mitä on Pikkulinnunlaulutie ruotsiksi?
Käännösapua
jos saan kiitos
8437
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
käännettynä se on Småfågelsångsvägen, mutta missä tuon niminen tie on, ehkä sillä on virallinenkin käännösnimi?
Ja eikö sen pitäisi olla Pikkulinnunlauluntie?
Eihän tuon nimistä tietä taida olla missään. Google ei tunne sen enempää muotoja "Pikkulinnunlaulutie", "Pikkulinnunlauluntie" kuin myöskään "Pikkulinnun laulutie".
Pub Pikkulintu on itäisessä Helsingissä sijaitseva, ulkonaisesti tavanomainen lähiökapakka, joka on profiloitunut erityisesti mallasviskin ystävien pyhiinvaelluspaikaksi. Valikoima on Suomen parhaita ellei paras.
http://www.mallaswhiskyseura.fi/kertomukset/2005.php
Sieltä kun palailee tastingin tai maistingin jälkeen kotio, niin saattaapi ruveta laulattamaan ja tie käydä kapeaksi!
Och samma på svenska.
»Oluttapahtumat • Pikkulinnun Svenska Dagar
Paikka: ravintola Pikkulintu, Helsinki
Ajankohta: ruotsalaisuudenpäivä marraskuun alussa
Pikkulintu Puotilassa juhlistaa ruotsalaisuudenpäivää marraskuun alussa Svenska Dagar-tapahtumalla. Pikkulinnussa on muutenkin paljon omatuontia Ruotsista ja Svenska Dagarina tarjolla on herkullisia omatuontioluita pienistä laadukkaista ruotsalaispanimoista.»
Sijainti: Klaavuntie 11 Klåvusvägen, Helsinki 91 Helsingfors.
Pikkulinnunlauluntie täytynee siis olla ruotsiksi Klåvusvägen.
Småfågels sångväg.
Ei voi kirjoittaa yhteen pötköön, vaan pitää jakaa kahteen osaan.
todella "kääntäjä", ja käännät vieläpä ruotsiksi, suosittelen uranvaihtoa.
Ei tietenkään voi sanoa "Småfågels sångväg". Kyllä se nyt vain on "Småfågelsångsvägen".
"Auki" kirjoitettuna sen pitäisi sitten olla "En småfågels sångväg" tai "Småfågelns sångväg", mutta se olisi järjetön nimi tielle.
"Pikkulinnunlaulu" on ruotsiksi yksinkertaisesti "småfågelsång".
Mitä on... ? No sitä samaa tietysti kuin suomeksikin.
Eniron painetun puhelinluettelon katu- ja postinumerohakemistosta löytyvät seuraavat kadunnimet:
Pikkulinnuntie/Småfågelsvägen
Pikkulinnunkuja/Småfågelgränden
Pikkulinnunreitti/Småfågelsstråket
Nimistölautakunta on siis suuressa viisaudessaan päättänyt, että genetiivin pääte -s tulee kahden småfågelin perään ja jää puuttumaan yhdestä.
Mistä tuollainen Pikkulinnunlaulutie löytyy? Toivottavasti sellaista ei ole missään eikä tulekaan! Ainakin minun korvissani menee aivan liiaksi teennäisen puolelle.