Wetterin mukaan vain ensiviikko on talvinen. Etelä- ja Keski-Suomessa on melkeimpä -10 astetta pakkasta. Mutta sitten 7 päivä alkaa lounaasta tulla lauhaa ilmaa ja sää lauhtuu taas nollaan. Koska lunta ei juuri sada, maa pysynee mustana loppiaisen yli, tämä siis Etelä ja Keskisuomessa.
Ensiviikolla olisi aineksia kovempaakin pakkaseen, mutta pilvisyys estänee kovimmat pakkaset.
Ennusteen luotettavuus?? useita päiviä ovat ennusteet näyttäneen, että juuri 7.1 lauhtuisi. Kylmää ilmamassaa on kyllä heti itärajan takana osin jopa Balttiassa ensiviikolla. Ei kuitenkaan suomen päälle näytä tulevan:))))
Suursäätila suosii Eurooppaan nyt korkeapainetta, jolloin meillä on lauha länsi-lounaisvirtaus
Ensiviikolla olisi aineksia kovempaakin pakkaseen, mutta pilvisyys estänee kovimmat pakkaset.
Ennusteen luotettavuus?? useita päiviä ovat ennusteet näyttäneen, että juuri 7.1 lauhtuisi. Kylmää ilmamassaa on kyllä heti itärajan takana osin jopa Balttiassa ensiviikolla. Ei kuitenkaan suomen päälle näytä tulevan:))))
Suursäätila suosii Eurooppaan nyt korkeapainetta, jolloin meillä on lauha länsi-lounaisvirtaus
Vastaukset 9
Vanhimmat
15 pv ennuste kertoo toista:
http://www.accuweather.com/world-forecast-15day.asp?partner=accuweather&traveler=0&locCode=EUR|FI|FI002|VANTAA&metric=1
Eilen siis su yritin tätä viestiä jättää laitoin sen aamulla kun 24 toimi, nytkin paljon häiriöitä.. Aamulla katsoin uusimmat ajot edelleen lauhtuu 7.1 . Uusin ajo äsken näytti ettei todellakaan lauhdu mutta eipä kyllä kiristykkään. pitää seurata miten seuraavat ajot näyttää.. tätä lauhtumista oli näyttänyt säännöllisesti perjantailta asti.. siis yli kymmenen ennusteen ajan. Jännittää kuin pukin tuloa odotellessa kuin käy. :))
Lauhtuu sittenkin 7.1 2008. JEEEE. uusi kylmä tulee sitten 16.1
Uusimmat ennusteet näyttää edelleen että 7.1.2008 lauhtuu.. Lunta tulee jo maanantaita vasten yöllä.
Aijemmin ennustettu kylmeneminen 16.1 ei nyt näyttäisi totautuvan
Talletin suosikkeihin ja seuraan tilannetta.
Hyvä!
Mistä katsot noita ennustuksia? Viikon päähän noita nyt jollakin todennäköisyydellä voidaan ennustaa, mutta usein silloinkin eri ennusteet alkavat riidellä keskenään. Tammikuun 16:sta on niin kaukana, että ennusteet muuttuvat moneen kertaan. GFS:n mukaan tulisi pieni lauhtuminen 7.1., mutta kylmenesi uudelleen.
Euroopan Sääkeskuksen deterministinen malli olisi Ilmatieteenlaitoksen kanssa ainakin vielä suurinpiirtein samoilla linjoilla, että pakkasella pysyttäisiin lounaassakin. Monta kertaa nuo ovat minut pettäneet mitä pitemmälle mennään.
http://www.wetterzentrale.de/topkarten/fsavneur.html.
Valitse Animator panel. Sieltä aukeaa uusi sivu ja siitä esim valitset 2m temperature. Kun kuvat alkavat latautua, liikutat hiirtä vasemmalla tuntilaatikossa..
Palaa alkuun ja valitse alarivin tuntilaatikosta >180 tunnit ja valitse sitten uudestaan animator panel jne..
Toisinaan pitää kauaksikin paikkansa, viimeisin ajo ei näyttänyt ihan plussakelejä vielä 7.1 ja uudestaan näytti sen 16.1 kylmenemisen. välillä sitä ei ollut.
Pari vuotta sitten oli lauhaa ja matala paine toistaan tuli eurooppaan.. sitten huomasin että parinviikonpäästä ennusteessa yksi matala koukkasikin Gröönlannin yli. Aikaa kului ja päivä lähestyi matalan reitti muuttui ja Atlantille muodostui sulkukorkea ja maaliskuu olikin sitten kylmä. Yksi parhaimpia ennätys kaukaa nähtyjä muutoksia. :)))
Ainakaan siinä mitassa että olisi plussalle mennyt savossakin ja siirtynyt päivillä.