On tääkin nyt. Ihan tolkuttoman lämmintä joulupäivänä. Käveltiin Lahdessa kaupungilla ulkona äsken ja tuli suorastaan hiki vaikka käveltiin Vesijärven rannalla satamassakin.
Jotkut pelas ulkona jalkapalloa keskustan urheilukeskuksessa nurmikentällä ja viereinen luistelukenttä oli pelkkä vesilammikko... Ja lunta ja jäätä ei ole missään.
Tosi normaalia onkin..
Jotkut pelas ulkona jalkapalloa keskustan urheilukeskuksessa nurmikentällä ja viereinen luistelukenttä oli pelkkä vesilammikko... Ja lunta ja jäätä ei ole missään.
Tosi normaalia onkin..
Vastaukset 4
Vanhimmat
sitä normaalia. Sää/ilmasto ei tunne sellaista käsitystä. Muutokset niissä ovat aina menneet johonkin suuntaan. Ihminen unohtaa olevansa vain yksi eläin muiden joukossa ja kuvittelee voivansa laatia luontolle normaaliudet. ei onnistu ikinä vaikutti itse muutoksiin eli ei.
Sun asenteesi kuvastaa sitä vain ja ainoastaan ihmiselle ominaista vastuun väistelyö. Muut eläimet ei myöskään rakentele autoja, tehtaita tai vastaavia. Muut eläimet ei myöskään aiheuta keinotekjoisia kasvihuonekasupäästöjä, tuhoa metsiä tai muutenkaan tuhoa luontoa.
Eli täsä asiassa ihmistä ei todellakaan voi verrata muihin eläimiin.
Olkoon niin. Tulkaa autuaaksi tunteinenne. Luonto ei tunteile, kun sellainen asia ei kuulu luontoon, sen on opettanut 27 vuotta luonnontukimuksen parissa.
Minä ihmettelisin enemmän, jos pitkään jatkuneen etelälounaisen ilmavirtauksen aiheuttaman lauhan sään vallitessa ei jalkapallon peluu onnistuisi niinkin etelässä kuin Lahdessa. Millaista ilmaa tuolta sulan Atlantin päältä oikein pitäisi tulla, että olisi normaalia?