Avuttomana kyselen, mistä tietää granaatin omenan olevan kypsä, entä miten sen helpoiten kuorisi, niin että jäisi tosiaan vain ne punaiset "siemenet/hedelmä" jäljelle? Oisko jollain sivulla, vaikka video tuohon kuorimiseen?
Vaikka kyllä sen varmasti oppii jos joku vaan jaksais täällä opastaa. Entä onko hyviä vinkkejä minkä kanssa sitä tuoreena syötte?
granaatin
6
1158
Vastaukset
- kkkkkkkkkkkkkk
Syödessä granaattiomena halkaistaan tai lohkotaan ja malto siemenineen syödään lusikalla. Hedelmän voi puristaa mehuksi. EI SIIS KUORITA, vaan syödään lusikalla seimenet ja se "hyytelö" eli malto.
Hedelmä on parhaimmillaan kuoren ollessa kiiltävä, napakka, lommoton ja kauniin puna/oranssin kirjava.- niitä raakana myydä...
ainakaan itse en ole koskaan kaupasta onnistunut todella raakaa granaattiomenaa ostamaan. pidä varmuuden vuoksi muutama pävä pöydällä? ja uskoisin, että varmaan sen väri voimistuu/punertuu myös kypsymisen edetessä.
sitä ei tosiaan kuorita, vaan siemenet on helppo irrottaa esimerkiksi halkaisemalla hedelmä ja koputtelemalla puoliskoa lusikalla kämmenessä alaspäin asetettuna. hedelmälihan ympäröimät siemenet ropisevat yllättävän helposti kulhoon - ainakin siis jos on ollut kypsä hedelmä. - ei mututietoa
niitä raakana myydä... kirjoitti:
ainakaan itse en ole koskaan kaupasta onnistunut todella raakaa granaattiomenaa ostamaan. pidä varmuuden vuoksi muutama pävä pöydällä? ja uskoisin, että varmaan sen väri voimistuu/punertuu myös kypsymisen edetessä.
sitä ei tosiaan kuorita, vaan siemenet on helppo irrottaa esimerkiksi halkaisemalla hedelmä ja koputtelemalla puoliskoa lusikalla kämmenessä alaspäin asetettuna. hedelmälihan ympäröimät siemenet ropisevat yllättävän helposti kulhoon - ainakin siis jos on ollut kypsä hedelmä.http://www.finfood.fi/finfood/kasvikset.nsf/wTuotetietous/2098E43C06E726C0C2256E0B00355130?opendocument&View=1&Start=1&Count=100&Expand=2.1.13 ja ihan tarkat ohjeet.
http://www.rantuu.fi/granaattiomena.htm
Balttianmaissa käytetään kuorta ripulilääkkeenä.
Toin juuri Rigasta lapsenpään kokoisia ja nam - Sydämelle
Granaattiomena on ihmelääke sydämmen toiminnalle siksi granaattiomena mehuissakin on parasta mitä kannattaa ostaa jos tarvitsee. Ai ai kun vahustenkoditkin osaisivat sitä antaa asukeille mutta eivät osaa.
- granaatti_mehu
mehuna rahtaan Tallinnasta (EestiHerkut, Kalinka ? )
http://www.arn.lv/index.php?tp=1485&prodsid=13111&lang=en
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?857156Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit277089Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1176235Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455424Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik905345Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635235Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus415130Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274615Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv193565Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3013430