Ennusteiden mukaan ilmasto alkaa lähiaikoina kylmenemään. Jos hiilidioksidipäästöjä nyt vielä rajoitetaan yhteisvaikutuksen vaarana on uusi jääkausi. Jokainen varmasti ymmärtää, että on paljon vaarallisempaa kun talojen päällä on metrikaupalla jäätä kuin että kylmyyttä olisi hiukan vähemmän joka olisi seurauksena lämpenemisestä.
Suomi on maa jossa kylmyyden torjunta tulee asettaa etusijalle.
Suomi on maa jossa kylmyyden torjunta tulee asettaa etusijalle.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ilmasto lämpenee, ilmasto viilenee, välillä on kuuma ja välillä kylmä. Nykyihminen haluaa tasaisen lämmön ja kun sitä ei saa se alkaa pillittämään ja esittämään syytöksiä muita kohtaan.
Kenen asiantuntijan mukaan olsis jääkausi alkaamassa?
Toki Suomeen voi tulla jääkausi. Nimittäin silloin kun Golfvirta heikene tai muuttaa suuntansa. Sensuuntaisia merkkejä on nimittäin jo olemassa, näistä vain ei puhutaa.
Kun se kehitys jatkuu, on pian Helsingissä sellainen ilmasto kuin Grönlannin eteläkärjessä nyt.
Ei puhuta ei golffista koska siitä ei ole mitään puhumista. Se on entisellään ja myös pysyy entisellään ilmaston heilahteluista huolimatta.
Jos suomeen on tulossa jääkausi tai grönlannin olosuhteet niin miksi täällä sitten vikistään ilmaston lämpenemisestä?
Otetaan nyt ihan rauhallisesti uusiksi tämä Golfvirta-asia:
Tähän asti on Golfvirta pysynyt liikeelle sen takia, että pohjoiselle arktiselle merelle virtaava lämmin vesi jäähtyy siellä ja palaa siten syvyksissä Itägrönlannin ja Islannin välillä takaisin. Kun nyt arktinen meri on ennenpitkä ainakin kesäsin jäätön, tämä kuvio häiriintyy ja Golfvirta saataa hyvinkin kärsiä. Vastavasta ilmiöstä on eteläisellä napamerellä saatu tieteellista näyttö siten, että jäissä ajelehtiva retkikunta on joutunut voimistuneen merivirran vietäväksi ja saavutti määräpään tuntuvasti aikaisemmin,kuin oli aikaisempien havaintojen mukaan pitänyt.
Ei kannata laitaa pään hiekan strutsin lailla.
Joutavaa spekulaatiota.
Onhan se melko hvittava, että joku vain väitää toisten huolestumista spekulaatioksi.
Mitä on siten sinun kanta jo nähtävissä oleviin ilmastomuutoksiin. Eikä niitä ole sinun mielestä, vai onko ne panikoijien keskintö, vai atahllaan jojhonkin tarkoitukssen kehiteltyjä hourailuja.
Täytyy ihan kysyä, kun sinun hellinästä ei saa selvä.
Ei se jääkausi ala ku enneku se golf virta lakkaa virtaamasta siis muuttaa suuntaa. Ja siihen menee viel kauan, ensin pitää grönlannin sulaa jollin siitä jäästä tulee makeaa vettä suolaiseen mereen. Näin olen ymmärtäny mitä TV:ssä on sanottu.
TV juttuihin ei kannata aina uskoa. Grönlantikaan ei sula ennenkuin aurinko laajenee lähemmäs maata. Nimittäin vettä riittää tässä maailmassa ja lisää tulee joka putkesta. Siis pakoputkista. Lumi on nääs veden yksi muoto.
Grönlannin jäätikkö ON jo sulannut siitä ajalta, kun minä kävin siellä ja huomattavasti. Olen nimittäin verranut 70-luvun kartat ja retkien muistot Google:n nykyisiin satelliittikuviin.
Ero on todella suuri.