Aloittelu vanhempana?

Moi,

Miten lentiksen aloittelu onnistuisi näin myöhemmällä iällä? No siis, ikäähän on vasta 25, mutta muutenkin urheilleena kiinnostaisi oppia lajia ja perustekniikoita hieman paremmin mitä noissa perus työpaikan kuntoryhmäpeleissä on mahdollista.

Eli järjestetäänkö tämänikäisille jotain "peruskursseja" tai vastaavaa touhua, missä saa valmennusta?
31152
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Hei!

Työpaikkapelailusta seuraava askel on mennä jonkin ala-sarjoissa pelaavan joukkueen harjoituksiin. Näissä joukkueissa harvemmin juuri asioita opetetaan, mutta kuitenkin harjoitellaan pelien lisäksi.

Vanhemmalla iällä perustekniikoiden opettelu on usein aika työlästä, koska pohjalla todennäköisesti on vanhoja suoritustekniikoita, joiden korjaaminen vie aikaa. Hieman itseään parempien pelaajien kanssa harjoitellessa kuitenkin kehittyy. Muut pelaajat voivat antaa ohjeita ja vinkkejä. Myös katsomalla tarkkaan jonkun paremman pelaajan tekniikkaa voi myös saada ajatuksia oman pelin kehittämiseen.

Äänestä

Hienoa että olet kiinnostunut upeasta lajista! Yksi hyvä konsti on oppia lentistä on mennä alottelevan valmentajan kurssille joita järjestetään aika usein. Ikää sulla on vielä sen verran vähän jotta oppia voi vielä vaikka mitä. Ota yhteyttä paikalliseen seuraan ja mene rohkeesti esittelemään ittes niin siitä kaikki aukee. Jos ei oo kurssia tulossa nii mene vaikka c, b tai a: n treeneihin kato ja osallistu eiköhän homma rupee jekkasemaan.

KYSY jotain osaavaa pelaajaa opettamaan varmasti löytyy joku joka neuvoo. Tsemppiä.

Äänestä

Hei!

Vanhana aloittaminen ei ole mikään ongelma, mutta ainoa mahdollisuus lienee tosiaan mennä ala-sarjajoukkueen treenihin. Itse en ole ainakaan törmännyt aikuisille tarkoitettuihin tekniikkakursseihin.

Alasarjajoukkueissakin kyllä treenataan eikä vain pelailla, mutta perusasioita ei välttämättä käydä enää läpi. Jos onnistut löytämään joukkueen, jossa on suht pätevä valmentaja (lähellekkään kaikilla joukkueilla ei ala-sarjoissa varsinaisia valmentajia ole) niin se kyllä auttaa oman tekniikan kehittämisessä - vaikka on tietysti muiden pelaajienkin neuvoista apua. Kannattaa käydä katsomassa vähän usemmman joukkueen treenit, että löytää sellaisen, joka sopii omalle tasolle ja jossa viihtyy muutenkin - pysyy motivaatio paremmin yllä vähän huonompinakin päivinä.

Yllättäen myös lentopallossa hyvä fysiikka auttaa eli jos on urheilu- ja/tai pallopelitausta niin siitä on kyllä paljon apua. Kyllä hyvä pomppu ainakin torjunnassa auttaa :)

--
nimenhuuto.com | ketä tulossa huomiseen matsiin?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jeza kirjoitti:

Moi,

Miten lentiksen aloittelu onnistuisi näin myöhemmällä iällä? No siis, ikäähän on vasta 25, mutta muutenkin urheilleena kiinnostaisi oppia lajia ja perustekniikoita hieman paremmin mitä noissa perus työpaikan kuntoryhmäpeleissä on mahdollista.

Eli järjestetäänkö tämänikäisille jotain "peruskursseja" tai vastaavaa touhua, missä saa valmennusta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu