Mitä tutkinnot on mitätöitävä?

On selvää että yhteiskuntatieteet ja psykologia eivät edusta tiedettä vaan ovat poliittista propagandaa joka on puettu tieteen retoriikaan.
Yliopistojen yhteiskuntatieteellinen tutkimus ja opetustyö täyttää kaikki pseudo-tieteen tunnusmerkit. Yliopistojen humanististen tiedekuntien tarkoitus on tuottaa pseudo-tiedettä ja nolla tutkimusta niin että he voivat luoda virkoja ja hyötyä veronmaksajista. Humanistit ovat rahanahneita akateemisesti koulutettuja huijareita joiden joiden ainoa tarkoitus on perustella omaa olemassaoloaan ja siten päästä käsiksi veronmaksajilta kerättyihin varoihin.

Kuntien on muutettava lastentarhan opettajien, sosiaalitoimistojen virkamiesten, kunnan virastojen, ja muiden ihmis- ja yhteiskunta tieteiden ammattien virkakelpoisuusvaatimuksia siten että tutkinto sosiologin, kasvatustieteiden maisterin, psykologin, ja muiden epätieteellisten tieteenalojen tutkinnot mitätöidään ja kyseisien virkojen pääsykelpoisuusvaatimuksia muutetaan siten että tekniikan, talouden, ja matemaattis-luonnontieteellisten tieteenalojen tutkinnot ovat ensisijaisia vaatimuksia henkilöä valittaessa.
7853
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Mielestäni ainakin insinöörin, diplomi-insinöörin, tekniikan lisensiaatin sekä tekniikan tohtorin tutkinnot ovat tänä päivänä täysin turhia. Tarvitsemmeko todellakin lisää älypäitä Nokialle kehittämään matkapuhelimiin uusia "tarpeellisia" ominaisuuksia? Muutenkin tuotekehitys siirtyy jatkuvasti Kauko-idän suuntaan, eli lähivuosina on odotettavissa suuri määrä työttömiä insinöörejä yms. Ehkä heistä saa jatkokoulutuksella välttäviä siivoojia tai linja-auton kuljettajia.

Äänestä

katoppa mitä tapahtuu taideteollisessa tai kuvataideakatemiassa, niin näet minne niitä verorahoja uppoo oikein todenteolla.

Eroja atelier tyyppisistä yksityiskouluista valmistuneissa ja esim. kuvataideakatemiasta valmistuneista:
http://www.florenceacademyofart.com/Alumni Gallery.htm

Grand central academystä valmistuneita:
http://grandcentralacademy.classicist.org/instructors.html

Kuvataideakatemista valmistuneita:
http://www.kuva.fi/portal/kuvagalleria/


Oikeasti taidealat ja niihin liittyvät palkinnot ja apurahat on niitten tiettyjen pikkupiirien hallussa. Taidetta opetellaan nykyään kirjottamalla esseitä ja askartelemalla. Helpompaa tehdä huonoja töitä ja keksiä joku taideteoria selittämään niitä kuin tehdä alunperinkin hyviä töitä niinkuin esim. florence academyssä tai grand centralissa.

Ei esittävää taidetta yleensä pyritään perustelemaan erinäisellä taideteorialla tai jollain epämääräisillä adjektiiveilla tai lausahduksilla. Koska oikeasti suurin osa nykytaiteesta on aika pitkälti samaa tavaraa kuin jotkut viisi vuotiaan töherrykset.

Taide tuntuukin olevan näille "taidevaikuttajille" enemmänkin joku seuraleikki ja tapa puida omaa sekalaista kapakkafilosofia elämänparannus soopaansa. Samalla he tietenkin polkevat niitä ketkä haluavat oikeasti opetella piirtämään ja maalaamaan, tai niitä nykypäivän realistisen taiteen mestareita jotka ansaitsisivat tunnustusta mediassa. En ole kauheati kuullut puhetta esim. Jacob Collinsista, Daniel Gravesista, Adrian Gottliebistä, Nelson Shanksista, Pietro Annigonista tai muista viimevuosisadalla eläneistä tai vielä elävistä mestareista.

Äänestä
  • Me emme vastusta yhteiskunta- ja ihmistieteitä, tai taiteita, per se, vaan veronmaksajien sortamista, pakkoverotusta, ja muuta mistä kyseiseiset iilimadot oikein elävät.

    Äänestä

  • yhteiskuntatieteet kirjoitti:

    Me emme vastusta yhteiskunta- ja ihmistieteitä, tai taiteita, per se, vaan veronmaksajien sortamista, pakkoverotusta, ja muuta mistä kyseiseiset iilimadot oikein elävät.

    En minäkään vastusta taiteita. Yhteiskunta ja ihmistieteistä en tiedä mitään.

    Vastustan vaan huonosti tehtyä rumaa taidetta. Joka toimii välikappaleena erinäisten ajelehtioiden ja kapakkafilosofien seuraleikissä.

    Äänestä

Liitä viestisi ansioluetteloosi, kun haet töitä.

High-tech -yrityksessämme uskomme toisenlaisiin arvoihin. Tekninen tietäys menestyksemme peruspilari, ja sitä meillä on, ja tason kohattamiseen pyrimme. Palkkaamme nykyään tasaisesti n. 20 henkilöä/vuosi. Osaamisemme on puutteellista juuri halveksimiesi alojen osalta.

Emme palkkaa epäsosiaalisia tekniikan/luonnontieteiden taitaviakaan osaajia. Sen vuoksi henkilöstöjohtajamme on psykologi. Ollen itsekin "pelkkä" diplomi-insinööri olen tajunnut, ettei näillä koulutuseväillä tosielämässä pitkälle potkita.

Lienee provosoiva vitsi, että tekninen koulutus olisi sopiva pohja vaikka lastentarhaopettajaksi, muista mainituista puhumattakaan, sinä siihen viimeisimpänä.

Äänestä

kaikkien ylempien ja alempien korkeakoulu ja ammattikorkeakoulu tutkintojen tulee jatkossa riittää sosiaalitoimen sosiaalityöntekijän virkaan.

nyt sosiaalitantat haluavat monopolisoida itselleen rahanlähteen : kuntien virat


KUNTIEN SOSIAALITOIMEN VIRAT ON AVATTAVA AMMATTIKORKEAKOULUN SUORITTANEILLE TUTKINOILLE!

Äänestä
  • Sosiaalityöntekijöiltä vaaditaan akateeminen loppututkinto, vaikka perustasontyö on maksuosoitusten jakelemista vähävaraisille sekä perhe- alkoholi- , lastensuojelu- tapausten selvittelyä. Sosiaalialalla työskenteleminen ei vaadi mitään osaamista jota ei voitaisi opettaa ammattikorkeakouluissa. Koulutuksen ja työn välillä ei ole selvää käytännön yhteyttä, ellei sellaiseksi katsota joitakin "sosiaalisia" asenteita. Kuka tahansa ammattikorkeakoulun suorittanut voitaisiin noukkia kadulta ja kouluttaa hänet viikossa sosiaalityöntekijäksi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


yhteiskuntatieteet kirjoitti:

On selvää että yhteiskuntatieteet ja psykologia eivät edusta tiedettä vaan ovat poliittista propagandaa joka on puettu tieteen retoriikaan.
Yliopistojen yhteiskuntatieteellinen tutkimus ja opetustyö täyttää kaikki pseudo-tieteen tunnusmerkit. Yliopistojen humanististen tiedekuntien tarkoitus on tuottaa pseudo-tiedettä ja nolla tutkimusta niin että he voivat luoda virkoja ja hyötyä veronmaksajista. Humanistit ovat rahanahneita akateemisesti koulutettuja huijareita joiden joiden ainoa tarkoitus on perustella omaa olemassaoloaan ja siten päästä käsiksi veronmaksajilta kerättyihin varoihin.

Kuntien on muutettava lastentarhan opettajien, sosiaalitoimistojen virkamiesten, kunnan virastojen, ja muiden ihmis- ja yhteiskunta tieteiden ammattien virkakelpoisuusvaatimuksia siten että tutkinto sosiologin, kasvatustieteiden maisterin, psykologin, ja muiden epätieteellisten tieteenalojen tutkinnot mitätöidään ja kyseisien virkojen pääsykelpoisuusvaatimuksia muutetaan siten että tekniikan, talouden, ja matemaattis-luonnontieteellisten tieteenalojen tutkinnot ovat ensisijaisia vaatimuksia henkilöä valittaessa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu