Aloitin juoksuharjoittelun vasta muutamia päiviä sitten, mutta nyt on nilkat huomattavan turvoksissa.
Peruskuntoni on huono ja havahduin tässä syksyllä, että asialle on tehtävä jotain.
Olen juossut nyt sykemittarilla, sykkeellä 130-160 lyhyitä noin 1 km lenkkejä päivittäin. Olo on hyvä, mihinkään ei varsinaisesti koske, mitä nyt lihaksissa hieman "tuntuu", mutta noi turvonneet nilkat huolestuttaa? Mistä tämä voi johtua? Juoksemisesta?
Kengät eivät ole kyllä varsinaisesti juoksuun tarkoitetut..
jalat turvoksissa.
6
2389
Vastaukset
- ku58
Vääränlaisilla kengillä ei kannata juosta, huonosti tuetut ja vaimennetut gengät voivat rasittaa nilkkoja ja aiheuttaa turvotusta. Koita vähentää turvotusta kylmägeeleillä ja kylmäpusseilla. Nilkkojen turvotus voi johtua myös liian heikoista lihaksista, tasapainolauta on helpoin tapa vahvistaa niitä.
Kova jouksualusta voi myös rasittaa nilkkoja, asvaltti ja jäätyneet pururadat ovat huonoja juoksualustoja.
Jos käytät kylmägeeliä, niin levitä aina paksu kerros ja peitä se kelmulla. Kelmu estää vaatteita sotkeutumasta ja auttaa geelä imeytymään. - vaihtelu virkistää
Eri lajeja vaihdellen voisi se peruskunto kehittyä nopeammin. Samalla ne nilkat ja muut heikot kohdat saa välillä lepoa. Käy uimassa, kuntosalilla ja pitkillä kävelylenkeillä. Juokse aluksi vaikka 2kertaa viikossa. Ja vähitellen lisää matkaa.
JA MUISTA LEVÄTÄ. - -Kaaleppi-
Vastaa ihan rehellisesti,luuletko että yhden kilometrin juokseminen kasvattaa kuntoasi mihinkään suuntaan?
Noin lyhyellä matkalla ei tule edes vielä hiki jos kylmiltään lähtee lenkille. - vaihtoon
Ensinnäkin: kengät vaihtoon.
Toiseksi: alkuun kannattaa kävellä ja vähitellen siirtyä juoksuun, jos kerran lähdet liikkeelle täysin nollista. Jos sulla on tapana ajella autolla pätkäajoa, vaihda sekin polkupyöräilyksi. Kun saat hiukan pohjaa tehtyä, siirry juoksuun. Juokse niin, että pystyisit puhumaan samalla. Yksi valotolpan väli juosten, sitten kävellen toinen, jos sykkeet nousee liikaa eli et pysty enää puhumaan. Vähitellen pystyt kasvattamaan matkaa, kun kunto kasvaa.
Näin talvella kannattaa myös hiihtää, jos vain kotiseudullasi on lunta. Hiihto on mitä mainioin keino kohottaa kuntoa ja hapenottokykyä. Eikä käy nivelille niin paljon kuin juoksu.
Kolmanneksi: tsemppiä.- uusi juoksija.
juu, näin mä oon tehnytkin.
Kävin loppukesän ja syksyn ajan kävelemässä paljon. Tein vaihtelevasti välillä ihan lyhyitä, joskus parinkin tunnin reippaita kävelylenkkejä. Pikkuhiljaa tein pieniä juoksu pyrähdyksiä, just valotolpan välejä ja siihen malliin. Peruskuntoa sain ehkä hiukan nostettua. Jotenkin vaan tuntuu, et pelkästään reippaalla kävelyllä saisi peruskuntoa ja kestävyyttä parannettua. Tiedän ettei reilu 1km oo mikään kummonen matka, mutta kun olo paranee aion pikkuhiljaa myös tätä matkaa pidentää. Lämmin kyllä tälläkin matkalla tulee. Nyt vaan nuo jalat vaivaa.. Täytyykin mennä kunnon juoksukenkiä kaupasta kattelemaan.. Minkälaiset on hyvät tossut aloittelijalle? - Ralu
uusi juoksija. kirjoitti:
juu, näin mä oon tehnytkin.
Kävin loppukesän ja syksyn ajan kävelemässä paljon. Tein vaihtelevasti välillä ihan lyhyitä, joskus parinkin tunnin reippaita kävelylenkkejä. Pikkuhiljaa tein pieniä juoksu pyrähdyksiä, just valotolpan välejä ja siihen malliin. Peruskuntoa sain ehkä hiukan nostettua. Jotenkin vaan tuntuu, et pelkästään reippaalla kävelyllä saisi peruskuntoa ja kestävyyttä parannettua. Tiedän ettei reilu 1km oo mikään kummonen matka, mutta kun olo paranee aion pikkuhiljaa myös tätä matkaa pidentää. Lämmin kyllä tälläkin matkalla tulee. Nyt vaan nuo jalat vaivaa.. Täytyykin mennä kunnon juoksukenkiä kaupasta kattelemaan.. Minkälaiset on hyvät tossut aloittelijalle?Jos juoksun takia nilkat on turvoksissa, kannattaa ehdottomasti jalkaterän asento tarkistaa. Jos nimittäin olet lättäjalka - eli jalan kaarevuus on hävinnyt ja askel tuppaa kiertymään sisään - , on syytä hoitaa tukipohjallisilla asia kuntoon. Lättäjalkaisuudesta ei aikuisella iällä pääse eroon, mutta sen vaivaa voi mitan mukaan tehdyillä pohjallisilla hallita. [Vaikka tuo jalan kömpelö ulkonäkö ja suoranainen rumuus joskus ottaa päähän...]
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista997893- 1075627
- 2754891
- 494863
- 763637
- 512869
- 632615
Olet oikeasti ollut
Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.222478Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit
Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘292412- 412294