onko ilmastonmuutos lähtöisin saharan tienoilta? :) eikös se ole jatkunut jo pitkään? onko mitään argeologisia kaivauksia tehty tuolla alueella, jotta voitaisiin nähdä, onko siellä joskus kasvanut metsää tai muuta, mikä on hakattu kantaihmisten asuinalueella viljelysmaaksi, jolloin homma siellä karkasi käsistä, siis aavikoituminen. sahara kun leviää ja aavikot yleensäkin, niin onko kohtalona muidenkin planeettojen tavoin aavikoituminen?
toistaako elämä samaa rataa jokapuolella ja me harvat ja valitut olemme heitä jotka näkevät totuuden, voivat tehdä ennustukset ja kärsiä elämässään?
toistaako elämä samaa rataa jokapuolella ja me harvat ja valitut olemme heitä jotka näkevät totuuden, voivat tehdä ennustukset ja kärsiä elämässään?
Vastaukset 2
Vanhimmat
vehmasta ja vehreää. Hyvää metsää ja laidunmaata, peltoja yms. Sateet runsaita ja jokavuotisia. Sitten kaikki muuttui.
aavikoksi? pelloittaminen, ravinteiden poiskuljettaminen viljana ja muuna?
Mitä luulette? ;) sieltä kantaisä lähti liikkeelle.. samat virheet toistetaan toistamistaan vaikka tiedetään koska emme tiedosta sitä mikä on ahneus ja mikä tarve. samoin emme käsitä asioiden seuraamuksia hyvää tarkoittaessamme, verraten lääkkeiden kehitys, tehomaatalous keinolannoituksella. niillä mahdollistettiin väestöräjähdys jonka ongelmiin vasta NYT aletaan havahtumaan.
siltikin yhä pidetään hullusta luonnonvastaisesta linjastamme kiinni.