Kiitos etukäteen jos joku viittii vastata :)
Kaurasuurimo = mannakaurasuurimo?
mämäääämmä
51463
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kaurasuurimo on kauraa. Mannasuurimo on vehnää.
Mannakaurasuurimoko, mikähän se mahtaisi olla, vai olisiko niinkuin puinen kivitalo tai päästä vedettävä navetta?
Joo mut tota poikaystävä meni hakeen mulle kaupasta kaurasuurimoita eikä löytäny muuta kun kauramannasuurimoita et siks mietin että onkohan ne sitten sama asia vaan eri nimellä tai jtn..
Ei ollut suinkaan tarkoitus loukata. En todellakaan tunne moisia kauramannasuurimoita, niitä ei ole meilläpäin täällä Sveamamman maassa.Tuntuu vain kummalta, että vehnästä olisi tehty kauran kanssa jotain yhteenliitettyjä suurimoita, mutta kaipa se on mahdollista. Lentäähän lehmätkin nykyään, jos ei muuten niin Finnairilla.
Tarkoitus oli tehdä sellaista jälkkäriä mihin tulee kaurasuurimoita ja sitten kun poikaystävä toikin kauramannasuurimoita sanoin sille et eihän näistä saa tehtyä ku jotain puuroo ja lähdin ite ettiin kaurasuurimoita mutta en kyllä itekään niitä löytänyt, pelkkiä kauramannasuurimoita vaan, sittarista ja prismasta niitä etittiin ja luulis et niistä jos mistä noita löytyis.. ._.
ovat n. 1 mm läpimitalle rouhittua jyvää (ryyniä). Perinteinen mannasuurimo on vehnää, mutta nykyisin saa myös kaurasta jauhettua.
http://www.leipatiedotus.fi/default.aspx?path=4;175;205;252