ok lavuaarista kun päästää veden pois pyörre pyörii aina samaansuntaan ja etelässä vastakkaiseen.
Mutta mitäs jos ollaankin päiväntasaajalla?
Siellä ei ole pyörrettä?
Pyörre
4
540
Vastaukset
- on myytti.
Eli pyörre on satunnainen.
- Legendioitsija
Ei mene ihan noin. Jos lavuaarin tulpan pystyy irroittamaan niin, ettei veteen synny mitään liikettä mihinkään suuntaan, määrää maapallon coriolis-ilmiö pyörimissuunnan. Mutta käytännössä se on mahdotonta. Jos samalla hetkellä kuin irroitat tulpan, pyöräytät veden pintaa sormella vähänkin johonkin suuntaa, ylittää se alkusysäys coriolis-ilmiön vaikutuksen, ja veden pyörresuunta määräytyy pelkästään sormesi liikkeen suunnan perusteella.
Jos päiväntasaajalla pystyt eliminoimaan muut vaikutukset (edelleen mahdotonta), ei maapallon coriolis-ilmiö vaikuta, mutta sitten vaikuttaa aurinkokunnan coriolis-ilmiö tai linnunradan coriolis-ilmiö jne. Aina se pyörre syntyy johonkin suuntaan, mutta käytännössä aina myös jonkin muun kuin coriolis-ilmiön vaikutuksesta.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Coriolis-ilmiö- Fileas
Suurin tekijä siinä, mihin suuntaan pyörre lavuaarissa syntyy on mihin suuntaan se putki lavuaarin alla kääntyy.
Tarpeeksi pitkä suora putki alla ja seuraava tekijä on veden liike lavuaarissa (se liikkuu mm. lämpöerojen ansiosta sisäisesti, vaikka näyttäisi olevan paikoillaan).
Tasalämpöinen ja paikallaan oleva vesi (ja lavuaarin on myös oltava tasalämpöinen, jotta ei synny lämmitystä/jäähdytystä) ja suoraputki, eikä muita tekijöitä ja oletettavasti keino, jolla tulpan saa pois liikuttamatta vettä ja laboratoriossa todellakin pyörteen suunta riippuu maan pyörimissuunnasta (kuten mm. Hurrikaanin ja Syklonin pyörteiden suunnat).
Jos tuollainen laboratorio laitteisto (ja sellaisia ON rakennettu) avattaisiin tasan päiväntasaajalla, voisi olettaa, että laitteiston heikkoudet olisivat ensimmäiset, jotka pettäisivät.
Eli koska tuollainen testilaitteisto nojaa siihen, että se tekee muista vaikuttavista voimista pienempiä kuin coriolis-efektistä, niin Päiväntasaajalla coriolis-voima vähenisi riittävästi, jotta nuo vähentyneet voimat ottaisivat taas vallan ja pyörimisuunta riippuisi muista tekijöistä, kuin coriolisefektistä. Koko aurinkokunnan coriolis-voima on niin pieni, että on mahdotonta poistaa muita vaikuttavia voimia käytännössä siile tasolle, että sitä voisi tarkkailla. Linnunradan coriolis-voiman suhteen tilanne on sama potenssiin X.
Kaivelinpa taas arkistoja ja tässä tulos:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=2000000000000020&conference=4500000000000543&posting=22000000009223176#22000000009223176
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas puukotus yläristillä!
Tänään taas puukotettu hengiltä ihminen Kuopiontien läheisyydessä yläristillä! Nyt näitä alkaa olla viikoittain!631996Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin
Kesä ja juhannus on grillailun kulta-aikaa. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin. Ka731342La Promesa sarjan ystäville iso pettymys - Yleltä lisäinfoa asiasta
La Promesa suosikkisarjan kohtalosta on tullut tietoa. Tämä ei kyllä välttämättä ilahduta sarjan faneja. Lue lisää: htt131039- 101966
- 91895
- 105742
Nyt kun olen vähän huppelissa niin uskallan sanoa
Mikä minua oikein närästää... Tiedän että meillä on ollut vaikeaa mutta miten kauan sulla on ollut toinen mies vai oliko48622- 38554
- 56527
Työttömät risusavottaan
Tuli tässä juhannusnuotiolla sellainen idea mieleen, että miksei työttömiä velvoiteta tekemään hanttihommia, kuten risus244493