Kun olimme Ruotsissa perheen kanssa vaunureissulla niin koin hankalaksi ruotsin suihkut, jatkuvaa polettienkanssa pelaamista ja suihkutilat muutenkin huonommat kuin suomessa.
Nyt mietimme legolandin reissua. eli käytäisiin ainakin Tanskassa ja Saksassa. Onko siellä samat polettihommat??
Sitten vielä olisin kysellyt vinkkiä Etelä-Ruotsin, Tanskan ja Pohjois-Saksan kylpylöistä tai uimaloista? Onko sellaisia ja missä? Lapset 6v kaksoset.
Tanskan ja Saksan leirintäalueiden suihkusysteemit?
3
416
Vastaukset
- menkää katsomaan
googlesta Skandinaviska naturistcamping niin löydätte sekä Ruotsista Tanskasta että Norjasta naturisti leirintäalueita jossa vain sisäänpääsymaksu on voimassa. Suihkut saunat ym on ilmaista.
Näissä homma toimii ja porukka on mukavia.Lapsille on rakennettu leikkipaikkoja ja jokaisessa on uima allas tai ranta. Saksassa tuppaa olemaan polettirallia ainakin leirintäalueiden suihkuissa mutta Tanskasta en tiedä olen vain ajanut läpi. Olen samaa mieltä, se on hankalaa. Tulee varmuuden vuoksi ostettua riittävästi poletteja eikä aina muista vaihtaa takaisin. Lisäksi eri alueiden poletit eivät oikein kelpaa muilla alueilla joten niitä alkaa ajan mittaan olla varastossa. Ihminen kuitenkin tottuu joko poletteihin tai hien hajuun, vapaasti saa valita.
- ne poletit
pätee Tanskassakin.Ei kaikissa mutta vedekäytön rajoittamiseen se on tehokas tapa.Kesti vähän aikaa ennenkuin vaimoni ymmärsi että suihku laitetaan päälle vasta sitten kun vaatteet on riisuttu.Näin vältetään turhan vedenkulutuksen.Ollaan vain suomessa totuttu että vettä pisaa ja hanat saa olla auki.Uimaloista sen verran että oltiin euroopan reissun yhteydessä sekä meno että paluumatkalla eräässä 5 tähden leirintäalueella hollannissa.Yö oli 30 eur mutta jeesus mitkä uima/huvilaitokset.Kaikki kuului hintaan.Nyt en muista paikan nimeä mutta meinaan netistä kaivaa sen esille seuraavaa reissua varten.
Legolandin leirintäalue on ok. Legoaiheinen alue jossa jo poikani kuvitteli olevansa legolandissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh422672Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia
Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-201729423382387- 352084
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta471756- 241675
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘251559- 431429
- 1001409
En ymmärrä käytöstäsi
Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek1391345- 361146