Ei ole liian kuuma eikä hyttysiä. Pahimmatkin kosteikot ovat jäätyneet ja pyörä rullaa hyvin. Pieni pakkaslumi ei haittaa, koska se pitää hyvin. Kura ei lennä. 800 lumenin otsavalaisin takaa sen, ettei pimeä haittaa yhtään. Itse asiassa näkee paremmin kuin kesäpäivänä hämärässä metsässä.
Tein uuden ennätyksen 13 km:n lenkillä.
Talvipyöräily voi olla fantastista!
Tein uuden ennätyksen 13 km:n lenkillä.
Talvipyöräily voi olla fantastista!
Vastaukset 5
Vanhimmat
Hauskaa kun mainostat.
Harmi, että olet kyllästynyt elämääsi.
Sillä talvipyöräily todellakin on mahtavaa.
talvipyöräily on hienoa varsinkin maastossa kun vauhti ei ole kova ja siksi ei viima haittaa. märkkää vaan on ainakin täällä etelässä... noita markettien otsalamppuja ei kannata hankkia kun niillä ei näe mitään. kallimmat ledit (20-30 eur) on parempia mutta kaikkia ei saa kiinni pyörään ja/tai valokeila on liian kapea.
paras on suunnistajan valo tai jokin tällainen
http://personal.inet.fi/koti/elinajajukka/led/Led.pdf
Mikään ei ole talvisin hauskempaa kuin kaahata fillarilla lumisia polkuja.
Kun on nastat molemmissa päissä, pyörätiellä vajaa kymmenen senttiä lumentöhmeröä, polkee pienillä välityksillä nopeaa tahtia tuollaisen tunnin verran, saa taivaallisen olotilan, suorastaan hybriksen. Tietenkin täytyy HALUTA ajaa silloin toimii, jos TÄYTYY ajaa, ei ole hauskaa.