Pojalla olisi syntymäpäivät ja joku hieno lasten täytekakku pitäisi tehdä, mutta pojalla on muna-allergia... olisiko jollakin hyvää ohjetta kakkupohjaan? onko vaikeaa tehdä munaton kakku?
munaton täytekakku??
5
3090
Vastaukset
- Pyyanna
En ole vuosiin käyttänyt kananmunia leivonnassa, ne voi joko jättää kokonaan pois tai korvata vaikka banaanilla, perunajauhoilla tai omenasoseella.
Pullataikinasta unohtui kerran mutta sitä ei edes huomannut. - eräs vaan
Kirjassa Pirkan parhaat leivonnaiset on ihan toimiva munattoman kakun resepti. (minulla ei ole kirja mukana töissö, joten valitettavasti en voi kopioida sinulle ko. ohjetta.
Muffinsit on myös helppo tehdä munattomina ja niihin voi mukavasti koristella joka lapselle oman "minikakun" (maistuu yleensä paremmin kuin tavallinen kakku)
Kolmantena ideana tarjoaisin lasten suuren suosikin JÄÄTELÖKAKKU, kun valitset kakkuun hyla jäätelön ja munattomat ja gluteenittomat karkit, niin tarjottava on hyla, munaton ja gluteeniton eli se käy useimmille pikkuvieraille. - ..-.-..-.
Härkäpapua sarvista on loistava munattoman (ja maidottoman) täytekakun ohje. Ulkonäöstä ei pysty näkemään onko munaa käytetty vai ei, ei siis eroa mitenkään "normaalista" pohjasta. Kirjan muutkin ohjeet ovat munattomia. :)
- odetsu
pullaa ja muuta olenkin jo kerinnyt kokeilemaan ilman munaa... mutta täytekakku vähän mietitytti etä millainen siitä tulee, ettei tule "kumimainen", mutta minulla on huomenna vielä aikaa kokeilla tuleeko hyvää kakkupohja. Ja jos tuntuu että ei onnistu niin jätskikakku on ainenkin helppo ja maistuu jokaiselle =)
mutta kiitos vastauksista ja kirja esittelyistä, pitääneekin hankkia jokin kirja jossa on munattomia ohjeita =)- Pyyanna
Loistava kirja on "saa vaivata" kirjoittanut Saara Törmä,kaikki ohjeet ovat munattomia ja maidottomia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 743397
Kerro jotakin hauskaa. :)
Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)753127Mä sanon tän suoraan.
Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.683002On olemassa tiettyjä sääntöjä!
Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle662671Oliko pakko olla taas tyly?
Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli442182- 611739
Huomenna heitän järjen
romukoppaan ja annan tunteen viedä. Kerran tässä kuitenkin vain eletään. Muistan myös jonkun minua viisaamman sanoneen,251707- 351705
Hyvää huomenta
Hyvää huomenta ja alkavaa viikonloppua ihanalle naiselle! Mitä ikinä teetkään, niin täälä sua yksi miekkonen ajattelee.181679- 601628