mieto chilimauste?

Olemme tykästyneet erilaisiin valmiisiin chilikastikkeisiin. Nyt haluaisimme laajentaa chilin käyttöämme ja siksi kysyn, osaako joku chilimausteiden ystävistä neuvoa, mistä voi ostaa ja minkä merkkistä hyvää ja miedonmakuista chilimaustetta?
Olemme kokeillee jotain merkkiä ja kovin on kitkerää.
Asumme Turun seudulla eli jos tiedätte jonkun paikan niin neuvokaa hyvät ihmiset.
5893
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

epäselvää, mitä itse asiassa tarkoitatte "chilimausteella".
Tarkoitatteko siis jotakin maustesekoitusta, jonka yhtenä ainesosana on chili, mutta seoksessa on myös muita (mauste)aineita. Tällaisiakin seoksia näet on olemassa, mm. chili con carne -ruokalajiin tarkoitettuja, ja niissä on mukana myös mm. juustokuminaa. Nämä seokset eivät yleensä ole väkevimmästä päästä - joskin en tiedä, mitä tarkoitatte sanavalinnalla "kitkerä".

Yleensä "puhtaat" chilimausteet (jauheena) ovat melko tulisia, mutta käyttämällä niitä vain vähän suurempaan ruokamäärään, lopullista väkevyyttä voi säädellä.

Chilikastikkeethan te jo tunnettekin, joten ei enempää niistä.

Sen sijaan kannattaa kokeilla tuoreita kokonaisia chilipalkoja. Niitä myydään nykyään marketeissa, ja merkintä on monasti "mieto chili". Kaikki on suhteellista, joten tottumattoman suussa nekin ovat pelkältään syötynä varsin tulisia. Mutta ruokaan silputtuna lisättynä ne ovat oikein käyttökelpoisia, ja antavat myös muuta aromia (paprikaa) kuin pelkän tulisuuden (ei sormia silmiin tai limakalvoille palkojen silppuamisen jälkeen, peskää kädet hyvin!).

Ja muistakaa: mitä pienempi palko(laji), sen tulisempi (yleensä).

Äänestä

  • Itse olen tykästynyt tuliseen ruokaan ja maustan ruokani usein chilillä. Kerran ostin K-supermarketista tuoreita MIETOJA chilipalkoja, olisikohan paketissa ollut 3 kappaletta. Silppusin yhden ruoan sekaan, mutta en huomannut chilin makua. Maistoin chilipalkoa raakana ja tottavie sitä pystyy syömään raakanakin, vaikka siinä hieman tulisuutta on.

    Eli jos miedompaa chiliflavouria kaipaat ruokaasi niin kenties nuo miedot chilipalot olisivat hyvä eines sinulle. Itse en enää niitä osta, koska minun mielestäni ne eivät mausta ruokaa tarpeeksi. Sen sijaan chilitahnasta saa makua juuri sopivasti minun makuuni!

    Äänestä

Herkuttele.com : ssa on ainakin parikymmentä etnistä ruokakauppaa listattuna. Suosittelen.

http://www.herkuttele.com

Itse ostan yleensä omat mausteet ja maustekastikkeet ulkomaanmatkoilta, mutta välillä tulee täydennettyä kokoelmaa etnisistä kaupoista.

Äänestä

www.maustesoppi.fi tarjoaa ainakin paljon erilaisia mausteita ja ne voi tilata suoraan kotiin. Chilejäkin löytyy useampaa laatua.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mistä ostaa kirjoitti:

Olemme tykästyneet erilaisiin valmiisiin chilikastikkeisiin. Nyt haluaisimme laajentaa chilin käyttöämme ja siksi kysyn, osaako joku chilimausteiden ystävistä neuvoa, mistä voi ostaa ja minkä merkkistä hyvää ja miedonmakuista chilimaustetta?
Olemme kokeillee jotain merkkiä ja kovin on kitkerää.
Asumme Turun seudulla eli jos tiedätte jonkun paikan niin neuvokaa hyvät ihmiset.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu