jotta 3motin (eli lev.1m x kork.1m x pit.3m)
puulaatikko saadaan takaseinää vetämällä tyhjenemään?Kyseessä sekaklapia joka on noin 200kg/motti.Eli 600kg:n kuorma pitäisi saada liikkeelle.Laatikko on valmistettu vesivanerista.Asiallisia arvauksia/vastauksia kiitos,jotta tiedän hankkia oikean kokoisen vinssin.Eli takaseinä vedetään laatikon läpi jotta puut tulee toisesta päästä ulos.Kyseessä heittomotteja.
puulaatikko saadaan takaseinää vetämällä tyhjenemään?Kyseessä sekaklapia joka on noin 200kg/motti.Eli 600kg:n kuorma pitäisi saada liikkeelle.Laatikko on valmistettu vesivanerista.Asiallisia arvauksia/vastauksia kiitos,jotta tiedän hankkia oikean kokoisen vinssin.Eli takaseinä vedetään laatikon läpi jotta puut tulee toisesta päästä ulos.Kyseessä heittomotteja.
Vastaukset 4
Vanhimmat
sellaisia kysymyksiä, joissa pitääkin ensiksi miettiä se hankalin tilanne. Todennäköisesti kaikki toimii hienosti jonkin kaavan mukaan, kunnes yksi klapi jumittuu jollain tuntemattomalla tavalla ja koko komeus hyytyy.
Ongelmaksi voi muodostuakkin kaikki muu kuin vinssi.... kun laitat vaikkapa 600 kg vetovoimaa takaseinään ja yksi klapi jumittuu pahasti, niin vedät koko vanerihökkelin palasiksi? Entä jos takaseinä menee vinoon? Nämä rakenteeseen liittyvät oheiskysymykset haittaavat pahasti vastaamista, ongelma ei ole suoranaisesti laskennallinen, vaan tilanne ja eri muuttujien arvioiminen on vaikeaa.
Seuraavassa taulukossa on eri materiaalien kitkakertoimia:
http://www.roymech.co.uk/Useful_Tables/Tribology/co_of_frict.htm#coef
Siitä nähdään, että puu-puu kitkakertoimet vaihtelevat välillä 0.2-0.5 (wood - wood), josta voidaan arvioida tarvittava vetovoima, jos paino on 600kg:
F = u*N
jossa
F = vetovoima kg
u = kitkakerroine (pahin tapaus), esim. 0.7
N = normaalivoima kg = 600
Saadaan:
F = 0.7*600 = 420 kg
Elikkä tavallinen 500 kg:n vetovinssin pitäisi riittää, jos voitettavana on pelkkä kitka. Lisäksi voi kuitenkin tulla muitakin kuin kitkavoima... ja mitä silloin tapahtuu?
Jos vinssejä on useampia, niin silloin kokonaisvoima on kaikkien vinssien voimien summa.
Mikä estää sen, ette takaseinä menee vedettäessä vinoon ja jumittuu?
Aukeeks' laatikon etuseinä kun takaseinää vedetään ? Vai mihin ne klapit joutuu ? Onks' se takaseinä 1 vai 3 m levee ?
Veikkaisin, että vanerilaatikko tulee mukana kun vinssillä vedetään.
Jos vanerilaatikko on tukevasti kiinni alustassa, niin sitten seinät leviää tai se vedettävä etuseinä pullahtaa vinoon ja ulos laatikosta.
on saranoitu sivuun kääntyväksi ja liikkuva etuseinä menee laakerirullien varassa.laatikon ala-ja yläreunoihin pitkille sivuille tulee kiskot joita pitkin etuseinä vedetään.laatikko on rautarunkoinen ja filmivaneripintainen.niin järeä ettei anna periksi.vinssi ottaa tukea laatikosta jolloin ei tule laatikon kanssa ongelmia ettei pysyisi paikallaan.mitään rakoja/koloja ei ole joihin klapit voisivat jumittua.