Ymmällään

kuulostaakivalta

Mitä sosiologit tekevät isona? Sosiologia kuulostaa kyllä todella mielenkiintoiselta oppialalta, mutta onko sitten koulutuksen jälkeen mitään mahkuja saada töitä yhtään mistään? Missä sosiologit työskentelevät? Pölyisissä tutkijankammioissa yliopistojen kellarikerroksissako?

Koitin etsiä tuolta työvoimatoimiston sivuilta avoimia työpaikkoja hakusanalla sosiologi ja sosiologia, mutta en löytänyt yhtikäs mitään. Mitä siis voi tehdä???

3

1583

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Waari (60-wee)

      Ei taida sosiologin virkoja olla yliopistojen ulkopuolella, eikä ole ollut. Itse luin jopa sivulaudaturin ja pidän sitä erittäin hyödyllisenä. Siihen aikaan kyllä opetettiin ja tutkittiin ihan reaalimaailman ilmiöitä ja opittiin tilastolliset analyysimenetelmät.
      Ehkä kannattaa ottaa pääaine vähän työvoimavetoisemmalta alalta, kansan- tai liiketaloustieteesstä, tiedotuksesta, sosiaalipolitiikasta, psykologiasta tms., joiden tukena sosiologia toimii erinomaisesti.
      Tuli mieleen tamperelainen kirjailija, psykologiksi valmistunut: "Lähdin lukemaan psykologiaa, koska halusin tietää, mikä minussa on vialla. Sivuaineeksi otin sosiologian siltä varalta, että vika onkin yhteiskunnassa, eikä minussa".

    • sosiologian opiskelija

      kommunismissa eniten rahaa saa kun hankkii puoluejäsenyyden ja ryhtyy virkamieheksi. kuubassa duunari painaa plantaasilla/kolhoosilla homia, mutta porvari onkin pukeutunut uuusiin vaatteisiin ja hoitaa paperitöitä virastossaan.

      aikanaan kommunistinen järjästelmä sortuu mutta sitä odottaa porvari suojatyöpaikassaan kunnes kommunismi jälleen kerran romahtaa mahdottomuuteensa

    • ---

      Jos ei halua nimenomaan sosiologian alan tutkijaksi niin yleensä ei ole juuri väliä, minkä alan koulutus on, kunhan joku korkeakoulututkinto on, mahdollisesti yhteiskuntatieteellisen alan tutkinto. Sitä voi ruveta vaikka projekti- tai koulutussuunnitelijaksi tai johonkin järjestöhommiin. Tuntuu, että suurin osa töistä on pääkaupunkiseudulla. Sivuainevalinnoilla ja tuurilla on aika suuri merkitys, että mihin hommiin päätyy.

      Kun itse aloitin sosiologian opinnot, tuntui että puolet opiskelijoista opiskeli sosiologiaa, koska ei päässyt lukemaan psykologiaa ja puolet koska ei päässyt lukemaan valtio-oppia. Itse kyllä pidin ja pidän edelleen sosiologiasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      28
      5390
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      161
      1825
    3. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      156
      1493
    4. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      14
      1314
    5. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      23
      1174
    6. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1114
    7. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      71
      1068
    8. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      210
      1023
    9. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      36
      913
    10. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      38
      885
    Aihe