ahdistaa.pelottaa,en uskalla liikkua ulkona

minulla on outoja tuntemuksia,olen paranoidinen,ahdistunut,kylmät väreet menevät ihon läpi,
taustaa: ryyppääminen viitisen päivää melkoisesti ja lopetin yht äkkiä,minulla on todettu biboläärinen mielialahäiriö,juuri tuurijuoppouttani lääkärin miettiessäni ja hakeutuessani masennuksen vuoksi vastaanotolle 2006,minulla on lääkitys Lamictal 100mg,Mirtazapam 15mg,Propral 40mg verenpaineesen,nyt jouluostoksilla mieleeni tuli juominen ja tein sitä viitisen päivää kunnolla kunes yhtäkkiä lopetin sen.Ja se aloitti sellaisen henkisen paineen että alkoi ahdistaa,vilunväristyksiä,harhoja,paranoidisuutta.Menin eilen terveyakeskuksen lekurille,joka määräsi ahdistukseen Diapamia jota olen nyt vuorokauden sisällä ottanut 7 eli 35mg aina kun olo "kestämätöntä".pelkään että menetän järkeni tässä hommassa lopullisesti.Onko oikea paikka psykiatrinen osastohoito.
2729
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Sen jälkeen voit alkaa vähentämään tuota valtavaa lääkekuormaa jonka alla elät. - Ei 5 pv juomista pitäisi noin huonoon kuntoon ajaaa ihmistä.

Äänestä
  • olen siis lopettanut sen juomisen,joka kesti sen okei runsaan viikon ja nyt tämän viikon tiistaina lopetin sen yhtäkkiä sanoen et nyt se on,loppu.kylläkai tuo lääkitys on normaalilääkitys kaksisuuntaiseen mielialahäiriöihin ja jos sitä käytän säännöllisesti se saattaa jopa loppupelissä auttaa minua pysymään erossa alkoholista, kun mieliala tasaantuu,psykiatrini sanoi että tämä on ylläpitoannos ja on lopunikäinen lääkitys kaksisuuntaiseen.mutta luulen ettei tuo Diapam kuulu holistin lääkearsenaaliin,sanoin juuri miehelleni että vaikka seinille hypin niin pamia en ota,vie vaikka sairaalaan,uusivuosi saa vaihtua selvinpäin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


menetän järkeni kirjoitti:

minulla on outoja tuntemuksia,olen paranoidinen,ahdistunut,kylmät väreet menevät ihon läpi,
taustaa: ryyppääminen viitisen päivää melkoisesti ja lopetin yht äkkiä,minulla on todettu biboläärinen mielialahäiriö,juuri tuurijuoppouttani lääkärin miettiessäni ja hakeutuessani masennuksen vuoksi vastaanotolle 2006,minulla on lääkitys Lamictal 100mg,Mirtazapam 15mg,Propral 40mg verenpaineesen,nyt jouluostoksilla mieleeni tuli juominen ja tein sitä viitisen päivää kunnolla kunes yhtäkkiä lopetin sen.Ja se aloitti sellaisen henkisen paineen että alkoi ahdistaa,vilunväristyksiä,harhoja,paranoidisuutta.Menin eilen terveyakeskuksen lekurille,joka määräsi ahdistukseen Diapamia jota olen nyt vuorokauden sisällä ottanut 7 eli 35mg aina kun olo "kestämätöntä".pelkään että menetän järkeni tässä hommassa lopullisesti.Onko oikea paikka psykiatrinen osastohoito.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu