Vali vali vali

Nirsot turhakkeet

Samat valitukset sitä on ollut siitä lähtien kun kouluruokailu tuli. Tässä on kuitenkin ollut perheestä sekä lapsia oppilaina että opettajina sodanjälkeisiltä vuosilta lähtien ja voin sanoa että ainoa mikä pysyy on nirsojen kakaroiden jatkuva valitus.

No olkaa nirsoja ja valittakaa, omapa on tyhmyyttänne. Syökää mitä haluatte mutta kouluruoalla pysyy terveenä, täytenä ja tyytyväisenä, niin oppilaat kuin opettajatkin.

Jos ei kelpaa niin ottakaa omat eväät kotoa, niin tekevät aikuisetkin työpaikoillaan. Ja kysykää vanhemmiltanne että paljonko he haluaisivat maksaa lisää veroja, että pikku nirso kullannuppu suostuisi "ilmaiseen" ruokaan koskemaan.

Tai olkaa syömättä kokonaan, omalle terveydellenne ja fyysiselle kehityksellenne siinä vain hallaa teette, ei auta sitten tulla valittamaan aikuisena että minusta tuli nyt vähän vajaa kun en saanut tarpeeksi ruokaa koulussa, kun olin niin vitun hölmö etten ilmaista ravitsevaa ruokaa tajunnut syödä.

7

1525

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asennetta.....

      aivan samaa mieltä!

    • ....

      kouluruoka on sitten varmaan nykyisin aivan erilaista kuin 90-luvulla. silloin kouluruoka oli erittäin epäterveellistä: ravinneköyhää ja huonosti kylläisenä pitävää ns. huonoista hiilareista koostuvaa roskaruokaa.

    • tuo

      itse olen aina pitänyt kouluruoasta, varsinkin ala-asteen kanaviillokki oli yksin lempiruoista, mitä moni kuitenkin kammoksui.

      Nykyään on vaan pentujen rahanäkäyttö semmosta, että ne käy hakemassa makeisia välitunneilla. Eikä vanhempia hirveesti jaksa välittää.

    • pumpulit

      valittajat voi kokeilla vaikka viikon puurolinjaa, eli puurolautanen pari kertaa päivässä. Tai olla syömättä ollenkaan.. Oppisivat arvostamaan ruokaa ihan eri tavalla.

    • on hyvää ruokaa

      Kyse ei ole siitä, että jossain muualla ei kouluruokaa tarjota, eikä siitä, että sillä saa mahansa täyteen. Joko ruoka on hyvää (*), tai sitten se ei ole, jolloin siinä on kritisoitavaa. Ei ole olemassa mitään eri asteikoita kouluruoalle ja muulle ruoalle, ruoka itsessään ei paremmaksi muutu vaikka sen syömisestä maksettaisiin.

      Itse en ole verovaroin kustannettua kouluruokaa syönyt reiluun kahteentoista vuoteen, mutta muistan omalta ajaltani, että silloin tällöin tarjottavat olivat suoranaisesti ala-arvoisia (yksittäisenä esimerkkinä monesti perunat, jollaisia kotona ei olisi ruokapöytään kelpuutettu lainkaan). Ravintosisältöä on vaikea kommentoida, koska ei ole referenssiä, mistä asian voisi tarkistaa, aika 'perussettiä' (useimmiten liha/kala ja hiilihydraattilisäke) kouluruoka kuitenkin oli, joten en ihmettelisi muiden kuin proteiinin ja hiilihydraattien (määrän) osalta olleen puutteita.


      (*)
      -terveellistä, eli rasvan, proteiinin, hiilihydraattien, vitamiinien sekä kivennäis- ja hivenaineiden suhteen ravitsemustarpeet täyttävää, niin laadullisesti kuin määrällisesti, ja keskenään oikeassa suhteessa
      -monipuolista, vaihtelevaa
      -miellyttävän makuista ja näköistä

      • löytyy

        Opetelkaapa lautasmalli! Puutteita tulee varmasti, jos jättää salaatin syömättä ja mättää lautasen täyteen kastiketta, jonka seuraksi nakertaa näkkäriä runsaalla margariinilla. Toisaalta, jollei ruokaa syö, eipä ole aterian koostumuskaan epäterveellinen...


      • ei yleispätevä
        löytyy kirjoitti:

        Opetelkaapa lautasmalli! Puutteita tulee varmasti, jos jättää salaatin syömättä ja mättää lautasen täyteen kastiketta, jonka seuraksi nakertaa näkkäriä runsaalla margariinilla. Toisaalta, jollei ruokaa syö, eipä ole aterian koostumuskaan epäterveellinen...

        Noissa malleissa on se huono puoli, että mihinkään yksittäiseen tapaukseen niitä ei voi soveltaa, tai ainakaan parhain tuloksin. Helpostihan sitä keksii yleisesti ottaen huonompiakin esimerkkejä, mutta jo lautasmallin hiilihydraatin polttaakseen pitää myös liikkua säännöllisesti. Kyse ei ole nyt siitä, etteikö liikunta ole hyväksi tai etteikö ruoan määrää voi sopeuttaa kulutukseen, vaan keskusteltaessa ruokavaliosta ja sen sopivuudesta jollekin tietylle henkilölle, vähän liikkuvalle lautasmalli ei ole paras mahdollinen. Mistä lie alunperin suhteet lähtöisin, mutta viljaa ja perunaa on perinteisissä malleissa (kuten esim. lautas-) nykypäivänä monelle suhteessa aivan liikaa (enkä vihjaa tällä mihinkään VHH-ruokavalioon).

        Eli ennemminkin pitäisi opetella ihan yksittäiset ruoka-aineet, mitä ne sisältävät ja millaisia puolia milläkin on ravinnon kannalta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      475
      3552
    2. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      34
      2922
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      149
      2736
    4. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      87
      2185
    5. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      196
      2058
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      160
      2011
    7. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      14
      1924
    8. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      99
      1764
    9. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      50
      1549
    10. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      36
      1480
    Aihe