työpäivälle?

Onko kellään vinkkejä kevyisiin työpäivän välipaloihin? Oma ruokaostokset taittuu lähinnä mikropizza/tuplapatukkalinjalle. :(

Tonnikalapizza on siitä hyvä että sitä voi syödä kylmänäkin (ei ole mikroa) hedelmiin en ole kovin tottunut, niillä ei tunnu lähtevän nälkä. Valmiseineksiä moni haukkuu, onko ne mistään kotoisin?

Ruokaostokset teen lähinnä aamulla töihin mennessä paikallisesta Siwasta, joten valikoimaa ei ole kovin paljon. Hakisinkin nyt vaihtoehtoja, jotka ovat suklaapatukoita parempia ja joiden työstämisessä ei mene kauaa, ja joilla nälkä lähtee.
52037
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Tässä nyt muutamia:

Saanen kysyä onko ne eväät muka pakko ostaa aamusin siwasta? Tottakai jos kotoa ottaa mukaan eväät saa monipuolisimmat ja vaihteluakin. Edullisesti myös. Voisitko harkita jotain mitä otat kotoa mukaan töihin?

-Tee kotona ruokaisa salaatti valmiiksi rasiaan. Laita rehujen lisäksi vaikkapa kinkkusuikaleita ja raejuustoa.

-Tee pari terveellisemmillä lisukkeilla täytettyä ruisleipää ja ota mukaan työpaikalle.

-Jos työpaikalta löytyy vedenkeitin, niin annospussipuurot ovat hyvää evästä. Ne valmistuu siten että lautasella olevien puurohiutaleiden päälle kaadetaan kuuma vesi ja sekoitetaan.

Äänestä

Suklaapatukoita parempia vaihtoehtoja on vaikka kuinka paljon. Tässä muutama ehdotus:

- 1/2 tonnikalapizza, omena ja mandariini
- ruisleipä, savukalaa, banaani ja kevytlimsa
- sämpylä/ruisleipä, kinkkua ja mandariini
- päärynä ja müslipatukka (murohyllyssä)
- sämpylä/ruisleipä, jogurtti ja marjoja
- maitorahka ja ananasmurska
- karjalanpiirakka, raejuustolevite ja naposteluporkkanoita

Nauti joka välipalalla hedelmiä, vihanneksia ja kuitupitoista leipää. Jos mieli tekee tonnikalapizzaa, johon olet tottunut, puolita pizza ja syö toinen puoli välipalasta jotain kevyempää ja kuitupitoisempaa. Muistakin valmiseineksistä saat kelpo aterian kun puolitat annoksen ja lisäät toisen puolen vihanneksia tai hedelmiä.

Äänestä
  • tacoja ja niitä....mitä ne nyt on ne lättänät ohuet leivät, ei rieskat vaan ne meksikolaiset...öhh...en nyt muista...no jokatapauksessa,sitten valmis salaatti sinne väliin,kierrä rullaksi ja siinä se on.
    Tai reissumiestä ja siivujuustoa väliin.
    Karjalanpiirakat...siivujuustoa...
    leipäjuustoa...jugurttia...viinirypälerasia
    mustikkasoppaa ja mysliä/muroja
    maissilastuja
    ja joitain nakkeja voi syödä kylmänä
    ja joo,osta se vedenkeitin sinne,heti laajenee valikoima,"lämmin kuppi" "nuudelit"..rupee keittoakin sit löytymään!

    Äänestä

  • niitä kirjoitti:

    tacoja ja niitä....mitä ne nyt on ne lättänät ohuet leivät, ei rieskat vaan ne meksikolaiset...öhh...en nyt muista...no jokatapauksessa,sitten valmis salaatti sinne väliin,kierrä rullaksi ja siinä se on.
    Tai reissumiestä ja siivujuustoa väliin.
    Karjalanpiirakat...siivujuustoa...
    leipäjuustoa...jugurttia...viinirypälerasia
    mustikkasoppaa ja mysliä/muroja
    maissilastuja
    ja joitain nakkeja voi syödä kylmänä
    ja joo,osta se vedenkeitin sinne,heti laajenee valikoima,"lämmin kuppi" "nuudelit"..rupee keittoakin sit löytymään!

    Cevustoja ja paljon juustoa väliin... Hevosen lihaa ja -makkaraa(HK:n kevyt lenkki). Vähän rusinoita ja taatelia. Kanelikorppoja, brikadellejä ja tilkka muusia. Kevycollaa ja nakkeja salaatin kanssa. Poron kylkeä, pikapistroa, mehua. Juustoa salaattiin sinappia ja kevytkeksejä. Pähkinät. Langobaardeja hillon kanssa, viipale kurkkua.

    Äänestä

En tiedä millaista työtä teet, joten vaikea sanoa, kuinka paljon tarvitset energiaa töissä. Itse teen toimistotyötä, joten kaloreita ei liiemmin kulu.

Ennen töihin lähtöä syön aina lautasellisen puuroa raejuustolla ja "Keiju-silmällä", jolla pärjään pitkälle. Lisäksi otan aina töihin mukaan esim. omenan valmiiksi paloiteltuna, jota on helppo napsia, kun tekee jotain mieli. Joskus otan vielä välipalaksi Nutrilett-patukan, jossa on suklaan makua, mutta myös kaikkea muuta hyvää ja terveellistä. Yleensä pärjään näillä hyvin koko päivän, ruokatunnit surffaan netissä :) Kesäisin saatan kantaa välipalaksi rasiallisen mansikoita tai luumutomaatteja.


Toisinaan tosin otan lounaaksi mukaan rasiassa tonnikalaa sekoitettuna raejuustoon, joka siis syödään kylmänä tai sitten itsetekemää kanasalaattia (kanaa, herne-maissi-paprikaa, salaattia, tomaattia, viinirypäleitä, ananasta, kurkkua...jne).

Syön sitten töistä tullessani kotona lämpimän ruoan ja illalla vielä iltapalan. PIenillä, keveillä välipaloilla jaksaa hyvin työpäivän, eikä nälkä yllätä..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nimetön kirjoitti:

Onko kellään vinkkejä kevyisiin työpäivän välipaloihin? Oma ruokaostokset taittuu lähinnä mikropizza/tuplapatukkalinjalle. :(

Tonnikalapizza on siitä hyvä että sitä voi syödä kylmänäkin (ei ole mikroa) hedelmiin en ole kovin tottunut, niillä ei tunnu lähtevän nälkä. Valmiseineksiä moni haukkuu, onko ne mistään kotoisin?

Ruokaostokset teen lähinnä aamulla töihin mennessä paikallisesta Siwasta, joten valikoimaa ei ole kovin paljon. Hakisinkin nyt vaihtoehtoja, jotka ovat suklaapatukoita parempia ja joiden työstämisessä ei mene kauaa, ja joilla nälkä lähtee.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu