Mihin ihmeeseen vaaleaa kananpojan jauhelihaa tarvitaan, kun se ei edes murennu pannulla jauhelihaksi, kuten sika-nauta tai mieluummin sika.
En tajua, miksi sorrun siihen vain sen takia, että sitä myydään. Kun se vaalea on ihan mautonta.
Mihin vaaleaa jauhelihaa voi käyttää. Ja miksi. On muutakin rasvatonta. Vaikka taitaa tämä olla kaikkein rasvattominta, mutta kun se ei maistu sitten miltään.
Siitä huoli matta, että siinä on annettu resepti:
400 g jauhelihaa
1 dl korppujauhoja
2 dl vettä
1 sipli
1 kananmuna
1 tl suolaa
0,5 tl valkopippuria
Ja sitten ne neuvoo vielä pyörittelemään käsin. Ei missään nimessä, vaan lusikalla. Aivan typerää sotkea kätensä tuollaiseen. Vanhanaikaista. Miksi ihmeessä? Juontaako se juurensa ajalta, jolloin ei lusikoita ollut keksitty tai perheissä ei ollut niitä tarpeeksi.
Uunissa paisto on silti hyvä ohje. Tulee yhtä hyviä kuin pannulla paistaen ja kuinka vaivattomasti.
En aio kokeilla. Broilerin jauhelihaa toiste, kun vaan taas muistaisin sen. Se on liian terveellistä. Kun terveellinenkin voi olla maukasta.
mihin ihmeeseen
7
790
Vastaukset
- kun se vain kelpaa
kun syön vain kanaa, kalaa ja kasviksia bhttp://sekasoppa.vuodatus.net/blog/229671
http://www.elisa.net/ruokajaviini/reseptit/?id=R000775
http://pehkonen.1g.fi/sanna/reseptit/arkiruoka.html
http://www.riikka-t.vuodatus.net/blog/category/Jauheliharuokia
http://www.tradeka.fi/tradeka/ipub.nsf/sivut/peruspohja?OpenDocument&cid=jauhelihaa2006
http://www.hok-elanto.fi/s-market/reseptiarkisto/viikonvinkki2.html
http://www.ruokaohjereseptit.fi/ruokaohjeet/kana/ - Minä teen...
Maistuvaa keittoa:
- 2-3 perunaa
- Aurinkokasviksia tai vastaavaa
- kanafondia
- kana- tai broilerimaustetta
- valkosipulirouhetta, kynsikin kä
- muutama maustepippuri
- tarvittaessa yrttiliemikuutio
Kanat ruskistetaan kevyesti öljyssä ja maustetaan. Kuoritut perunat ja fondi sekä pippurit kiehuvaan veteen. Antaa hautua puolisen tuntia, sitten mukaan jauheliha. Soppa saa kypsyä vielä toiset puoli tuntia miedolla lämmöllä.
Jauhelihapihvit:
- 400 g kananjauhelihaa
- kanafondia
- broilermaustetta
- soijaa
- valkosipulirouhetta
Huom. korppujauhot ja kananmuna eivät ole mitenkään tarpeellisia. Ylläolevasta taikinasta saa hyvin kasassa pysyviä pihvejä.. Ne ruskistetaan voissa muutama minuutti molemmin puoli, annetaan hetken hautua kannen alla pannulla ja lisätään päälle ruokakermaa. Päälle voi vielä rouskauttaa vähän pippuria.
Monikäyttöinen, kevyt ja maukas tuote, meidän lemppareita. - kotkottaja
käytä sitä lisäksi risottoon ja aasialaisten vihannesten joukkoon ensin paistettuna.
- sopivasti .
mausteita niin ne uppoaa joukkoon; rakastankin niitä erilaisia pakastevihannessekoituspusseja, voimakkaasti maustettujakin
- teilläkin
sopivasti . kirjoitti:
mausteita niin ne uppoaa joukkoon; rakastankin niitä erilaisia pakastevihannessekoituspusseja, voimakkaasti maustettujakin
ruokatottumukset! Jauhettua broileria ja pakastevihannessekoituksia!!!
- se hyvältä
teilläkin kirjoitti:
ruokatottumukset! Jauhettua broileria ja pakastevihannessekoituksia!!!
kuulostakaan... ellei pakastepussi ole tulisesti maustettu.
Kyllä silti oikea jauheliha on oikeaa. Jos joku laihduttaa tai välttää rasvaa, ei kananpoikajauheliha varmaan ole siihen ainoa ratkaisu. Kannattaako sellaista tosiaan valmistaa. Mihin tarkoitukseen sitä valmistetaan. Kun maku on aivan mitätön oikeaan, tummaan jauhelihaan verrattuna.
Mikään ei voita makunautinnossa niin yksinkertaista ruokaa kuin pannulla paistettu jauheliha ja suolaa sekaan (ja hiukan vettä paistovaiheessa).
- pottunenä
Ei se ole jauhelihan vika jos sitä ei joku uusavuton osaa käyttää.
On sille muitakin käyttötapoja kuin pannulla ruskistaminen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 172393
- 441261
Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!
Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa70907Miten suomalaiset miehet
On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää135848- 45841
- 59807
- 42776
Eräs läheinen sanoi
Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.44745Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä
– On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe164732Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)
Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis130684