etiskelen satelliittikarttaa josta erottaisi suomen alueella ainakin rakennuksia muualtakin kuin kaupungeista. Google earthin avulla olen saanut tarkimmat satelliittikuvat mutta vain suomen kaupungeista. Onko ylipäätään olemassa niin tarkkaa satelliittikarttaa netistä saatavilla?
tarkka satelliittikartta haussa
7
18026
Vastaukset
- jupsjups
Tietääkseni kaikki satelliittiohjelmistot käyttävät melkein samoja satelliittikuvia, joten tuskin on harvemmin asutuilta seuduilta tarkkoja kuvia saatavilla.
USA:stakin kyseiset kartat ovat osassa maata tarkkoja, sitten on vähemmän tarkkoja kuvia isosta osaa maata.. Suomi pikkuisena markkina alueena ei kiinnosta mainostajia. Kuvien hinta pitää jotenkin kattaa,jolloin kuvat on sitten vähemmän tarkkoja.
Kansalaisen karttapaikka, siellä on tarkkoja karttoja koko suomesta ja palvelu on ilmainen.- Junttilan isäntä
airfoil kirjoitti:
USA:stakin kyseiset kartat ovat osassa maata tarkkoja, sitten on vähemmän tarkkoja kuvia isosta osaa maata.. Suomi pikkuisena markkina alueena ei kiinnosta mainostajia. Kuvien hinta pitää jotenkin kattaa,jolloin kuvat on sitten vähemmän tarkkoja.
Kansalaisen karttapaikka, siellä on tarkkoja karttoja koko suomesta ja palvelu on ilmainen.Aivan varmasti sekä USA:lla että Venäjällä on sotilaskäyttöön tosi tarkkoja satelliittikuvia Suomesta ja kai koko maapallolta. Siis sellaisia, että jos kohdalle on osunut mökkitietä köröttelevä VW Golf, niin se tunnistetaan myös Golfiksi (vuosimallia myöten). Netistä näitä on kuitenkin turha lähteä edes etsimään.
- Jonsson.
Siellä näkyy talot, mutta ei kovinkaan tarkasti. Kyseessä on todennäköisesti kartaksi muunnettu Suomen ilmakuvausaineisto, ei siis satelliittikartta.
http://kansalaisen.karttapaikka.fi/karttalinkki/karttalinkki.html?cx=2554968&cy=6673470&scale=16000&tool=merkitse&styles=normal&lang=FI&tool=merkitse&map.x=254&map.y=145
Edellisessä esim. Korkeasaari Helsingistä. Talot melkein näkyvät. Kuvan voi tallettaa omalle tietokoneelleen (oikea hiiren painike) ja suurentaa sitä siellä lisää, jolloin talot näkyvät paremmin.
Tarkempaa ilmaisohjelmaa en tiedä tällä tarkkuustasolla.- isommaksi
Tuo linkki kun aukeaa niin siitä saa sillä sivullakin vielä vähän isommaksi siitä vihertävästä palkista, plusmerkin kohdalta....
- pena81
www.keltaisetsivut.fi ja sieltä karttahaku. Siellä on kartta ilmakuvilla.
Oisko apua? - bhu
live search maps.saat katsottua talon joka kulmalta.google maps on kivikaudelta tähän verrattuna.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1764987Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,184366Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/593769993097Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2512933Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1432872- 522501
- 271919
- 221737
- 341733
- 651699