http://www.tiede.fi/uutiset/uutinen.php?id=3168
Etelämanner ollut lämpimämpi paikka. Kuka tietää miten mantereet siirtyvät miljoonien vuosien kuluessa..? Suomessakin voi kasvaa palmupuut tai olla jäävaippa päällä.
Etelämanner ollut lämpimämpi paikka. Kuka tietää miten mantereet siirtyvät miljoonien vuosien kuluessa..? Suomessakin voi kasvaa palmupuut tai olla jäävaippa päällä.
Vastaukset 6
Vanhimmat
ilmasto muuttuu mitä muuttuu ja sille ei suomalaiset pysty tekeen yhtään mitään.
Etelämanner on saattanut olla myös joskus lähellä päiväntasaajaa, ei kai se koko maan historian ajan ole akselin navalla sijainnut.
ilmastohörhöjen, luit aivan oikein sillä kukapa muu on hörhö tai sanotaan suoraan tanan hölmö kuin henkilö joka luulee ison joukon tiedemiehiä olevan väärässä, hellimältä väitteeltä. Toinen heidän edelleen suosima väite on, että on se ilmasto ennenkin muuttunut mikä kyllä pitää paikkansa mutta ei koskaan näin nopeasti.
On lämmennyt sekä kylmennyt nopeammin menneinä aikoina, mutta sitähän ei kannata huudella kun hulluille on lätkämailavalhe saatu upotettua.
Aika harva tutkija edes väittää ihmisen toiminnan lämmittävän, vain poliitikot ja virkaimmeiset vitsijärjestö iipc:n hourulassa jauhavat harhojaan kansoille.
Suomessa lähimpien vuosimiljoonien kuluttua.
Suomi sijaitsee euraasialaisella mannerlaatalla ja tämä nimenomainen laatta on kaiken aikaa hiljalleen lipumassa kohti Siperiaa. Että elättele sinä vain toiveita palmun alla löhöämisestä.
Dinosaurusten aikaan ei ollut napajäätiköitä lainkaan.
Silloin mantereet olivat eri asennossa, jolloin merivirrat lämmittivät napa-alueita paljon nykyistä paremmin.
http://www.scotese.com/climate.htm