varsisellerisalaatin ohje

tv-kokki

Kirjoitin vahingossa tuonne elävän ravinnon palstalla, sorry. Mutta siis kirjoittiko kukaan ylös miten tv-kokki teki tiistaina 15.1. jossain ruoka-ohjelmassa varsiselleristä salaattia. leikkasi sellerin varret vinoittain siivuiksi ja antoi siivujen mehustua suolan ja sokerin kera. Sitten puristeli liiat nesteet pois ja mitä? Näitkö ja muistatko miten salaatin tkeminen jatkui.

8

1676

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kylie Kwong

      SELLERI-CHILISALAATTI
      alkuruoaksi tai bufettipöydässä 6 - 8 hengelle

      1 nippu lehtiselleriä
      3 tl sokeria
      3 tl merisuolaa
      0,8 dl valkoviinietikkaa
      0,6 dl sokeria
      0,8 dl mallasetikkaa
      2 rkl kalakastiketta
      0,6 dl suikaloituja mintunlehtiä
      1,25 dl kevätsipulia tulitikkumaisina suikaleina
      1 iso punainen chili vinoon leikattuina viipaleina
      1 rkl paahdettuja seesaminsiemeniä
      ½ tl anispippurisuolaa (kts. resepti osassa 1)

      Poista sellerinipusta tyviosa ja leikkaa varret vinottain ohuiksi viipaleiksi. Pane kulhoon, lisää 3 tl sokeria ja suola, sekoita hyvin ja anna maustua 30 minuuttia.
      Pane viinietikka ja 0,6 dl sokeria pieneen paksupohjaiseen kattilaan ja kuumenna sekoittaen, kunnes sokeri liukenee. Keitä miedolla lämmöllä ilman kantta ja sekoittamatta noin 2 minuuttia, kunnes liemi on hieman siirappimaista ja sitä on jäljellä 2/3, noin 0,6 dl. Ota pois liedeltä ja anna jäähtyä hieman.
      Valuta selleri ja purista vielä varovasti käsin ylimääräinen neste pois. Lisää sellerin joukkoon jäähtynyt etikkaliemi ja kaikki muut ainekset paitsi anispippurisuola ja sekoita hyvin. Siirrä tarjoilukulhoon, ripottele päälle anispippurisuola ja tarjoa heti

    • juntti

      Tämän alunperin Italiassa kehitellyn aromikkaan sellerilajikkeen suomalainen nimi on lehtiselleri, kuten tuosta reseptistäkin käy ilmi. Ei siis varsiselleri.

      • Vastustelija

        Voi hyvinkin olla, että virallisesti on noin, mutta minusta se on väärin. Nimittäin nimenomaan varttahan tuossa käytetään. Erikseen käytetään myös sellerin lehtiä, esim. salaattien ja muiden ruokien koristeena. Kun vielä erotellaan juurisellerikin, olisi loogista puhua:
        a) juuriselleristä
        b) varsiselleristä
        c) lehtiselleristä.

        Ja ihan sen mukaan, mikä osa täsmällisesti kulloinkin on käytössä.


      • Edellinen
        Vastustelija kirjoitti:

        Voi hyvinkin olla, että virallisesti on noin, mutta minusta se on väärin. Nimittäin nimenomaan varttahan tuossa käytetään. Erikseen käytetään myös sellerin lehtiä, esim. salaattien ja muiden ruokien koristeena. Kun vielä erotellaan juurisellerikin, olisi loogista puhua:
        a) juuriselleristä
        b) varsiselleristä
        c) lehtiselleristä.

        Ja ihan sen mukaan, mikä osa täsmällisesti kulloinkin on käytössä.

        En muuten pidä varsisellerin mausta. Juuri- ja lehtisellerin mausta sen sijaan pidän.

        Varmaan hirveästi kiinnostaa...


      • outoa
        Edellinen kirjoitti:

        En muuten pidä varsisellerin mausta. Juuri- ja lehtisellerin mausta sen sijaan pidän.

        Varmaan hirveästi kiinnostaa...

        koska varsiselleri ja lehtiselleri ovat sama asia.


      • lienee
        outoa kirjoitti:

        koska varsiselleri ja lehtiselleri ovat sama asia.

        huono, kun et ymmärrä, mitä tästä selleriasiasta on edellä todettu.
        Ja vaikka sellerinlehdet kasvavat siinä sellerin varressa, ei se takoita, että lehti ja varsi maistuvat samalta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet hirvein ihminen kenet olen tavannut.

      Olet järkyttävä.
      Ikävä
      201
      4487
    2. Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?

      Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!
      Huittinen
      47
      2102
    3. Haluan sua ihan vtullisen paljon

      Kokonaan ja seksuaalisesti. Pää räjähtää kohta
      Ikävä
      69
      1786
    4. Ymmärrätköhän nainen

      Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi
      Ikävä
      133
      1393
    5. Martina on käynyt puhumassa viisauksia

      Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      358
      1367
    6. Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin

      Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss
      Ihastuminen
      93
      989
    7. SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?

      SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä
      Yhteiskunta
      26
      953
    8. Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!

      Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse
      Juomat
      10
      919
    9. Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus

      Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte
      Sinkut
      170
      828
    10. Voiko vauva uskoa ?

      Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9
      Helluntailaisuus
      186
      716
    Aihe