Muistaakseni olen kysynyt tätä ennenkin, mutta kun en muista saaneeni järkeväntuntuista vastausta, niin kysynpä uudestaan. Siis kuinka paljon merenpinta on jo noussut jäätiköiden sulamisen ansiosta? Jäätiköthän ovat ainakin minun televisiossani sulaneet jo monta vuotta hurjalla nopeudella, joten varmaan merivesi on noussut paljonkin? Luvusta täytyy tietenkin vähentää veden lämpölaajenemisen aiheuttama nousu.
Paljonko merenpinta on jo noussut?
*Kansalainen*
14990
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
rannat häviävät ja juomavesi suolaantuu. Monella muutto edessä, kuulemma.
itse etsit vastauksen kysymykseesi, jos kerran ei muiden vastaukset kelpaa. Esität sitten itse tutkimustesi tulokset täällä muille.
Mutta miksi ihmeessä sitä ei voi sanoa? Ilmaston, ja sitä myötä meriveden lämpeneminen tiedetään, joten pystytään laskemaan meriveden lämpölaajenemisen aiheuttama nousu. Tämä sitten vain vähennetään kokonaisnoususta, niin saadaan selville meriveden nousu. Tätä vaan ei ole missään oikein selvästi kerrottu. Miksiköhän?
sinusta niin helppoa, niin pystyt sen varmasti itse laskemaan. Odotan mielenkiinnolla saamaasi tulosta ja selvitystä kuinka tuloksen olet saanut.
Tuskin kysyit tosissasi, mutta loppuu ainakin jankutus: http://fi.wikipedia.org/wiki/Merenpinnan_nousu
Ilmaston lämpenemisestä yleensä:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Ilmaston_lämpeneminen
Ei noistakaan käy yksiselitteisesti selville että paljonko merenpinnan noususta aiheutuu sulamisvesistä ja paljonko veden lämpötilan noususta.
Taittaa olla niin jäätiköt hupenee pohjoisella pallonpuoliskolla ja vastaavasti kasvaa eteläisellä pallonpuoliskolla.
Merenpinnan nousulla pelottelulla ei ainakaan vielä ole kovin suurta katetta.
Jo 80-luvun lopulla tiedetiin esim. Itäafrikan rannikoilla, että ainakin aaltojen korkeus oli lisääntynyt. Siitä todisteena olivat pitkin rantoja mereen kaatuneet vanhat palmut ja vaikkapa hotellien lähellä rantaa olevat majat, jotka olivat kaatua mereen nekin.
Että on muuten kumma, että aina vain vaaditaan todisteita. Ihan kuin joku ajaa liukkaalla tiellä ja vaati tielaitokselta todisteita että tie onkin liukas.
Älytöntä.
Alytöntä on uskoa vain yhteen teoriaan.
Muitakin on. Tässä yksi.
http://mts.fgi.fi/paivat/2005/01_kakkuri.pdf
En todellakaan ole lukenut Kaakurin kirjoituksen ihan viimeistä ajatusta myötä, mutta hänkin myöntää, että jäätiköiden sulaaminen on käynnissä ja että sen johdosta merenpinta nousee.
Muuta ei tarvitsekaan tietää tehdäkseen sen johtopäätöksen, että jos kerran ihmiskunnan toimesta tämä äkkinäinen muutos on käynnistynyt, on ihmiskunnan ryhdyttävä toimeenkin.
En uskoisin Kaakurin olevan niin rohkea tiedemies, että hän ottaisi päinvastaista kanta ja kenen hyväsksi hän ottaisikaan - öljysheikkien vai Venäjän öljyteollisuuden hyväksi.
Itsestään selvä on joka tapauksessa, että ihmiskunnan ryöstöretki luontoon on saattava loppumaan, silläkin hinnalla, että kaikkien elintaso lakske, eikä vain köyhien.
Paljon pitää suomalaisten ja eurooppalaisten alentaa elintasoaan, jotta saadaan merenpinta kääntymään laskuun :) Ei riitä, että länsimaat leikkaavat CO2-päästönsä 1800-luvun tasolle, koska Kiina ja muu puolikehittynyt maailma porskuttaa. Mitä kummaa meidän länsimaalaisten pitää tehdä, jotta tuo 1900-luvun alun hiilidioksidipäästöillä aikaansaatu merenpinnan nousu saadaan pysähtymään? :)
http://fi.wikipedia.org/wiki/Kuva:Recent_Sea_Level_Rise-fi.png
ainoa mikä on noussut on toi hysteria kirjoittajilla.Tulee mieleen se laulu uskon lahkosta joka herkuttelee kurjuudella.
näkyy muuten tuossa kohtaa Google Earthilla hyvin:
69°43'37.11"N
29°53'5.01"E
Ilmastonmuutoksessa on kyse varsin monimutkaisesta asiasta, jossa merenpinnan nousu on vain yksi uhkatekijä. Suosittelen kaikkia näkemään hiukan vaivaa ja ottamaan asioista omatoimisesti selvää. Mielestäni varsin kattavan kuvan suomenkielellä antaa kirja "Ilmastonmuutos. Nyt.". Kirjaston kautta kotiin...
Elikkäs IPCC:n neljännen arviointiraportin ykkösosan luku 5.
http://www.ipcc.ch/pdf/assessment-report/ar4/wg1/ar4-wg1-chapter5.pdf
Ja siellä kohta 5.5.6 Total Budget of the Global Mean Sea Level Change sivulla 419.
Loput työstä saat tehdä ihan itse.