Kertokaas, jos teillä on hyviä reseptejä, tällaselle italialaisen ruuanystävälle, pastamiehelle! Kiitti!
pastakastikeohjeita kaivataan
jo vanha mies
4621
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Tässä pari siitä helposta - ja parhaasta - päästä.
Spaghetti rustico
Freesaa valkosipulia öljyssä, lisää muutama salvianlehti ja anna öljyn maustua. Lisää basilikaa ja persiljaa vähän ennen tarjoilua. Sekoita kaikki kuuman pastan kanssa, suolaa ja pippuria. Annoksen päälle loraus oliiviöljyä.
Spaghetti puttanesca
Freesaasipuli ja valkosipuli. Lisää joukkoon muutama anjovis. Paista muutama minuutti kunnes anjovis hajoaa muiden joukkoon. Lisää kapriksia ja pilkottuja, mustia oliiveja. Lisää kokonaisia tölkkitomaatteja ja persiljasilppua ja anna hautua puoli tuntia. Sekoita pastaan ja lisää loput persiljasta päälle.
Ja helpoin:
Spaghetti con burro e salvia
Voita pannulle, revi joukkoon salvianlehtiä. Anna voisulan maustua. Sekoita kuumaan pastaan, suolaa, pippuria ja päälle raastettua parmesaania. Salvian tulee olla tuoretta, jos ei, niin unohda tämä ohje!
Voiko helpommaksi tulla. Kaikkiin näihin resepteihin käytetään kuivapastaa - mieluummin italialaista, hitaasti kuivattua durumpastaa, ei munaa.
Pastassa itse pasta on päosassa ja soossi vain maustaa sen. Pasta ei sen vuoksi saa uida kastikkeessa vaan kastikkeen tulee vain tarttua pastan karheaan pintaan makuna.
Kannattaa ostaa aina hyvää pastaa - se on kuitenkin halpaa evästä.
freesaa ensin sipulia ja valkosipulia kuumassa öljyssä. Sitten huoneenlämmin jauheliha paistumaan,aiemmin raastetut porkkanat mukaan ja sekoittele rauhassa. (ainakin puolet jauhelihan määrästä raastetta,kesäkurpitsakin käy jos inhoat porkkanaa!) Lisää vettä loraus ja paseerattua tomaattia reilusti.(saa ihan kaupasta tuolla nimellä,on mausteilla ja ilman,ota maun mukaan) Sitten annat muhia hellalla hiljaisella lieskalla jonkin aikaa,niin,että se kastike muuttuu "kuivan" näköiseksi. Maustaa saat ihan miten haluat! Nam!
laita kattilaan pari rkl oliiviöljyä, murskattua valkosipulinkynttä yksi tai kaksi, raastettua sitruunankuorta vajaa 1 tl ja freesaa hetki. Purista kattilaan puolikkaan sitruunan mehu, lisää floran kevyttä ja paksua, kuumenna. Kippaa keitetty pasta kastikkeen joukkoon ja nostele lautaselle.