Heips! Tiedättekö hyviä hapankaalireseptejä? Olen löytänyt tämän ihanan ja edullisen ruoka-aineen, mutta kotikokilta alkaa olla ideat vähissä...
Hapankaalireseptejä?
15
6147
Vastaukset
- h-kaali
Ei muuta kun laitat pannulle,sekaan broilerinfile suikaleita tai jauhelihaa,niin kyllä on hyvää..T yx joka on aivan hulluna hapankaaliin.
- mutta itse kokkailen
Lämpimät hapankaalilisukkeet varmaan on jo tuttuja, mutta ainahan niitä voi muutella. Vaikkapa laittaa puolukkaa sekaan.
Itse käytän kuitenkin eniten hapankaalia keitoissa. Keittoon voi laittaa hapankaalin lisäksi perunaa, punajuurta, porkkanaa, kokonaisia ohrasuurimoita, hapan- tai suolakurkkua, lihaa... Siis mitä vaan keksii, oikeastaan. Ei kaikkia tietenkään yhtä aikaa, vaan tekee esim. muunnellun hapankaaliborssin, muunnellun seljankan...
Tai jos haluaa niin perushapankaalikeittokin smetanan kanssa on hyvä. Niin, ja itse kun teen hapankaalikeittoa niin tykkään että puolet on tuoretta kaalia ja puolet hapankaalia ja liha- tai kanaliemikuutioita ja ohraa.
Ei mulla mitään reseptejä ole, mutta kokeilemalla löytää omat suosikkimakuyhdistelmät. Ja mun mielestä hapankaalin maku on erilainen riippuen siitä laittaako sen heti alussa keiton sekaan vaiko vasta loppupuolella.- aiheen?
Perunat eivät kuulu VHH-keittoon.
- Kahvittelija
Haudutettu hapankaali on klassikko. Öljyssä kuullotetaan pilkottu sipuli ja ruskistetaan paketillinen pekonisuikaleita. Sekaan iso purkillinen viiniin säilöttyä hapankaalia, yksi kuorittu ja kuutioitu hapokas omena ja mausteita (kok. mustapippuria, maustepippureita, katajanmarjoja, kuminaa, laakerinlehti, kokonaisia korianterin siemeniä ja vähän suolaa). Jos haluaa, voi laittaa vielä lusikallisen fariinisokeria makua pehmentämään. Haudutetaan kannen alla 1-2h. Pannussa paistetaan Lidlin Nürnbergiläisiä bratwursteja ja laitetaan hapankaalikeon päälle ja ruoka on valmis.
- tuntuu
että VHH:lla olevan henkilö ei tarvitse omenan makeuden lisäksi lisämakeutusta. Monihan ei käytä sokeria ollenkaan ja on tottunut siihen että lisämakeutusta ei tarvita.
Yleensä laitan lautaselle hapankaalia sellaisenaan, koska se on terveellisintä niin. Kun pihvin tai makkaran paisto vie muutaman minuutin niin se on terveellistä pikaruokaa. Neuvostoliitossa opin tekemään lihakeittoa johon tulee hapankaalia ja kyllä sitä pataruoissakin voi hauduttaa.
Tänään kuumensin eilisiä jauhelihapihvejä ja lautaselle suppilovahvero/sipuli/kermakastiketta hapankaalin kera.
Jauhelihapihveistä saa kevyitä vähähiilihydraattisia kun jauhaa yleiskoneessa muutaman kukkakaalinnupun korvaamaan korppujauhot tai ranskanleipäviipaleet. Kukkakaalit voi sitten kuullottaa voissa pannulla sipulin kanssa ja taikinaan voi vielä lisätä kananmunan, lorauksen kermaa ja hyvää emmental juustoraastetta. Näin saa kevyttä vhh-ruokaa.
Pihvejä kannattaa paistaa isompi määrä niin siitä riittää sitten aamiaiseksi munakokkelin seuraksi.- Urmas Rantaniitty
Josko ystävämme Rotissööri piakkoin tuuppaa taas jonkun exlusiivisen hapankaalitrujauksen Kekkosen ajoilta, palvellessaan Moskovan suurlähettiläänä, tai taisi olla siivooja vahtimestarina kyseisessä lähetystössä. Olisiko ollut peräti Hallaman apupoikana, niissäkin hommissa, täytyy Arimolta kysäistä. Ootellaan siis.
- Perille..
Hienoa että Mattilakin on oivaltanut tuon ruuan keventämisen, sillä vain se on oikea tie kohti ihannepainoa ja terveyttä. Itse laittaisin vielä tuohon Mattilan ohjeeseen valutettua hapankaalia, sillä korvataan turha suola, glutamaattia sisältävät mausteet sekä kerma ja juustoraaste. 10% Kevytjauhelihaa suosittelen käytettäväksi on maut kohdallaan ja sopivan rasvaista, näin VHH reseptiin.
- tapana
Perille.. kirjoitti:
Hienoa että Mattilakin on oivaltanut tuon ruuan keventämisen, sillä vain se on oikea tie kohti ihannepainoa ja terveyttä. Itse laittaisin vielä tuohon Mattilan ohjeeseen valutettua hapankaalia, sillä korvataan turha suola, glutamaattia sisältävät mausteet sekä kerma ja juustoraaste. 10% Kevytjauhelihaa suosittelen käytettäväksi on maut kohdallaan ja sopivan rasvaista, näin VHH reseptiin.
käyttää normaalirasvaisia tuotteita, eikä kevyt sellaisia. Muuten kalorit jäävät liian pieniksi.
- tietäjä..
tapana kirjoitti:
käyttää normaalirasvaisia tuotteita, eikä kevyt sellaisia. Muuten kalorit jäävät liian pieniksi.
Mikäli laihtuminen kiinnostaa niin on syytä päästä huonoista tavoista eroon, eli hiilihydraattien lisäksi on kaloreistakin tingittävä ja vhhllahan ne tulevat rasvoista, joten kohtuus kaikessa ja kokonais kalorimäärä syyniin.. Vai tunteeko kukaan ketään entistä läskiä joka olisi hoikistunut rasvaa rajoittamatta ja päässyt ihanne painoon tai jopa alle??? Itse tunnen vain vähän laihtuneita läskejä jotka hehkuttavat rasvoilla laihduttamisen autuuteen . Tämänkin palstan aktiivit ovat vielä kaukana terveellisen vyötärön mitoista, sillä suurin kakkostyypin diabeteksen riskitekijä on juuri vyötärölihavuus ruokavaliosta riippumatta...
- resepteihin
tietäjä.. kirjoitti:
Mikäli laihtuminen kiinnostaa niin on syytä päästä huonoista tavoista eroon, eli hiilihydraattien lisäksi on kaloreistakin tingittävä ja vhhllahan ne tulevat rasvoista, joten kohtuus kaikessa ja kokonais kalorimäärä syyniin.. Vai tunteeko kukaan ketään entistä läskiä joka olisi hoikistunut rasvaa rajoittamatta ja päässyt ihanne painoon tai jopa alle??? Itse tunnen vain vähän laihtuneita läskejä jotka hehkuttavat rasvoilla laihduttamisen autuuteen . Tämänkin palstan aktiivit ovat vielä kaukana terveellisen vyötärön mitoista, sillä suurin kakkostyypin diabeteksen riskitekijä on juuri vyötärölihavuus ruokavaliosta riippumatta...
Mutta itse en ole käyttänyt ainuttakaan kevyttuotetta (ehkä satunaisesti), mutta silti olen laihtunut normaalipainoiseksi. Ja tiedän melkoisen joukon jotka ovat samoilla linjoilla.
Vähärasvaista VHH:ta ei kukaan pysty noudattamaan loppuelämäänsä.
- hapannaama
hyviä ohjeita:
http://www.rasilaisenhapankaali.fi/
Suomen suurin hapankaalin tuottaja. - Hapannaama
Hakaniemen metroasemalla on ulkomaalaisten pitämä kauppa, josta saa ihanaa kroatialaista hapankaalta. Kaaliohjeita saa Antti Heikkilän keittokirjoista, mm. Hyvän olon keittokirja 1 ja 2, Näin me keitämme.
- ......
Prismasta saa muuten jotakin valmista hapankaalisalaattia, joka jostain kumman syystä oli ainakin meillä siellä nakkien lähellä. En tarkemmin katsonut, jotta voi olla hiilareitakin.
- Anonyymi
Tein ohjeen mukaisen, mutta lisäsin luigi-raakamakkaraa ja koskenlaskijaa, tuli hyvää...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki52945Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.
Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.1152834Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma242704Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella
Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne452578Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle
Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv792434PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan
kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist382349Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest102274Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?
"Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k771908Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua
Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle1961772- 1341685