Niilin tilapia

Niilin ahven

8

14268

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Et viitsisi kauempaa hakea ahvenfileitä? Olen aina ymmärtänyt niitä, jotka menevät syömään paikallisia herkkuja paikan päälle, mutta jos meiltä kotoa löytyy joku lähes sama tuote - tai ehkä jopa parempi - niin sen verran vedän aina kotiin päin, että ostan paikallista tavaraa kotona.

      Kalat ovat ihan muutamaa poikkeusta lukuunottamatta tällaisia. Useimmille niille löytyy omista kaloistamme variantti. Poikkeuksena ovat silli, turska, tonnikala, hai, rausku, miekkala yms. joita syödään kyllä, mutta eivät kasva kotovesissä eivätkä ole korvattavissa. Samnoin kaikki äyriäiset - loistavat poissaolollaan vesistöissämme.

      Mutta muuten - korvaisin niilinahvenen omalla ahvenellamme - niilinahven on sitäpaitsi ekologisesti varsin kiistanalainen kala -, tilapian voi hyvin korvata millä tahansa vaalealihaisella, vähärasvaisella kalalla. vaikkapa kuhalla.

      • ja edullinen

        hinta laatusuhde. ~13 euria /kg vt kuha ja ahven 24 euria. Näiden kilohinnaksi 3 tai 5 euria. (40 tai 85 eek) Tosin tönkkäpakkasena maksaa niissä vesi. Maukasta oli.


      • ja edullinen kirjoitti:

        hinta laatusuhde. ~13 euria /kg vt kuha ja ahven 24 euria. Näiden kilohinnaksi 3 tai 5 euria. (40 tai 85 eek) Tosin tönkkäpakkasena maksaa niissä vesi. Maukasta oli.

        Totta - Kaukoidän tuontikala on melko halpaa. Mutta en minä tässä panisi nyt niin suurta arvoa tuolle hinnalle - niilinahven on tuhonnut Victoria-järven ekologisen tasapainon ja tilapiasta saadut tuotot eivät taatusti jää kalastajalle. Tai viljelty kalahan se taitaa olla.

        Meidän pitäisi oppia itse käyttämään omia luontaisia kalojamme eikä hurahtaa heti näiden kaukomatkailijoitten perään, joiden hinnasta roima osa on sitäpaitsi rahtia ja käsittelyä.


      • Osta Ulkomaista
        crudo kirjoitti:

        Totta - Kaukoidän tuontikala on melko halpaa. Mutta en minä tässä panisi nyt niin suurta arvoa tuolle hinnalle - niilinahven on tuhonnut Victoria-järven ekologisen tasapainon ja tilapiasta saadut tuotot eivät taatusti jää kalastajalle. Tai viljelty kalahan se taitaa olla.

        Meidän pitäisi oppia itse käyttämään omia luontaisia kalojamme eikä hurahtaa heti näiden kaukomatkailijoitten perään, joiden hinnasta roima osa on sitäpaitsi rahtia ja käsittelyä.

        "Jos et sinä sitä syö, sen syö joku toinen " Laatokan kalastan jälkikasvuna olen aina arvostanut kotimaista, mutta eläkeläisen kukkaroon katsoen....Kyseli kalojen tuonnista ja sain tällaisen vastauksen : " Chipsteres Foodin sivuilta kopioimani infoa tilapiasta, pangasiuksesta ja niilinahvenesta.
        Kaikkia edellä mainittuja kaloja löytyy tänä päivänä melko hyvin hyvinvarustetuista kalatiskeistä. Varmasti ainakin tilaamalla kalaosastonhoitajalta näitä saa, sillä ne ovat kaikkien isompien kalatukkujen valimoimissa.
        Herkullinen tilapia
        Tilapiafilee 100-150 g (oreochromis niloticus), jota tuodaan Indonesiasta ja Kiinasta on nykyisin viljelty kala. Aikaisemmin sitä tavattiin Afrikan suurissa joissa ja järvissä.
        Tilapia viihtyy sekä meri- että järvivedessä. Tänä päivänä on saatavilla sekä villiä, heikkolaatuisempaa tilapiafileetä, sekä viljeltyä korkealaatuista fileetä, myös huippulaatuista (sashimiluokkaista) fileetä.
        Tilapiafileen saatavuus on samaa luokkaa kuin pangasiusfileellä, mutta tilapian kasvatus on monimutkaisempaa, siksi hinta on hieman korkeampi kuin esimerkiksi juuri pangasiuksella. Tilapiaa ruokitaan sekä kalaproteiinipelleteillä että riisintuotannon sivutuotteilla. Viljelypaikasta se kuljetetaan elävänä tuotantolaitokseen, jossa se vasta teurastetaan.
        Tilapian maku on herkullinen niin paistettuna kuin keitettynäkin. Euroopassa tilapialla on suuret markkinat ja sitä arvostetaan erityisen korkealle. Tilapia sopii erinomaisesti vaihtoehdoksi esim. pallakselle tai kampelalle.
        Pangasius eli haimonni
        Pangasius (Pangasius hypophthalmus)
        Eksoottinen tuontikalatulokas pangasius (Pangasius hypophthalmus)esiintyy villinä Mekong-joessa, mutta kaupalliseen tuotantoon se viljellään kasseissa, pääasiassa Vietnamissa ja Thaimaassa.
        Kassit sijoitetaan virtaavaan veteen siten, että pohjan ja kassin väli on vähintään kuusi metriä. Tällätavoin estetään kaloja saamasta seisovasta vedestä mudanmakua. Näin kasvatetun kalan liha on kiinteää ja vaaleaa ja maku muistuttaa merianturaa.
        Virheellisesti Pangasiusta kutsutaan myös "Vietnamin merianturaksi", koska se kuulostaa herkullisemmalta kuin biologisesti tärsmällinen nimi: haimonni. Haimonni on sukua ja muistuttaa kovasti Yhdysvalloissa viljeltyä kissakalaa.
        Ravintosisältö/100g
        Energiaa 377 kJ (90 kcal)
        proteiinia 13 g
        hiilihydraattia 0 g
        rasvaa 4 g.
        Käytä samoja reseptejä kuin punakampelalle ja merianturalle.
        Suosittu ja terveellinen niilinahven
        Niilinahvenen pääpyyntipaikka on Victoriajärvi Itä-Afrikassa. Järveä ympäröivät Kenian, Ugandan ja Tansanian valtiot.Chips Foodin markkinoima niilinahven pyydetään ja jalostetaan Keniassa, josta se saapuu Suomeen Ruotsin kautta.
        Niilinahventa istutettiin Victoriajärveen ensimmäisen kerran n. 25 vuotta sitten ja kala kotiutui vesistön hyviin olosuhteisiin erinomaisesti ja nykyisin kalan populaatio on suurin koko maailmassa nimenomaan ko. järvessä. Niilinahventa pyydetään Victoriajärvestä yli 300 miljoonaa kiloa vuodessa.
        Kala on saavuttanut suuren suosion ympäri maailmaa korkean proteiinipitoisuu-tensa ansiosta 19,1 g/100g. Kala sisältää myös terveellistä Omega-3-rasvahappoa enemmän kuin mikään muu kala maailmassa. Kalan rasvapitoisuus sitävastoin on erittäin alhainen 1,8 g/100 g.
        Kala käsitellään Keniassa erittäin korkealaatuisessa, EU:n hyväksymässä kalankäsittelylaitoksessa. Käsittelyn hygieniatasoa kuvaa hyvin tuotteesta käytettävä nimi Kosher-filee eli tuote täyttää juutalaisten korkeat vaatimukset raaka-aineen käsittelylle.
        Niilinahventa pyydetään ympäri vuoden, mikä takaa hyvän toimitusvarmuuden. Kala voi suurimmillaan saavuttaa jopa 120 kg:n painon.
        Maukkaita hetkiä terveellisen ja herkullisen niilinahvenen parissa! "
        Tiedä ao kalojen "haittaviljelyn" mutta....


    • Anonyymi

      Niilin tai ainakin täällä sisämaan alueella paikallisessa Prismassa Vietnamin mutta ei väliä , herkkuahan se on varsinkin kun paikallista järvikalaa ei ole jäätilanteen takia enää myynnissä , on vain allaslohta ja norjalaista lohta . muutama koiranleuka pelotteli että niitä kasvatetaan myös altaissa ja peräti syöttämällä niille kananpaskaa suurkanaloista : Oli miten oli mutta hyvää on ja ruokalistallamme on pysyvästi .

      • Anonyymi

        Koiranleuka???


    • Anonyymi

      oh my God, tlapia on halvinta kalaa mita universiumissa on. Ei maistu millekaan. Norjan lohi maksaa 4 kertaa sen mita tilapia maailmalla.

    • Anonyymi

      Oletteko koskaan nähneet kalaviljelyalueiden kala-altaita. Siis kehitysmaissa? Itse kun sen näin, siihen sekunttiin loppui tilapian osto. Ja kaikkien muidenkin tuontikalojen osto. Paitsi Norjasta ja Kanadasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      37
      5280
    2. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      399
      4541
    3. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      148
      3829
    4. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      144
      3039
    5. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      12
      2514
    6. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      21
      2292
    7. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      2048
    8. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      151
      1992
    9. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      123
      1910
    10. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1469
    Aihe