Hetki sitten TV:n ääressä istuva vaimoni rääkäisi nähneensä elokuvan tekstityksessä muodon ”Ketä niin sanoi?”
Itse en tuota omin silmin päässyt todistamaan. Onneksi – pelihousuni ovat yhä ehjät!
Pitäisikö uskoa, että YLEn kanaville esitettävien elokuvien käännöksistä pääsevät nykyisin vastaamaan tuollaisella tasolla olevat tahot?
Kyseessä oli TV1:n kanavalla esitetty Constantin Costa-Gavrasin elokuva Soittorasia (Music Box) vuodelta 1989.
Itse en tuota omin silmin päässyt todistamaan. Onneksi – pelihousuni ovat yhä ehjät!
Pitäisikö uskoa, että YLEn kanaville esitettävien elokuvien käännöksistä pääsevät nykyisin vastaamaan tuollaisella tasolla olevat tahot?
Kyseessä oli TV1:n kanavalla esitetty Constantin Costa-Gavrasin elokuva Soittorasia (Music Box) vuodelta 1989.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Tallensin tuon elokuvan, jotta pääsen katsomaan sitä huomenna ajan kanssa. Palaan asiaan. Etukäteen voin kyllä sanoa, että YLE on viime kuukausina päästänyt tekstityksensä pahan kerran lipsumaan entisestä. Moni valittaa tekstityksen puuttumisesta, vaikka joskus tuntuu siltä, että ymmärtämättä paras. :[
Rouvasi näki ihan oikein, muttei nähnyt kaikkea. Näin meni keskustelu unkarilaisen isän ja amerikkalaisen tyttären välillä:
- Hear from who?
- Hear from WHOM. I thought you mastered the English language.
Ja näin se oli käännetty:
- Ketä niin sanoi?
- KUKA niin sanoi? Luulin, että hallitset kielen.
En muista, miten tuo alkuperäinen lause kokonaisuudessaan kuului, mutta siinä elokuvan päähenkilö käytti muotoa "whom", mikä oli käännetty "ketä". Toinen henkilö huomautti, että sinun tulisi sanoa "who" eikä "whom".
Mielestäni käännös oli erittäin hyvä, onnistuttiin kuvaamaan suomeksi alkuperäisen puheen kielivirhe.
Siis millaisella tasolla olevat tahot?
Minun (ja elokuvaa vain puolella intensiteetillä seuranneen vaimoni) on yhdyttävä täällä jo esitettyyn käsitykseen: kyseessä näkyy todellakin olleen käsikirjoituksen juoneen kuuluva kielivirhe ja sen erittäin onnistunut käännös!
Anteeksipyyntömme ja kaunis kiitos tarkkasilmäisemmille!
>Anteeksipyyntömme ja kaunis
>kiitos tarkkasilmäisemmille!
Voiko suomeksi sanoa ”tarkkasilmäisemmille” vai pitääkö komparatiivin tunnuksen olla kiinni adjektiivissa: ”tarkempisilmäisille”?