Elikkä, tuolla jääkaapissa on muutaman päivää ollut iso klöntti hirvenlihaa. Mitä sille voi tehdä? Ei viitsisi takaisin metsäänkään heittää. Pistetäänkö pienimpiin paloihin ja pakastimeen odottamaan käyttöä?
Vastaukset 10
- sika-nautaa sekaan
Jauha ihmeessä jauhelihaksi ja sekoita sika-nautaan, niin että ei missään nimessä hiven maku pääse läpi!
- hukkaan
jos et keksi mitään käyttöä, pakasta. Suosittelen jauhamaan jauhelihaksi, tai tekemään kylmälihaa se on äärettömän herkullista ruisleivän päällä!
Tuolla vieraitteni ylistämä herkku riista-jauheliha kääryle-> säilyi kylmässä useamman päivän!! - rotissööri
vedä terävällä veitselle pitkittäissyin ranteen vahvuinen pötkö ja pistä ympärille reippaasti merisuolaa ja jokunen tippa tabascoa ja kokonaisia basilikan lehtiä. kääräise alufolioon. Vie ulos ja anna olla päivän pari. Ota sitten folio pois ja pistä jälleen ulos hyvin ilmavaan paikkaan narusta roikkumaan ja anna olla viikon verran siellä, kunnes on vähän kuivahtanut.Leikkaa pitkittäin ja pätki n. 2 cm siivuiksi. Sopii hyvin oluen ja muiden naukkujen kyytipojaksi.
- Oula Sevettijärveltä
Saattaapi tulla asiaa lääkhärin luokse. Mie en pillais lihhaa nuin. Oon jokusen poron päästäny päiviltä ja vähin kuihvanutki lihhaa. Jos sie annat tuollaisia ohojeita, sinua voijaan mahollisesti syyttää myrkhytyksestä. Elä hyvä mies keksi ennää lissää tuon tapasia pommeja, net ova hengen vaahrallisia.
- lagman
Oula Sevettijärveltä kirjoitti:
Saattaapi tulla asiaa lääkhärin luokse. Mie en pillais lihhaa nuin. Oon jokusen poron päästäny päiviltä ja vähin kuihvanutki lihhaa. Jos sie annat tuollaisia ohojeita, sinua voijaan mahollisesti syyttää myrkhytyksestä. Elä hyvä mies keksi ennää lissää tuon tapasia pommeja, net ova hengen vaahrallisia.
se, että jotakuta syytetään, ei vielä takaa langettavaa tuomiota
- Oula Sevettijärveltä
lagman kirjoitti:
se, että jotakuta syytetään, ei vielä takaa langettavaa tuomiota
Mahollisesti! Ekkö sie pörrö ymmärrä.
- hyvä ihiminen
jos et muuta keksi, voi jeesus teiän kans.
- herkkua
Hirvenliha on naudanlihan veroinen, joskin rasvattomampi herkku. Itse teen lihasta lihakeittoa (huonommat palat, stroganoffia ja kaikkein parasta on jääpaisti. Laita jäinen liha uuniin 170 asteeseen, anna olla noin tunnin, kaksi. Työnnä paitomittari lihaan kun se on pehmennyt, alenna uunin lämpöä 100 asteeseen, anna paistin olla uunissa kunnes sen sisälämpötila on 70-75 astetta. Valmista isoon kattilaan mausteliemi jossa on suolaa, laakerinlehteä, pippuria ja maun mukaan muita mausteita. Laita valmis, kuuma paisti kylmään liemeen ja anna jäähtyä liemessä. Paisti on valmis. Hirvenlihassa ei ole riistan makua ja parhaat palat kannattaa valmistaa kokonaisena, "huonommat" kannattaa laittaa soppalihaksi tai jauhelihaksi ja valmistaa sellaisenaan ilman sikoja tai nautoja.
- riistahullu
Tämän saman reseptin laitoin jo "mistä makkarapursotin"-kysymykseen:
Riistamakkara
1 kg hirven, peuran, kauriinlihaa
200 g silavaa tai hyvin rasvaista siankylkeä
1 dl tuoreita tai kuivattuja, liotettuja suppiksia
1 sipuli
2 tl valkopippuria
1 tl mustapippuria
1/2 dl tuoretta persiljaa
1-2 rkl tuoretta salviaa
1 varsisellerin varsi
2 rkl suolaa
1 dl makeaa sherryä
2 tl hakattua chiliä
3 tl paprikajauhetta
1 dl vettä
n. 3 m suolta jos tekee nakin tyyppisiä makkaroita. Suolta saa esim. Reinin lihasta, Stockmannilta ja myös monista isoista marketeista.
Makkaran tekeminen on helpompaa tiimityönä. Toinen syöttää massaa ja toinen ottaa tavaran vastaan. Rasvaa ja nestettä pitää olla kunnolla, muuten makkarasta tulee kuivaa. Lihat ja silava pienitään pieniksi paloiksi ja veivataan lihamyllystä pari kertaa läpi. Sipuli, varsiselleri, persilja ja salvia hakataan ihan pieneksi ja kaikki ainekset sekoitetaan huolellisesti käsin tai taikinakoukulla. Taikinan pitää olla löysähköä, paljon löysempää kuin lihapullataikina.
Laita massa makkarakoneeseen. Suutin valitaan suolen paksuuden mukaan ja suoli asetetaan suuttimen ympärille.
Solmi suolen pää ja pursota kammella massaa suolen sisään hitaasti ja auta sormilla siten, että makkarasta tulee tiivis ja tasainen. Leikkaa saksilla suoli poikki ja solmi pää kiinni. Massa saattaa turvota kypsennettäessä, joten älä laita tavaraa liikaa. Pistele muutama reikä terävällä piikillä (esim coctail-tikulla) jotta saat ilmakuplat pois.
Kokeilimme makkaroiden keittämistä, mutta se ei ainakaan tähän reseptiin sopinut lainkaan. Keittoaika oli 30 min, mutta ehkä 20 min olisi ollut oikea. Kypsennä mielummin uunissa tai Bradley Smokerissa 130 asteessa ja savusta Hickory-briketeillä n. tunti. Savua saa olla ihan reippaasti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1761632
Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.106842En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58735Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset203618- 131594
- 48556
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus50538Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo68536- 37526
Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä15510