Olemme tykästyneet erilaisiin valmiisiin chilikastikkeisiin. Nyt haluaisimme laajentaa chilin käyttöämme ja siksi kysyn, osaako joku chilimausteiden ystävistä neuvoa, mistä voi ostaa ja minkä merkkistä hyvää ja miedonmakuista chilimaustetta?
Olemme kokeillee jotain merkkiä ja kovin on kitkerää.
Asumme Turun seudulla eli jos tiedätte jonkun paikan niin neuvokaa hyvät ihmiset.
mieto chilimauste?
5
892
Vastaukset 5
- vähän
epäselvää, mitä itse asiassa tarkoitatte "chilimausteella".
Tarkoitatteko siis jotakin maustesekoitusta, jonka yhtenä ainesosana on chili, mutta seoksessa on myös muita (mauste)aineita. Tällaisiakin seoksia näet on olemassa, mm. chili con carne -ruokalajiin tarkoitettuja, ja niissä on mukana myös mm. juustokuminaa. Nämä seokset eivät yleensä ole väkevimmästä päästä - joskin en tiedä, mitä tarkoitatte sanavalinnalla "kitkerä".
Yleensä "puhtaat" chilimausteet (jauheena) ovat melko tulisia, mutta käyttämällä niitä vain vähän suurempaan ruokamäärään, lopullista väkevyyttä voi säädellä.
Chilikastikkeethan te jo tunnettekin, joten ei enempää niistä.
Sen sijaan kannattaa kokeilla tuoreita kokonaisia chilipalkoja. Niitä myydään nykyään marketeissa, ja merkintä on monasti "mieto chili". Kaikki on suhteellista, joten tottumattoman suussa nekin ovat pelkältään syötynä varsin tulisia. Mutta ruokaan silputtuna lisättynä ne ovat oikein käyttökelpoisia, ja antavat myös muuta aromia (paprikaa) kuin pelkän tulisuuden (ei sormia silmiin tai limakalvoille palkojen silppuamisen jälkeen, peskää kädet hyvin!).
Ja muistakaa: mitä pienempi palko(laji), sen tulisempi (yleensä).- Rasputin
Itse olen tykästynyt tuliseen ruokaan ja maustan ruokani usein chilillä. Kerran ostin K-supermarketista tuoreita MIETOJA chilipalkoja, olisikohan paketissa ollut 3 kappaletta. Silppusin yhden ruoan sekaan, mutta en huomannut chilin makua. Maistoin chilipalkoa raakana ja tottavie sitä pystyy syömään raakanakin, vaikka siinä hieman tulisuutta on.
Eli jos miedompaa chiliflavouria kaipaat ruokaasi niin kenties nuo miedot chilipalot olisivat hyvä eines sinulle. Itse en enää niitä osta, koska minun mielestäni ne eivät mausta ruokaa tarpeeksi. Sen sijaan chilitahnasta saa makua juuri sopivasti minun makuuni!
- tuottu77
Herkuttele.com : ssa on ainakin parikymmentä etnistä ruokakauppaa listattuna. Suosittelen.
http://www.herkuttele.com
Itse ostan yleensä omat mausteet ja maustekastikkeet ulkomaanmatkoilta, mutta välillä tulee täydennettyä kokoelmaa etnisistä kaupoista. - mikko451
www.maustesoppi.fi tarjoaa ainakin paljon erilaisia mausteita ja ne voi tilata suoraan kotiin. Chilejäkin löytyy useampaa laatua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1202512Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???401762Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha6991177- 1081042
- 72998
- 98956
- 48895
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk86819- 97816
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik33766