sekoitusjärjestys

Jos haluan sekoittaa 20 H2O : 1 H2O2 : 1 HF, niin vanhan värssyn mukaanhan ensin menisi vesi ja sitten perään HF, mutta missäs välissä laitetaan H2O2, ettei tule sekoitus naamalle?
2566
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

HF on kerran käytössä niin teet sen tietysti (happo)hanskat käytössä vetokaapissa ja tietty niin, ettei se pärstä ole siellä sisällä, kädet vain:) Kaapin lasi suojaa mahd. naamaroiskeilta.

Vetyperoksi tuskin reagoi kummankaan kanssa niin, että lähtisi kuohumaan. Olen sekoitellut sitä melko laimeisiin happoihin (n. 5M) kymmeniä kertoja, eikä mitään varsinaista näkyvää reaktiota ole ollut havaittavissa. Laittaisin siis vikana ihan näin kokemuksen pohjalta, happoliuoksesi on jo muutenkin niin laimeaa.

Äänestä

lasiastiassa. HF syövyttää lasia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sekoituksessa kirjoitti:

Jos haluan sekoittaa 20 H2O : 1 H2O2 : 1 HF, niin vanhan värssyn mukaanhan ensin menisi vesi ja sitten perään HF, mutta missäs välissä laitetaan H2O2, ettei tule sekoitus naamalle?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu