Kaikki joogasta!

Kertokaa lajista tietämättömälle ainakin perusasiat! Mikä on lajin pointti? Suositteletteko? Pitääkö käydä kursseja, voiko harrastaa kotona? Mitä kirjaa suosittelette lainattavaksi kirjastosta?
2176
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Joga on Intialaista filosofiaa, sekä fyysista ja psyykkistä hyvinvointia.
Pääasiassa venytellään. Ensin opetellaan oikea hengitystekniikka ja bandat. On olemassa ihan lyhyitä kursseja ja sit normaalia perus jogaa.
Voi harrastaa kotona! Jaa, et kirjaa.. hmm.. ihan mikä kirja vaan, mis kerrotaan jogasta. Kirjastoon vaan tonkiin hyllyjä.

Äänestä

Hmm.. mikä nyt yleensäkään on minkään lajin pointti? :) Saada voimaa, hyvää mieltä, kehon kuntoon jne. jne. Astanga jooga tekee kropasta notkean ja juuri sopivasti lihaksikkaan. Lihakset jakautuvat tasaisesti eli liikkeet kuormittavat molempia kehonpuolia yhtä paljon eli ei tarvitse pelätä, että vasemmasta kädestä tulee voimakkaampi kuin oikeasta. Samoiten ei tarvitse pelätä, että jalkalihakset kasvaisivat suhteettoman suuriksi verrattuna käsilihaksiin.

Suosittelen käymään ensin alkeiskurssin, jolla käydään läpi lajin perusteet ja opetetaan käyttämään kehon ns. lihaslukkoja ja opetellaan liikkeiden apuna käytettävä hengitystekniikka. Näitä on kaikkein helpointa opetella ohjaajan avustuksella, koska ohjaaja pystyy heti korjaamaan virheet. Samoiten perusasennot kannattaa opetella ohjaajan kanssa, että ohjaaja pystyy linjaamaan asennot oikeiksi, että vältyt rikkomasta itseäsi ja saat kaiken mahdolllisen hyödyn asennoista.

Suosittelen käymään alkeiskurssin ja sen jälkeen vähintään kerran viikossa alkeistunneilla ja pari kertaa vielä lisäksi teet treenin vaikka kotona. Lajia harrastaaksesi tarvitset ainakin joogamaton, mutta normaalisti sen voi ainakin aluksi lainata oikealta joogasalilta. Oma matto kannattaa kuitenkin hankkia, jotta voit harjoitella paremmin kotona ja oma matto on aina hygienisempi.

Tässä vaiheessa en vielä suosittele mitään kirjaa vaan suosittelen osallistumaan alkeiskurssille ja oikeasti kokeilemaan lajia. Tämän jälkeen voit miettiä, että haluatko hankkia kirjan, joka kertoo enemmän joogan historiasta ja filosofiasta vai kirjan, jossa perehdytään syvemmin asana-harjoitteluun eli asentojen vaikutuksiin kehossa. Uusia liikkeitä ei kuitenkaan kannata tehdä muuta kuin ohjaajan avustuksella, koska ohjaaja pystyy sanomaan koska olet valmis etenemään vaikeampiin liikkeisiin ja ohjaaja pystyy varmistamaan, että teet liikkeet oikein. Perustietoja astangajoogasta saat vaikka osoitteesta http://www.astangasali.com

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tyttö kirjoitti:

Kertokaa lajista tietämättömälle ainakin perusasiat! Mikä on lajin pointti? Suositteletteko? Pitääkö käydä kursseja, voiko harrastaa kotona? Mitä kirjaa suosittelette lainattavaksi kirjastosta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu