HaaparantaTornio IKEA ja muut liikkeet?

Hei!

Mitä liikkeitä Ikean yhteydessä on? Tai lähistöllä, ei maalla väliä? Esim se suuri karkkikauppa, onko se heti siinä ikean yhteydessä vai ihan erillään? Mistään en löydä tietoa tästä, toivottavasti paikalliset voisivat neuvoa. Etenkin vaatekaupat ja kenkäkaupat kiinnostavat.

Mietimme kannattaako täältä Iisalmesta lähteä käymään :) (kolmisen sataa km)
47014
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ikean vieressä on ikano liikekeskus, jossa on sisustus- vaate- erä- urheilu- ja lastentavaraliikeet sekä karkkikauppa.
Nämä kaksi liikekiinteistöä on kävelymatkan päässä toisistaan (auto kannattaa ajaa ikanon ja ikean väliin).
Tornion puolella on muutamia vaateliikkeitä muttei juurikaan mitään sellaista mitä ei muualta löydä, tämä siis toistaiseksi odotellaan uuden liikekiinteistön avautumista rajalle.
Haaparannanpuolella Ikeaa vastapäätä on entinen prix tavaratalo, jossa on ruotsin postimyynnin palautustuotteita myynnissä, en saa päähän sen nykyistä nimeä.

Ruokapaikaksi suosittelen Tornion kiinalaista tai tasty fast food:a. Tornion kiinalainen ravintola on takuulla yksi Suomen parhaista.
Tasty on myös itämainen ruokaravintola ja niin ikään erittäin hyvä.
Jos taas SUURI nälkä vaivaa niin sitten suosittelen erittäin hyvää kebab rullaa turkinpippurista, tämän ravintolan ainut miinus on se, että siellä ei ole kunnon tiloja syödä.

Äänestä
  • ikano talossa ei oikeesti vaatekauppaa,on kaks urheilu kauppaa misä vähä urheilu vaatetta myydään,ja se entinen prix eli coop nykyään,eli siinä samassa oli kauppa nimeltää catalog,se myi jo kaiken -90 prossaa loppuun,ehkä jotain löytyy sieltä vielä,en tiä.vaatekaupat on sit haaparannan keskustassa Gallerian.et tällee.

    Äänestä

noin kaukaa ei todellakaan kannata lähteä pelkästään joittenkin kenkien tai vaatteiden takia, koska niitä on varmasti enemmän tarjolla jo iisalmessa ja lähempänä kuopiossa. Eikä niitä sen kummempia juuri torniossa tai haaparannalla ole, joten järki käteen. Pienet ovat tarjonnat. Karkkejakin saa edullisesti kotipaikkakunnaltaan sen määrän mitä niitä juuri syö, muutamalla eurolla.

Äänestä
  • kysyjä ollutkaan tulossa pelkästään karkkeja täältä ostamaan.

    1Äänestä

Kommentoi aloitusta


Melkein kaukaa kirjoitti:

Hei!

Mitä liikkeitä Ikean yhteydessä on? Tai lähistöllä, ei maalla väliä? Esim se suuri karkkikauppa, onko se heti siinä ikean yhteydessä vai ihan erillään? Mistään en löydä tietoa tästä, toivottavasti paikalliset voisivat neuvoa. Etenkin vaatekaupat ja kenkäkaupat kiinnostavat.

Mietimme kannattaako täältä Iisalmesta lähteä käymään :) (kolmisen sataa km)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu