Mistä löytyisi kohtuuhintainen lämpölevy, jonka avulla saisi ruuat pysymään lämpiminä esim. joulupöydässä? Kovin usein en moista tarvitsisi, joten ihan tolkutonta summaan en viitsisi siihen upottaa.
Mistä lämpölevy?
11
8744
Vastaukset
- kivimiäs
Käväise josskin kiviveistämössä, vaikkapa hautakivien myymälässä ja kysy, onko heillä sopivia jätepaloja. Niitä voi jopa saada ilmaiseksi. Lämmitä se sitten uunissa ja pane pöytään, väliin vaikkapa alumiinifolioon käärittyjä sanomalehtiä, jotta pöydän pinta ei vaurioituisi. Kivi lämpiää samalla kuin kinkkukin ja pitää ruoat lämpimänä noin tunnin ajan. Se soveltuu käytettäväksi myös illanistujaisiin, jolloin ruoat ovat tarjoilukelpoisia vaikka vieraat tulisivat myöhässä.
- paljonko porukkaa??
minkälaista poppoota oikein syötät? Kyllä se niin on, että ruuat tulee uunista suoraan pöytään ja käskystä porukka syömään. Jos ei tule minuutin sisällä, niin ei tartte valittaa, että ruoka on kylmää, jos ollaan venkoiltu ja vanuttu tulemisen kanssa.
- uunin lämmön säätää
vaikka 50 asteeseen. Kotonani oli sellanen Slev-kuningasliesi, jossa oli lämpökaappi uunin alapuolella. Eli ruoka pysyi tasaisen lämpimänä ja sieltä äiti sitten haki pöytään lisää laatikoita sun muuta ruokaa tarpeen mukaan.
Ajattelin tota kiveä, eikös se ruoka jatka kypsymistä siinä kiven päällä, jos kivi on yhtä kuuma kuin ruokakin. Nopsaan pitää syödä, ettei mene ylikypsäksi.
Kiveä voisin kyllä kokeilla ensi syksynä. Meillä on maalla sellaista litteää tummanharmaata liuskekiveä pihapolulla, en tiedä miten se uunin lämmön kestää. Hyvä kokeilemisen arvoinen idea. - *ap*
paljonko porukkaa?? kirjoitti:
minkälaista poppoota oikein syötät? Kyllä se niin on, että ruuat tulee uunista suoraan pöytään ja käskystä porukka syömään. Jos ei tule minuutin sisällä, niin ei tartte valittaa, että ruoka on kylmää, jos ollaan venkoiltu ja vanuttu tulemisen kanssa.
Mitä merkitystä sillä väkimäärällä on? Ruoka jäähtyy, vaikka pöydässä olisi yksin, jos tarpeeksi kauan odottaa. Meitä oli aattona pöydässä 12, ja vietettiin kiireetöntä aikaa ja nautiskeltiin ruuasta pitkän kaavan mukaan.
Kiitos noista kivivinkeistä. Täytyypä ottaa 'to do' -listalle niiden etsintä ensi joulua ajatellen. - kivimiäs
uunin lämmön säätää kirjoitti:
vaikka 50 asteeseen. Kotonani oli sellanen Slev-kuningasliesi, jossa oli lämpökaappi uunin alapuolella. Eli ruoka pysyi tasaisen lämpimänä ja sieltä äiti sitten haki pöytään lisää laatikoita sun muuta ruokaa tarpeen mukaan.
Ajattelin tota kiveä, eikös se ruoka jatka kypsymistä siinä kiven päällä, jos kivi on yhtä kuuma kuin ruokakin. Nopsaan pitää syödä, ettei mene ylikypsäksi.
Kiveä voisin kyllä kokeilla ensi syksynä. Meillä on maalla sellaista litteää tummanharmaata liuskekiveä pihapolulla, en tiedä miten se uunin lämmön kestää. Hyvä kokeilemisen arvoinen idea.Ruoan kypsymisen "jatkumiseen" ei vaikuta se, onko lämpöalusta sähkövastuksin vai kiveksestä tai ruoka Slev-uunissa. Monessa kiinalaisessa ravintolassa pöytään tuodaan lämmitetty teräslevy sekä itsepalveluravintoloissa ruoka tarjoillaan lämpöhauteessa. Mitään pika-ahnehtimista tuskin tarvitsee siksi, että ruoka on lämpölevyllä. Kiveksiä myydään myös ohuina levyinä rautakaupassa jopa marmorisesta pöytälevyiksi tai ikkunalevyinä, joten siitä pätkittynä soveltuvat käytettäväksi. Liuskekiveä voisi myös kokeilla, vaikka haittana saattaa olla, että sen pinta ei ole sileä.
- näytti olevan
pari polttimoa, jotka lämmittää kiven. Saakohan sen kiven siitä irti, niin että sen voisi uunissa lämmittää.
Tuntuu vähän kummalta ostaa jotain öljyä/kaasua tms. niitä polttimoita varten ja mistä sitä sitten saa ostettua.
Ruokapöytään en ihan noin korkeeta lämpimänä pitolaitetta kattaisi.
Muuten jos, sen kiven siitä saa irrotettua, niin toimis kesällä viileänä säilytettäville juomille alustana, vaikka maidolle ja kermalle, jäävedelle. Taidanpa ostaa, jos on vielä.
- vielä lidl auki
joten olen samaa mieltä edellisen kanssa, on siisti peli ja käyttöä varmasti vastaisuudessakin.
Katsoin eilen omin silmin, ostaisin itselleni jos olisi tarvetta, mut tosi nätti ja fiksu, eikä edes kallis.
Poikkeeppas katsomassa (litilistä) on varmasti käyttöä jatkossakin.(hinta alle 20) - juhlantarpeessa
Sopii hyvin juhlakäyttöön. Saatavana esim. www.cloer.fi/6719.htm tai www.24shop.fi
- tuuma2
Tilasin vuoden lopussa 24shop.fi :sta Cloer 6719 lämpölevyn ja toimi erinomaisesti joulun ja uudenvuoden ruokien tarjoilussa. Suosittelen!
- tiskari
...Ei löytynyt enää tuota Cloer 6719 mallia. Samassa 24shop.fi :ssä oli kuitenkin uusia malleja www.24shop.fi/Laempoelevyt Tilasin ladattavan mallin viime hetkellä ennen juhlia ja tuli onneksi päivässä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1006444
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303863törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283240Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3741761- 331408
- 271340
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi471003Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11976Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11900- 42879