Kun katsoo kasvoiltaan/keholtaan kauniita ihmisiä tai komeita, niin muutama asia tulee aina esiin heidän elintavoissaan, oli sitten kyseessä missit, mallit, mr-finlandiat, fitness-kuntoilijat, kuntobodaajat/bodaajat, kansainväliset tähtinäyttelijät ym. esiintyvät taiteilijat jne.
He syövät terveellisesti perusruoka-aineita, käyttävät melko paljon lisäravinteita (vitamiinit-mineraalit, omega-3 -kalaöljy, lisäproteiinit, palkkarit ym.)
Juovat paljon vettä päivittäin (useita litroja), syövät monta ateriaa päivässä n. 3 tunnin välein, ja aamiainen sekä lounas ja päivällinen ovat tärkeässä asemassa. Iltaa kohden syödään vähemmän.
Sellaiset ruoka-aineet ovat pääosassa kuin; rasvaton maito, rasvaton piimä, maustamaton rasvaton jogurtti, maitorahka, raejuusto, broilerin rintapalat/fileet, tonnikalan palat vedessä, sei, lohi ym. kalat, kylmäpuristetut öljyt (rypsi/oliivi/vehnänalkio/pellavansiemen), täysjyvävilja; kaura/neljänviljan täysjyväaamupuuro, vehnänalkiot, kauralese, täysjyväruisleivät, tumma/täysjyväpasta&riisi, runsas kasvisten käyttö.
Eli melko proteiinipitoinen ruokavalio, jossa kasvisöljyjä käytetään kohtuu paljon, ja kalorimäärää rajoitetaan lähinnä perunan/pastan/riisin hiilihydraatteja ja annoskokoja rajoittamalla, ja välttämällä vaaleaa leipää/riisiä/pastaa ja runsasta perunan määrää.
Naudan- ja sianlihaa, varsinkin rasvaista käytetään myös rajoitetusti.
Lisäksi roskaruokaa vältetään tai niitä syödään vain yhtenä päivänä viikossa. Eli valmisruuat, grillituotteet, sipsit, pizzat, kahvipullat ym. ovat aika pitkälle pannassa.
He liikkuvat ja kuntoilevat paljon; Erityisesti lenkkeilyä, uintia, pyöräilyä ym. aerobisia lajeja, sekä kuntosaliharjoittelua eli painoharjoittelua. Yleensä myös yhdistetty voimistelu-venyttely-liikkuvuusharjoittelu on tavallista (aerobic, pilates, venyttelyohjelma).
Tekeekö tälläinen elämäntapa ihmisistä luonnostaan kauniita ulkoisesti? Usein meinaan ihmiset jotka eivät ole niin kauniita ja usein ovat vielä ylipainoisia, ovat niitä jotka eivät tälläistä liikuntaa, kuntoilua, terveellistä ruokavaliota useilla aterioilla, lisäravinteita, runsasta veden käyttöä, roskaruuan rajoittamista ja kurinalaisuutta harrasta.
Usein näillä kauniilla/komeilla ihmisillä on vielä iho erinomaisessa kunnossa.
Kauniiden ihmisten vinkeillä iho kuntoon
iho kuntoon
0
623
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.3043011Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka612343Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3482027- 1181794
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1261719Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121385- 651347
- 661337
- 681263
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl781223