Pojalla olisi syntymäpäivät ja joku hieno lasten täytekakku pitäisi tehdä, mutta pojalla on muna-allergia... olisiko jollakin hyvää ohjetta kakkupohjaan? onko vaikeaa tehdä munaton kakku?
munaton täytekakku??
5
3075
Vastaukset
- Pyyanna
En ole vuosiin käyttänyt kananmunia leivonnassa, ne voi joko jättää kokonaan pois tai korvata vaikka banaanilla, perunajauhoilla tai omenasoseella.
Pullataikinasta unohtui kerran mutta sitä ei edes huomannut. - eräs vaan
Kirjassa Pirkan parhaat leivonnaiset on ihan toimiva munattoman kakun resepti. (minulla ei ole kirja mukana töissö, joten valitettavasti en voi kopioida sinulle ko. ohjetta.
Muffinsit on myös helppo tehdä munattomina ja niihin voi mukavasti koristella joka lapselle oman "minikakun" (maistuu yleensä paremmin kuin tavallinen kakku)
Kolmantena ideana tarjoaisin lasten suuren suosikin JÄÄTELÖKAKKU, kun valitset kakkuun hyla jäätelön ja munattomat ja gluteenittomat karkit, niin tarjottava on hyla, munaton ja gluteeniton eli se käy useimmille pikkuvieraille. - ..-.-..-.
Härkäpapua sarvista on loistava munattoman (ja maidottoman) täytekakun ohje. Ulkonäöstä ei pysty näkemään onko munaa käytetty vai ei, ei siis eroa mitenkään "normaalista" pohjasta. Kirjan muutkin ohjeet ovat munattomia. :)
- odetsu
pullaa ja muuta olenkin jo kerinnyt kokeilemaan ilman munaa... mutta täytekakku vähän mietitytti etä millainen siitä tulee, ettei tule "kumimainen", mutta minulla on huomenna vielä aikaa kokeilla tuleeko hyvää kakkupohja. Ja jos tuntuu että ei onnistu niin jätskikakku on ainenkin helppo ja maistuu jokaiselle =)
mutta kiitos vastauksista ja kirja esittelyistä, pitääneekin hankkia jokin kirja jossa on munattomia ohjeita =)- Pyyanna
Loistava kirja on "saa vaivata" kirjoittanut Saara Törmä,kaikki ohjeet ovat munattomia ja maidottomia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työttömyys on kasvussa - Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa
Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa. Työttömyys on kuitenkin kasvussa. Mitä itse aja3482805Mikä piirre on kasvoissa tärkein?
Mikä piirre on kasvoissa tärkein kun valitset seuraa itsellesi?1201549Suurimman myrskyilyn jälkeen
vakiintuu tyynenpi tunne. Entistä vakaampi, entistä varmempi. Aina vaikealla hetkellä auttaa, kun ajattelen sinua. Minul481380Ruumis kanavassa
Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan151046Mikä häpeä Haapaveden kaupungille
Avin huomautuksen mukaa hoitoyksikkö on ollut monin osin lainvastainen. Huomautettavaa on monista asioista. Miten Haa57997Tojotamies törttöili taas auton eteen
Ja taas joku Tojotapappa vähät välitti liikennesäännöistä ja kääntyi viitostietä ajaneen auton eteen tänään, tällä kerta28958En sano tätä pahalla
Mutta olihan meillä aika reippaasti ikäeroa ja aivan erilaiset elämäntilanteetkin. En vaan jotenkin tajunnut sitä aiemm82933- 80908
Ei mitään menetettävää
Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo149898Tiedättekö miksi mies on olemassa?
Lisääntymistä varten. Ei mitään muuta hyötyä. Jos nainen voisi lisääntyä ilman miestä, luuletteko miehet että naiset tar205839