Eli löytyiskö mistään kattavaa karjalan sanakirjaa?
Netistä tahi kaupoista?
karjalan sanakirjaa
9
2086
Vastaukset
- lainasanat
Vot, tommone o kirutettu, mie se saatavuuest tiiä. (menix toi ny oikei?)
http://www.kotus.fi/index.phtml?s=2095- täallianen
PENTTONEN, M., Karjal-suomi-karjal sanakniigu
Karjalan kielen harrastajien ja ystävien huviksi ja hyödyksi jokapäiväiseen käyttöön tarkoitettu sanakirja. Sanakirja on laaja, modernia sanastoa sisältävä ja helppokäyttöinen. Sanakniigussa on suomennokset 14 000 karjalan sanalle ja karjalannokset 12 000 suomen sanalle. Lisäksi kirjassa on runsaasti esimerkkilauseita sanojen käytöstä. Kirjan tekijä on professori Martti Penttonen. - karjalan kieli
täallianen kirjoitti:
PENTTONEN, M., Karjal-suomi-karjal sanakniigu
Karjalan kielen harrastajien ja ystävien huviksi ja hyödyksi jokapäiväiseen käyttöön tarkoitettu sanakirja. Sanakirja on laaja, modernia sanastoa sisältävä ja helppokäyttöinen. Sanakniigussa on suomennokset 14 000 karjalan sanalle ja karjalannokset 12 000 suomen sanalle. Lisäksi kirjassa on runsaasti esimerkkilauseita sanojen käytöstä. Kirjan tekijä on professori Martti Penttonen.no johan nyt eikös se ole karjalan murre?
- passaax zoukki?
karjalan kieli kirjoitti:
no johan nyt eikös se ole karjalan murre?
Sanooko savolainen murre "hua hua!"?
- poika vällee
passaax zoukki? kirjoitti:
Sanooko savolainen murre "hua hua!"?
savommurrehuastattelu. Suattaapi olla että huastaa, taekka suattaapi olla ettei huastakkaa, vuan käyp kinttuus.
- kommentinjättäjä
karjalan kieli kirjoitti:
no johan nyt eikös se ole karjalan murre?
....Itä-Karjalassa ja Laatokan ympäristössä on aivan selvästi oma kielensä. Oikeastaan niitä on useampiakin. Poikkeavat suomesta likimain yhtä paljon kuin viro. Vaikea sada puhutusta kielestä selvää, ellei lähes mahdotonta ilman opiskelua.
Suomen puolella puhutaan kyllä karjalan murretta, mutta se on eri asia kuin karjalan kieli. - täällä murre
karjalan kieli kirjoitti:
no johan nyt eikös se ole karjalan murre?
kyl se vanhan Venäjän puolen karjala ja entinen Laatokan pohjoispuolen karjala on oma kielensä, tosin eroaa aika vähän suomen kielen ns. karjalanmurteesta, mutta jo tosi paljon suomen yleiskielestä. Karjalan kielessä on jo niin paljon venäläisiä sanoja ettei siitä venäjän taitoa saa selvää.
- karjalainenkin
passaax zoukki? kirjoitti:
Sanooko savolainen murre "hua hua!"?
sekä murre että kieli, ynnä vielä lyydiläinen sekä livviläinen sekä vielä inkeriläinenkin. kaikki voivat sanoa "hua-hua".
- muori
kommentinjättäjä kirjoitti:
....Itä-Karjalassa ja Laatokan ympäristössä on aivan selvästi oma kielensä. Oikeastaan niitä on useampiakin. Poikkeavat suomesta likimain yhtä paljon kuin viro. Vaikea sada puhutusta kielestä selvää, ellei lähes mahdotonta ilman opiskelua.
Suomen puolella puhutaan kyllä karjalan murretta, mutta se on eri asia kuin karjalan kieli.Vienan karjala ei poikkeaa suomen kielestä kovinkaan paljon. Aunuksen läänin karjala on taas suomen ja venäjän kielen sekoitusta sanaston osalta, syntaksit ja taivutus ovat suomen tapaisia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2224266Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii692745Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3932421- 472353
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua421629Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5451377- 571330
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em961324- 761311
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1251196