lihapasteijat

onko vinkkiä

Onko hyvää ohjetta lihapasteijoille? Olen useasti tehnyt vähän "oman ohjeen" mukaan; jauhelihaa, sipulia, riisiä, suolaa, pippuria, jauhelihamaustetta, paprikaa tms. mausteita. Mutten ole koskaan saanut mielestäni mitenkään erikoisen hyviä! Ei ne pahojakaan ole ollut, mutta kaipaisin ohjetta mieluummin tarkkoine määrineen jolla saisi maistuvia pasteijoilta. Kiitos etukäteen!

6

3268

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kkkkkkkkk

      ... hyvältähän tuo ohjeesi jo näytää, itse jättäisn jauheliha mausteen ja papeikan pois, tuilalle musta- ja valkopippuria.

      sipuli kannattaa etukäteen vähän kuullottaa pannulla.

      LISÄISIN tuohon sinun ohjeeseesi, hienoksi hakattua kananmunaa ja ranskankermaa tai smetanaa jotta massasta tulee vähemmän mureneva.

    • ....

      mitä tuo jauhelihamauste on? kuivattua ja pölyksi jauhettua jauhelihaa?

    • Edes herkkusieniä?

      Valkosipuli ja sienet antaa mukavan säväyksen.

    • ..........

      Käytä riisipuuroa riisin tilalla, tulee parempaa. Kosteampaa ja kermaisempaa noin.

    • tehnyt pasteijoita

      yksinkertaisesti tähän tapaan: pieneksi suikaloitua kinkkua, sinappista kurkkusalaattia tai suolakurkkua pieninä lohkoina, paprikaa palasina jos sitä on kaapissa. Pasteijat voidellaan munalla ja päälle juustoraastetta, ja voi vähän haarukalla pistellä reikiä. Taikina mieluusti aitoa voitaikinaa, sillä siitä se varsinainen maku lähtee. Ja erittäin suosittuja ovat olleet.
      En tee mitään riisi-jauhelihasekotusta, koska pasteijan kuori on jo jauhoseos. Oikeestaan jauhelihaa en muutenkaan käytä mihinkään ruokaan.

    • esatee

      moro! Jos mahdollista, laita puolet hirveä j-lihaan.
      sitten vaan vs, suola ja mustapippuri; ja tietty keitetty puuroriisi.
      Hyvää joulua!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa

      En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod
      Ikävä
      19
      2198
    2. Nainen, sellaista tässä ajattelin

      Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost
      Ikävä
      228
      1704
    3. Seiska: Anne Kukkohovi myy pikkuhousujaan ja antaa penisarvioita

      Melko hupaisaa: https://www.seiska.fi/vain-seiskassa/ex-huippumalli-anne-kukkohovin-amerikan-valloitus-vastatuulessa-myy
      Maailman menoa
      302
      1207
    4. Miten tämä meidän tarina

      Sitten päättyy?
      Ikävä
      65
      939
    5. Kulujen jako parisuhteessa

      Hei, miten teillä jaetaan kulut parisuhteessa? Työttömyyttä ja opiskelua tulee omalla kohdalla jatkumaan vielä jonkin ai
      Parisuhde
      53
      895
    6. En todellakaan halua että

      Tämä päättyy näin
      Ikävä
      39
      824
    7. Missä olit kun tajusit, että teistä tulee joskus pari?

      Kuvaile sitä paikkaa, hetkeä ja tilannetta.
      Ikävä
      53
      805
    8. J miehelle viesti menneisyydestä

      On jo useampi vuosi, kun ollaan oltu näköyhteydessä. Jäi tyhjä olo, koska rakastin. En tietenkään sitä kertonut. Mutta e
      Ikävä
      31
      706
    9. Valitse, kenen kanssa seurustelet

      Seura turmelee, ja huono seura turmelee täysin. Vähän niin kuin valta turmelee, ja absoluuttinen valta turmelee kokonaan
      Hindulaisuus
      273
      663
    10. Paikat tapeltu

      Ei mennyt ihan persujen toiveiden mukaan Ei kait nyt 20 ääntä ja arpajais voitolla voi olla Ähtärin kaupungin puheenjoh
      Ähtäri
      33
      632
    Aihe