Kirjoitan nuortenromaania,jossa sivuhenkilönä esiintyy Vera-niminen tyttö. Hänen isänsä on suomalainen Jussi Karhu ja venäläisen äitinsä nimi on Ljudmila. Kysyisin nyt asiaa tuntevilta, mikä on Veran koko nimi(sukunimi mukaanlukien)venäjäksi? "Venäläistetäänkö" siis isän suomenkielinen nimi Karhu vai säilyykö sukunimi suomenkielisenä?
Suomalaiset sukunimet venäjäksi?
KP-77
101951
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
säilyy "Karhuna".
tarkoitit, väännetäänkö hänen isänsä etunimestä myös venäläistyyppinen "isännimi", epäilen tässä tapauksessa, koska suomalaisperäisesta Jussista tulisi aika kömpelö "Jussiovna".
Venäläinen ymmärtänee, että kun Veralla on suomalainen isä, myös Veran nimimuoto on vähän erilainen kuin umpivenäläisen.
Niinsanotun Suomen kansanhallituksen, Terijoen hallituksenakin tunnetun kokoonpanon (1939-1940) pääministeriksi oli nimittäjätaho nimennyt filosofian kandidaatin nimeltä Отто Вильгельмович Куусинен (Otto Wilgelmovitš Kuusinen). Suomessa sama mies oli aiemmin tunnettu nimellä Otto Wille (Wilhelm) Kuusinen.
Erikoista tuossa hänestä Neuvostoliitossa käytetyssä nimessä Otto Wilgelmovitš on se, että patronyymi EI ole muodostettu miehen isän etunimestä, joka oli Otto.
Oikeasti Otto Willen olisi pitänyt käsittääkseni olla uudessa kotimaassaan Otto Ottovitš Kuusinen (eli siis Отто Оттович Куусинен).
* * *
Mitä aloittajan kysymykseen tulee, niin käsitykseni mukaan suomalaiselle Vera Karhulle ei pidä lähteä muodostamaan edes venäläisten mieliksi mitään patronyymiä, matronyymistä puhumattakaan! Pelkkä Vera Karhu eli Вера Карху, kirjoitusjärjestelmästä riippuen.
Aivan turhan vitšikkäältä kuulostaisi, jos minäkin käyttäisin omassa nimessäni patronyymiä Aimovitš!
Kiitos vastauksista!! En tosiaan ole mikään venäjänkielen asiantuntija enkä tunne tapoja ja käytäntöjä, joten hienoa kun vaivauduitte valaisemaan. Itsestänikin kysymys alkoi välillä tuntua tyhmältä mutta kun selvisi, että esim. Japanissa maan kansalaisuuden saanut vaihtaa nimensä japanilaiseen asuun, niin mistäpä sitä tietää... varsinkin, kun ajattelin, että kyseinen kuvitteellinen perheeni asuisi nimenomaan Venäjällä. Mutta kiitos siis vastauksista!
Siis kohdekieli on venäjä, oletan?
Jos se Vera on juonen mukaan ristitty Suomessa, niin eiköhän ole syytä käyttää suomalaista konventiota nimen kanssa. Ulkkari mikä ulkkari venäläisen silmin.
Jossain henkilöhakemistossa tai alaviitteessä selität, mitä Karhu tarkoittaa venäjäksi.
Mutta sitten kun Vera puhuu venäjää, niin on parempi käyttää venäläisiä fraaseja hänen repliikeissään, eikä käyttää suomalaisia dialogeja?
Kiinnostuneille (?) tiedoksi vielä: Vera on syntynyt ja asunut lapsuutensa Venäjällä, jossa myös hänen vanhempansa ovat tavanneet ja menneet naimisiin. Vanhemmat ovat kuitenkin jossain vaiheessa eronneet ja isä on muuttanut takaisin Suomeen. Vera puolestaan on nyt tullut Suomeen opiskelemaan kielenkääntäjäksi ja ehkä palaa myöhemmin Venäjälle asumaan. Tässä opiskeluvaiheessa hän siis liittyy mukaan tarinaan, jota kirjoitan suomenkielellä. Enimmäkseen Vera puhuu kirjassa suomea mutta esim. joitakin puhelinkeskusteluja sukulaisten kanssa käy venäjänkielellä.
suomenkielellä => suomen kielellä
venäjänkielellä => venäjän kielellä
Siis: 'suomen kieli' kirjoitetaan erilleen, mutta 'suomenkielinen' yhteen.
Toivotan oikein onnistunutta ja antoisaa kirjahanketta!
Kiitos kielenhuoltajalle (kääk, vai: "kielen huoltajalle"?). On näemmä kerrattavaa äidinkielenkin oikeinkirjoituksen kanssa... Pitäkäähän silti peukkuja, että pöytälaatikkoromaanini joskus valmistuu!
Yleensä nettikirjoittajat pillastuvat vinkkien antamisesta – on todella harvinaista nähdä merkkejä mistään kiitollisuudesta!
Virheitä me teemme itse kukin; ei minusta periaatteessa olisi ensimmäisen kiven heittäjäksi.
Sinnikkyyttä romaanisi parissa! Toivottavasti se vielä joskus palkitaan.
Huomasinpa tämän sattumalta, vieläkö lienee asia ajankohtainen.
Jos Vera Karhu siis on syntynyt ja kasvanut Venäjällä (käytännössä Neuvostoliitossa), niin hänellä väkisinkin on "isännimi" eli "otshestvo".
Se on rekisteröinnissä pakollinen (oli ainakin neuvostoaikana eikä varmaan ole muuttunut).
Siis Vera IVANOVNA Karhu. Näin se olisi tehty.