poika kohta 6kk. ollaan kuukauden verran maisteltu lihoja, kanaa, kalkkunaa ja nautaa.. voiskohan jo kalaa kokeilla? missävaiheessa itse olette antaneet kalaa? meinasin ensin aloittaa kalla kun kuvittelin sen olevan miedoin lihoista mutta sitten neuvola lyttäsi jälleen ajatuksen, no ymmärrän, niin allergisoiva.......... eli voiskohan nyt jo?
no millon sitä KALAA?
3
486
Vastaukset
- hipsishäpsis
Meillä neuvolan täti sano viimmeks kun käytiin et seitiä sais jo kokeilla...ikää oli 5 kk. En kyl oo vielä kokeillu, mut ens viikolla voisin kokata semmosta!
- hyvä isä
kun minn toukkani oli tuon ikäinen, niin hänelle hyvin maistui pilttipurkista "kalastajan lohipataa" josta sitten tulikin eräs hänen lempiruoistaan.
- Lumilla
hassua, kun meillä TH taas sanoi että kalalla pitää aloittaa lihat!
on tärkein lihoista mitä pitää lapsen saada 2krt vkossa vähintään..ja nauta ihan viimeiseksi.
ja ettei lasta saa tehdä allergiseksi jo valmiiksi.
eli me aloitimme kala 6kk:n ikäsenä, eikä mtn tullu. ja turskalla alotettiin ja lohtakin ollaan syöty. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1443641"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?722206Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p641938Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am971911- 191869
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.91714Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171581- 791564
Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko111370Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1251353