Karjalassa käsintehnyt rapeakuoriset, tummat karjalanpiirakat, todellinen perinteinen mämmi ja varsinkin erilaiset karjalaiset leivonnaiset sekä tietysti perinteisesti valmistettu ruislimppu on parasta mitä Suomella on tarjota.
Mutta kauheimpia ruokia ovat nämä uudemmat: makaronilaatikko, maitoon tehty kalakeitto (lohesta!), ym peruna ja soosi -ruoat. Hirveitä sohelluksia, joissa ei ymmärretä raaka-aineita yhtään!
Uusperinneruoat kauheita!
3
672
Vastaukset 3
- Perinneihminen
Ehkä sinä et tykkää maitoon keitetystä keitosta, mutta sillä on Suomessa pitkät perinteet.
Potut ja soosit ovat nuorempaa perinnettä. - maakuntakohtaisia
nämä perinneruuat, mä söin ensimmäisen karjalanpiirakan joskus 70-luvun puolvälissä (ei oikein maistu vieläkään), karjakanpaisti oli meillä aika tuntematon käsite. Lihapataa ja palapaistia on kyllä syöty aina. Ja kokolihapaistia vasikasta tai muusta naudasta, joskus lampaanviulua pääsiäisenä.
Kalasoppaan lisättiin maito ja voi sitten vasta loppusilaukseksi. Lohta ei olla käytetty soppakalana koskaan, se oli made, ahven tai hauki josta soppa tehtiin.
Mä kyllä ihmettelen, että kuin voi karjalanpaisti olla koko Suomen perinneruoka, kun sitä on pääasias syöty Karjalassa. Oli semmone kysely vähän aikaa sitten.- Nuori kokki
Onhan ne olleet maakuntakohtaisia. Mutta kun meillä on nykyään heimot sekoittuneet.
Sodan jälkeen suurin osa karjalaisista muutti muualle Suomeen, ja karjalainen ruokaperinne on tullut aika suosituksi, ainakin piirakat ja karjalanpaisti ovat yleistyneet koko maassa. Piirakoita varmaan siinä 70-luvulla alettiin valmistaa teollisesti.
Ja 60-70-luvuilla väkeä muutti kaupunkeihin ja Etelä-Suomeen, perinteet sekoittuivat lisää.
Nykyään varmaan Lapin laskettelubisnes on vaikuttanut, että lohisoppa ja poronkäristys on tulleet suosituiksi koko kansan keskuudessa. Ne ovat Lapin alueella aina olleet muidenkin kuin saamelaisten ruokaa.
Kyllä minusta lappilainen ruoka on suomalaista, koska Lappi on Suomessa. Ja karjalainen ruoka on myös suomalaista, koska karjalaiset ovat suomalaisia. Sama juttu muidenkin maakuntien ruokien kanssa. Minusta on tärkeää luoda yhtenäistä perinnettä ja hyväksyä myös muiden kuin oman maakunnan perinteet osaksi suomalaisuutta. Miten me muuten pärjätään kaikkien ulkomaan virtausten kanssa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1102311Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???231014- 71912
- 103906
Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha583855- 48845
- 82738
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76670- 68641
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik30627