mitä annatte 1vuotiaalle aamupalaksi??

milla-22-

heippo dei! :)mulla on kohta 1vuotias poika ja on syönyt yleensä aamu-ja iltapalaksi puuroa,aluksi kaupan puuroja ja nyt jo 2kk ihan normaalia puuroa mitä mekin aamuisin..välillä maistuu välillä ei :)niin nyt kuitenkin kun olen jo jonkin aikaa antanut välillä myös banaania ja norm.joyurttia niin nythän ei pojalle kelpaa enää puuro vaan estelee kaikin voimin että sitä ei tartteis suuhunsa laittaa ja heti kun laitan joyurttia kippoon niin sitten ilahtuu..:)joskus hän kaupan puuroja syö eli niitä 2dl purkkeja mutta nekin aika tyyriitä joka pvä syötäväks.niin olisi kiva kysellä mitä muuta vois aamupalaksi tarjota..???jotain hedelmiä tietty mutta mitä ja leipääkö??

4

858

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hellii vatsaa

      Yritä vaan pitää se itsekeitetty velli/puuro ruokalistalla,se on terveellisintä.Erillaisia hedelmiä,soseina ,raasteina,melonia,marjoja.Tottakai leipää.

    • Kukan äiti

      4-viljan puuroa ja sekaan neitsytrypsiöljyä ja itsesoseutettua mangoa, omenaa, päärynää yms.
      Tai sitten puuron päälle Flora Ideaa pieninä hippusina ja jäisiä puolukoita.

    • viiden lapsen isä

      pahin virhe, mitä lapsen kasvatuksessa voi tehdä, on pistää pöytään ruokaa, ja kun ei kelpaa, niin pois ja uusi annos näytille. Tällä tavalla kasvatat lapsestasi aika kiukuttelevan ja kohta oppii huutamaan ja räyhäämään, jos ei saa haluamaansa, myös muuta kuin ruokaa. Minä ilmoitin lapsilleni, että sinulla on kaksi mahdollisuutta, joko syöt, tai itket ja syöt, valitse itsellesi mieluisin. Ellei sitten ruoka maistu, niin toista ei pidä tyrkyttää - olkoot nälissäään, niin sitten myöhemmin maistuu. Kokeile puuron päälle voinappia tai jugurttia, niin saa lapsikin kokea voittaneensa halujaan.

      • ...

        Ei pidä antaa periksi lapselle. Lapsi tietenkin syö vain sitä mitä itse haluaa. Se on joko syötävä sitä mitä oli antamassa tai olkoon syömättä. Varmasti taas ruoka-aikana maistuu safka kun ei ole syönyt aamupalaa! (P.S. Eikä se syömättömyys ole mitenkään vaarallista lapselle!)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      276
      2530
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      76
      2429
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      19
      1637
    4. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1598
    5. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      52
      1516
    6. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      65
      1397
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      134
      1366
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1250
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1049
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      74
      1039
    Aihe