Uunipuuro leivinuunissa?

NunnaU

Onko kellään vinkkejä uunipuuroon leivinuunissa? Kestääköhän KermanSaven uuniastia ilman ritilää. Arina on tosi kuuma varmasti. Olemme ensimmäistä kertaa lämmittäneet sen tänään ja lämpötila kävi 200 asteessa. Ajattelimme illalla laittaa uunipuuron aamuksi tulemaan... Uuni on vuolukiviuuni.

4

16499

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nuori kokki

      Yleensä laitan uunipuuron leivinuuniin vasta kun uuni on n. 120-asteinen. Ritilää en ole käyttänyt. Puuro tulee parissa tunnissa. Jos koko yöksi meinaat jättää, voit aamulla lusikoida rapeaa, ruskeaa puuroa:-)

    • vanha kokki

      Mutta ei tuo teidän uuninne kovin kuuma ollut. Oman uunini pellit kun suljen, niin lämpötila huitelee helposti 350 ja ylikin. Mutta se puurojuttu, laita puuro vasta myöhemmin, lämpö uunissa saa olla alle sadan, kyllä se siellä hijalleen muhii. Kannattaa ensimmäisellä kerralla valvoa valmistumisaika, niin seuraavalla kerralla puuron voi jättää muhimaan vaikka yöksi uuniin. Ohrapuurosta tulee todellista herkkua hiljaksiin hauduttelemalla. Varo siis korkeata lämpöä, sitä ei uunipuuro siedä. Toivottavasti teillä on runsaasti iloa uudesta leivinuunistanne.

    • NunnaU

      Kiitoksia vinkeistä! Puuro onnistui hyvin näin aloittelijaltakin. Lämpöä oli 130, kun emme jaksaneet odottaa niin myöhään sen laskua. Laitoin sitten vain hieman enemmän maitoa suhteessa ohrasuurimoihin.

      Taas on takassa tuli ja kohta myös leivinuunissa. Uusi puuro on taas huomenaamulla odottamassa :).

    • että teet

      perinteisillä tavoin puuroa. suositelen sinulle kokeilemaan myös muiden ruokien kypsentämistä/haudutamista leivinuunissa. myös ensi joulua ajatellen, kypsennä kinkku myös leivinuunissa. itse käytän leivinuunia lämmitykseen ja ruan valmistukseen. neuvija uunin läpötiloista on vaikea saada koska kaikki leivinuunit käytäytyvät lämmön suhteen eri lailla. itsellänikin on vuolukivinen uuni johon menee 80cm halkoja. onnea ruuan valmistukselle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      196
      1492
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      140
      934
    3. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      58
      911
    4. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      892
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      53
      816
    6. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      10
      710
    7. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      255
      703
    8. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      338
      671
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      58
      664
    10. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      74
      636
    Aihe