä lähtien ollut absolutisti maissin ja soijan kanssa.

        Meillä on tuota vaivaa ollut jo muinaisista ajoista ja syynä voi siis olla vain se maasäteily.


    • satusetä vaan

      Varmaan ne kaikki nälkää näkevät ihmiset innostuvat suunnattomasti tuosta ylituotannosta... siis jos ikinä siitä pääsevät hyötymään.

      GM -tekniikoiden mahdollisuudet sadon lisäysten suhteen eivät kumminkaan ole mitään satuja. Oheinen tutkimus on vain yksi esimerkki ihan merkittävistä sadonlisäyksistä:

      http://www.agbioforum.org/v9n1/v9n1a02-gouse.htm

      Aisoista tietysti voi olla montaa mieltä. Tosin eri asia on se miten tukevalle pohjalla mielipiteet ovat. AP:n kommentit lienevät esimerkki niistä hyvin huteralla pohjalla makaavista mielipiteistä... lähinnä turhaa suunsoittoa.

    • Miksette syö suoraan

      Toinen toisianne?Ruuasta ei olisi pulaa,ja maailman väestökasvu hidastuisi.

      • Heston

        is people.


    • Keenialleeli

      "Toisaalta geenipuppua syöneet ihmiset ajan myötä katoavat kuormittamasta ihmispopulaation geenialleelia, jolloin jälleen luonnonmukaisien lajikkeiden suosima populaatio tulee dominoivaksi ominaisuudeksi"

      Voi olla, että jos tuota gm-saasteen leviämistä ei saada ajoissa pysäytettyä, niin se saastuttaa myös luonnonmukaisen tuotannon. Silloin tuo jako olisi vain teoreettinen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      189
      5109
    2. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      18
      1812
    3. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      63
      1636
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      127
      1527
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      10
      1507
    6. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      51
      1185
    7. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      96
      1084
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      307
      980
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      196
      945
    10. Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!

      Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö
      Suomalaiset julkkikset
      7
      840
    Aihe