Ilmakehän hidastava

vaikutus lentorataan

Pystytäänkö laskemaan mitä olisi esim. sulkapallon, keihään, tai pesäpallon lentomatka Maassa jos ei olisi ilmakehän vastusta, no ehkä keihäässä ilmakehällä on lentomatkaa pidentävä vaikutus?
Ymmärtäkää että en hae kysymykselläni mitään pikkutarkkaa vastausta koska kaikki tietenkin riippuu kappaleen lähtönopeudesta, siis vaan ja vain suunnilleen, pesäpallo olisi hyvä esimerkki koska ilmakehä kanattelee huonommin pallon muotoa, jos pystyy heittämään pesäpalloa 5o metriä niin paljonko se voisi silloin lentää ilman ilmakehän vastusta?
Monissa urheilulajeissa joudutaan ottamaan tuuliolosuhteet huomioon, ilmakehällä on siis ilmeisen suuri vaikutus maailmanennätyksiin.

3

279

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on hieman hankala

      Pitäisi tietää se vastuskerroin, ilmanpaine jossa kappale lentää ja annettu suunta ja nopeus. Karkeasti vastus kasvaa ensin neliössa ja 88 km/t jälkeen kuutiossa ja 197 km/t jo viisinkertaisesti lähellä äänen nopeutta tarvitaan liike-energiaa jo kaksikymmenkertaisesti vapaaseen pudotukseen pisaramuodossakin.

    • Ilmanvastuksen vaikutuksen huomioonottaminen on täysin symmetrisen kappaleen heittoliikkeessä kohtalaisen helppoa, ks.

      http://www.lerc.nasa.gov/WWW/K-12/airplane/flteqs.html

      Kun sitten ryhdytään tarkemmin ottamaan huomioon eri tekijöitä, niin tilanne menee monimutkaisemmaksi, ks. esimerkiksi:

      http://www.acoustoscan.com.au/ISSS/Free Flight Aerodynamics of Sports Balls II.pdf

      http://www.blackwell-synergy.com/doi/pdf/10.1046/j.1460-2687.2002.00109.x

      Pallon lennosta on tehty simulaattoreitakin, joissa on otettu mukaan lähtöarvojen määrästä päätellen paljonkin tekijöitä, ks.

      http://www.grc.nasa.gov/WWW/K-12/baseball/index.html

      Keihäs on taas täysin aerodynaaminen kappale, jonka käyttäytymistä on todella vaikea laskea. Sen osalta voi sanoa, että ilmattomassa tilassa heitettäessä keihästulokset todella romahtaisivat.

    • ranstaaka

      Jos ei ilmakehän vastusta elikkä tyhjiössä.

      Silloin kaikki esineet lentävät samalla lailla.

      Kappaleen nopeus voidaan jakaa kahteen komponenttiin, pystysuoraan ja vaakasuoraan.

      Pystysuora komponentti ylös päin suuntautuva liike ensin hidastuu maan vetovoiman kiihtyvyyden verran eli 9.8m/s2. Lakipisteen jälkeen se palaa maahan peilikuvana eli maahan törmäysnopeus on sama, kuin lähtönopeus.

      Tästä pystysuuuntaisesta liikkeestä saadaan lentoaika ja liikkeen vaakasuora komponentti pysyy kko ajan samana ja lentoajasta ja vaakanopeudesta voidaan laskea lennon pituus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      71
      2993
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      48
      2618
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      432
      2255
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      79
      2158
    5. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      1966
    6. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      32
      1732
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1556
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      17
      1507
    9. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      30
      1320
    10. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      29
      1319
    Aihe