ruokamenot

Ihan vain yleisesti lähdin kyselemään, millaisia summia teilla uppoaa kuukaudessa ruokakuluihin ja minkäkokoinen perhe teillä on.
Meillä kaksi lasta ja yksi aikuinen, lapset 6v tyttö ja 14v poika. ruokaan menee n. 400€/kk
101116
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

rahaa ei mene, jos elää luontaistaloudessa. Navetassa omat kanat munivat munat ja pellolta nostetut perunat ovat ilmaisia; järvestä tulee kalaa kun vain jaksaa käydä katiskalla päivittäin. Jos on kyllästynyt kukkoon, niin senkin voi lahdata pataan. Juuri ennen joulua teurastin porsaan ja lantutkin ovat tulleet omasta maasta. Joten ruokamenot ovat lähes nolla. Sen sijaan kiväärin patruunat maksavat hirvimetsälle, eikä traktoriinkaan saa naftaa ilmaiseksi - pitäisiköhän ryhtyä ajelemaan rypsiöljylllä tai ostaa sen tilalle hevoinen. Pirtti kun on ainoa viljelyssarka, niin satoa kantaa saa emäntäparka ja lapsia on iso katras, joita ei kerkiä edes laskemaan.

Äänestä
  • ruokaan mene, kun elätte veronmaksajien rahoilla.
    Teillehän tulee tukea Suomen kansalta ettei paskalle taivu.

    Äänestä

ja meillä mene n. 200e

Äänestä
  • opiskelija poika. Tiliottenn mukaan laskien ruokakaupaan menee kk:ssa n.250-300 ekee, mut siinä on sitten kaikki.
    Mielestäni olen aika taloudellinen,mutta vihanneksista ja hedelmistä en voi luopua.
    Kirjoitan aina ostoslistan.

    Äänestä

2 hlöä. en ole laskenut. enkä laske.

Äänestä
  • Meitä viikolla kaksi ja viikonloppuna kolmas opisk. hyvin kulinaristi jälkikasvu.
    Kuukauden sisään myös lisää perh. jäs. 2-4 henk./4-10 kertaa/kk joten ei kannata laskea.
    Ainoa hyvä neuvo kuitenkin jottei nälkäisenä mene kauppaan(normaali oloissa) se tuplaa hommat kunnolla,jos alkaa laskemaan ei tule tuon taivaallista, vaikka tekisi hyvää tällekin taloudelle kun vain yksi tienaa.En uskalla laskea minäkään.

    Äänestä

160€/kk.

Herkut, hampurilaiset ym. satunnaiset tulee vielä päälle.

Ei tähän summaan paljon "helppoa, nopeaa ja herkullista" mahdu, juureksia saapi kuoria sormet verillä ja papuja liotella.

Nuori mies ja iso koira syövät yhteensä enemmän kuin suurehko hevonen. *huoh*

Äänestä

max 200e/kk neljän hengen ruokakulut (2 aik 2 alle kouluikäistä). Useimmiten jää 80-130e välille. Olemme vegaaniperhe joten sillä selittyvät nuo pienet kulut.

Äänestä

Mulla menee 160€ ruokaan.
Siitä tosin syö osittain jo puolisokin.
Kaiken ruoan laitan itse, eineksiä en osta. Se tulee liian kalliiksi. Itse ruokaa laittaen säästää todella paljon. Ja kaikki ostokset kannattaa yleensä tehdä vain yhden ketjun liikkeessä ja kerätä vain yhdet plussat/bonukset. Olen 26-vuotias mies.

Äänestä
  • Kuinka moni kirjoittajista syö työpaikan tarjoaman lounaan, kahvit kahvileipineen jne.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kuukaudessa kirjoitti:

Ihan vain yleisesti lähdin kyselemään, millaisia summia teilla uppoaa kuukaudessa ruokakuluihin ja minkäkokoinen perhe teillä on.
Meillä kaksi lasta ja yksi aikuinen, lapset 6v tyttö ja 14v poika. ruokaan menee n. 400€/kk

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu